Polub nas na Facebooku
Czytasz: Kłucie w brzuchu po prawej stronie, po lewej stronie lub w ciąży – co oznacza?
menu
Polub nas na Facebooku

Kłucie w brzuchu po prawej stronie, po lewej stronie lub w ciąży – co oznacza?

ból brzucha

Fot. Deagreez / Getty Images

Kłucie w brzuchu może sugerować różne stany chorobowe. Określenie, czy dolegliwości pojawiają się po prawej czy lewej stronie, a także czy występują u kobiety w ciąży oraz jakie objawy im towarzyszą, pozwala specjaliście znaleźć ich przyczynę. Do najczęstszych zalicza się m.in. zapalenie woreczka żółciowego, żołądka lub wątroby.

Kłucie w brzuchu jest często bagatelizowane. Wynika to z faktu, że jest to objaw, który powoduje dyskomfort, ale nie jest na tyle uporczywy, by udać się do specjalisty. Czasami faktycznie może być wywołany np. zjedzeniem tłustego posiłku, jednak jeśli nasila się bądź jest regularny, należy go skonsultować z lekarzem. Tym sposobem można uniknąć rozwinięcia się wielu stanów chorobowych, groźnych skutków ubocznych, a nawet zagrażających życiu powikłań. Podczas wizyty u specjalisty należy dokładnie określić lokalizację kłucia oraz poinformować go o objawach towarzyszących.

Kłucie w brzuchu (nadbrzuszu i podbrzuszu) – czy powinno niepokoić?

Kłucie w brzuchu może sugerować wiele chorób. Jeśli dolegliwości pojawiają się w górnej części brzucha i z czasem przeobrażają się w ból, przyczyną może być niedokrwienie mięśnia sercowego. Tego typu objaw wymaga natychmiastowej interwencji medycznej. Inną przyczyną może być ostre zapalenie trzustki, któremu towarzyszą biegunka, wymioty i wysoka gorączka. Dolegliwość może być również wywołana przepukliną rozworu przełykowego bądź występującym rzadko zapaleniem dolnego płata płuca. Z kolei jeśli kłucie w brzuchu pojawia się w podbrzuszu przed okresem, może być to spowodowane endometriozą. Innymi przyczynami tego typu dyskomfortu są m.in. skręt jajnika, skręt jądra, zapalenie pęcherza lub ciąża pozamaciczna.

Czy kłucie w brzuchu w ciąży powinno wzbudzać obawy?

Kłucie w brzuchu jest częstym objawem występującym na początku ciąży. Najczęściej określane jest jako dolegliwość pojawiająca się w okolicach pępka lub lędźwi. Przyszłe matki opisują je jako promieniujące do pachwin, które nasila się w trakcie siedzenia. Ciąża i kłucie w brzuchu to dosyć często występujący duet, gdyż jest związany m.in. z rozciąganiem się ścian macicy, a także ruchami dziecka w łonie matki. Oczywiście należy pamiętać o tym, że silne kłucie może być także objawem stanów chorobowych, dlatego jeśli ciężarna stwierdzi również występowanie objawów towarzyszących, takich jak wymioty, biegunka i ból brzucha, to nie powinna ich bagatelizować i musi skonsultować się ze specjalistą. Kłucie w brzuchu u ciężarnej może być spowodowane kolką jelitową. Jeśli jednak zamienia się w ból, a do tego występuje gorączka i przyspieszone tętno, to może być to ostre zapalenie wyrostka robaczkowego, w przypadku którego konieczna jest szybka interwencja medyczna.

Kłucie w brzuchu po lewej stronie – przyczyny

Kłucie w brzuchu po lewej stronie u góry może być objawem zapalenia żołądka. Jeśli zazwyczaj pojawia się po jedzeniu i w nocy, a ponadto towarzyszy mu uczucie pełności, należy koniecznie udać się do specjalisty. Inną przyczyną tej dolegliwości mogą być choroby śledziony. Z kolei jeśli kłucie pojawia się z lewej strony na dole, to może wskazywać na uwięźnięcie przepukliny.

Co oznacza kłucie w brzuchu po prawej stronie?

Kłucie w brzuchu po prawej stronie może mieć różne przyczyny. Aby je określić, należy również stwierdzić, czy ból występuje u góry czy na dole. W tym pierwszym przypadku źródłem dolegliwości może być kolka żółciowa. Kłucie promieniuje wtedy do pleców, a objawami towarzyszącymi są zazwyczaj nudności, wymioty i wzdęcia. Inną częstą przyczyną bólu w tej okolicy jest zapalenie pęcherzyka żółciowego, które objawia się również wyczuwalnym guzem w miejscu kłucia. Kolejnym źródłem tego symptomu jest pęknięcie wrzodu dwunastnicy. W tym przypadku występuje nagle, po chwili przeradza się w ból, aż wreszcie stan jest na tyle poważny, że wymaga natychmiastowej interwencji chirurgicznej, w przeciwnym razie może skutkować nawet śmiercią. Inną przyczyną kłującego bólu brzucha u góry z prawej strony może być ropień wątroby. Symptomy nie są swoiste, dlatego gdy pojawi się wysoka gorączka i szybka utrata masy ciała, zalecana jest specjalistyczna diagnostyka. Z kolei jeśli kłucie pojawia się na dole po prawej stronie brzucha, to warto rozważyć, czy jego przyczyną nie jest zapalenie uchyłków bądź zapalenie wyrostka robaczkowego. Zarówno jeden, jak i drugi stan wymagają pilnej interwencji chirurgicznej. Innym źródłem problemu może być uwięźnięcie przepukliny, podczas którego w miejscu dolegliwości wyczuwalny jest mały guzek.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36,6

Bibliografia:

1. A. Kaczka, E. Małecka-Panas, Bóle brzucha

2. A. Tołwińska, P. Laudański, Przewlekłe bóle brzucha u kobiet: przyczyny gastrologiczne czy ginekologiczne? Rola lekarza pierwszego kontaktu

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
5
0
Polecamy
Ból brzucha w ciąży – jakie są przyczyny i jak sobie z nim radzić?
Ból brzucha w ciąży – jakie są przyczyny i jak sobie z nim radzić? Dzień Dobry TVN
Co oznacza różowe plamienie w ciąży?
Co oznacza różowe plamienie w ciąży? Dzień Dobry TVN
Rodzaje bólu brzucha - o czym może świadczyć ból brzucha?
Rodzaje bólu brzucha - o czym może świadczyć ból brzucha? TVN zdrowie
Co może oznaczać ból brzucha w ciąży?
Jak sobie z nim radzić?
Co może oznaczać ból brzucha w ciąży? Jak sobie z nim radzić? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty