Polub nas na Facebooku
Czytasz: Konwergencja oka, a widzenie z bliska. Jak zadbać o prawidłowe widzenie?
menu
Polub nas na Facebooku

Konwergencja oka, a widzenie z bliska. Jak zadbać o prawidłowe widzenie?

Maica/getty images

Konwergencja oka, a właściwie oczu, to jednoczesny ruch gałek ocznych ku linii pośrodkowej przedniej, pojawiający się przy zbliżaniu danego obiektu do czubka nosa. Prawidłowa konwergencja, uzależniona od mięśni prostych przyśrodkowych, warunkuje dobre widzenie z bliska.

Konwergencja oka ma kluczowe znaczenie w przypadku obserwacji obiektów znajdujących się nie dalej niż 3 metry od oka. Zależy od mięśni prostych przyśrodkowych oczu, które warto ćwiczyć, aby zapewnić sobie jak najlepszy wzrok.

Zobacz też:

Co to jest konwergencja oka?

Konwergencja oka to zbliżanie obu gałek ocznych jednocześnie do linii pośrodkowej przedniej. Ruch ten warunkuje odpowiednie postrzeganie głębi, a więc obserwację obiektów położonych blisko czubka nosa (nie dalej niż 3–4 metry). Ustawia gałki w zupełnie innej pozycji niż ta, która jest przewidziana do widzenia dalekiego, kiedy to są one do siebie ustawione właściwie równolegle, a różnice kąta konwergencji stają się zbyt małe.

Widzenie stereoskopowe, a więc takie, do którego doprowadza konwergencja oczu, umożliwia dwuoczną ocenę odległości, głębokości i innych cech obserwowanych obiektów. W takiej sytuacji gałki oczne umieszczone są obok siebie oraz skierowane do przodu. Percepcja dwupunktowa powoduje powstanie dwóch obrazów, które mózg składa w całość. Obserwacja obrazu z dwóch nieco innych kątów w połączeniu z informacją o odległości między oczami i kątem ich ustawienia pozwala na utworzenie modelu trójwymiarowego świata, otaczającego człowieka.

Zaburzenia konwergencji oczu

Zaburzenia konwergencji prowadzą do problemów z widzeniem przedmiotów znajdujących się blisko człowieka. Bardzo często zaburzenia ujawniają się na wczesnym etapie nauki szkolnej. Zdarza się, że trudność w nauce czytania nie wynika z lenistwa lub braku zdolności dziecka do kształtowania tej umiejętności, lecz właśnie z wady wzroku. Objawami zaburzeń konwergencji są m.in.:

 • dłuższe przepisywanie informacji z tablicy (ekranu) do zeszytu,
 • dłuższe pisanie zdań,
 • problemy z koncentracją,
 • trudności ze zrozumieniem czytanego tekstu.

Dodatkowe objawy zaburzeń konwergencji to:

 • pocieranie oczu podczas czytania,
 • przecieranie łez podczas czytania.

Właściwa konwergencja oczu jest kluczowa dla pracy wzrokowej z bliska i prawidłowego widzenia obuocznego w ogóle. Zdolność nałożenia przez oczy na siebie dwóch obrazów powstających na obu siatkówkach i otrzymania w wyniku tego ostrego obrazu to warunek pojedynczego, stereoskopowego widzenia. Zaburzenia konwergencji mogą natomiast prowadzić do:

 • podwojenia obrazu,
 • bólu oczu,
 • bólu głowy,
 • pieczenia, swędzenia i łzawienia oczu.

Diagnostyka konwergencji oczu

Zaburzenia konwergencji oczu powinny zostać zdiagnozowane jak najszybciej, aby można było rozpocząć ćwiczenia mające na celu poprawę widzenia. Wizyta u okulisty i ortoptysty to dla dziecka świetna zabawa. Badania są całkowicie bezbolesne, natomiast pozwalają znaleźć odpowiedź na pytanie o skalę zaburzeń i ich przyczyny. Diagnostyka obejmuje w tym przypadku:

 • badanie ostrości wzroku, dwojenia fizjologicznego,
 • ocenę ruchomości gałek ocznych,
 • test wykrywający występowanie zeza,
 • badanie korespondencji siatkówkowej,
 • ocenę stopnia widzenia obuocznego,
 • badanie fiksacji i konwergencji,
 • pomiar akomodacji.

Ortoptysta usprawnia i przywraca widzenie obuoczne, natomiast zadaniem okulisty w tym przypadku jest wykluczenie innych przyczyn zaburzeń widzenia. Chodzi przede wszystkim o ustalenie, czy potrzebny jest zabieg operacyjny lub leczenie farmakologiczne.

Konwergencja oczu – ćwiczenia

Ćwiczenia konwergencji oraz sprawności konwergencji oczu przeprowadzają specjaliści od terapii wzrokowych. Im szybciej zdiagnozuje się problem, a dziecko rozpocznie ćwiczenia, tym większa jest szansa na wyeliminowanie problemu. Ćwiczenia konwergencji oczu pozwalają bowiem poprawić fuzję, a dodatkowo przeciwdziałają tzw. tłumieniu oka. Jednocześnie wprowadza się zadania służące stymulacji fiksacji i koordynacji współpracy między okiem a ręką. Służą temu specjalne przyrządy, czyli rotatory. Dzięki nim możliwa jest praca nad akomodacją i koordynacją oko – ręka. Dzieci bardzo lubią pracę z wykorzystaniem tego przyrządu. Ma on wiele zastosowań, a przy okazji angażuje różne mięśnie całego ciała, co również korzystnie wpływa na osiągane w trakcie terapii rezultaty. Ćwiczenia z rotatorem wzmacniają i stabilizują widzenie centralne, poprawiają koordynację oko – ręka. Ponadto polepszeniu ulega precyzja ruchomości dłoni, co ma znaczenie przy nauce pisania i rysowania. Celem ćwiczeń konwergencji oczu jest poprawa zbieżności oraz przybliżania „punktu bliskiego konwergencji”. Efekty osiągnięte w trakcie terapii przyczyniają się do polepszenia funkcji wzrokowej, usprawniają naukę w szkole, poprawiają koncentrację podczas wykonywanych zadań. Podobną technikę stosuje się również przy zezie rozbieżnym. Do treningu akomodacji wykorzystuje się natomiast flippery.

Zobacz film: Jak utrzymać wzrok w dobrej formie?

źródło: x- news

Bibliografia:

1. Anatomia i fizjologia narządu wzroku https://sound.eti.pg.gda.pl/student/pp/oko-budowa_i_wlasnosci.pdf

2. S. Zielonka, Niedomoga konwergencji: skuteczność niechirurgicznych metod leczenia w różnych grupach wiekowych, „Opthatherapy”, 1/2016.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
76
7
Polecamy
Ortoptysta – czym się zajmuje?
Na czym polega badanie?
Ortoptysta – czym się zajmuje? Na czym polega badanie? TVN zdrowie
Na czym polega i co to jest fiksacja wzroku?
Na czym polega i co to jest fiksacja wzroku? TVN zdrowie
Co to jest dysleksja?
Objawy, diagnoza i ćwiczenia wspierające dziecko
Co to jest dysleksja? Objawy, diagnoza i ćwiczenia wspierające dziecko Dzień Dobry TVN
Dysgrafia - jak pomóc dziecku, które ma problemy z pisaniem?
Dysgrafia - jak pomóc dziecku, które ma problemy z pisaniem? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?