Polub nas na Facebooku
Czytasz: Klimat morski – cechy i jego wpływ na zdrowie człowieka
menu
Polub nas na Facebooku

Klimat morski – cechy i jego wpływ na zdrowie człowieka

rodzice z dziećmi spacerują po plaży

Fot. Alistair Berg / Getty Images

Klimat morski cechuje się dużą wilgotnością powietrza, stosunkowo niewielką roczną amplitudą temperatur (co oznacza łagodne zimy i lata chłodniejsze niż w głębi kontynentu), częstymi opadami, wiatrami zmiennymi w cyklu rocznym (latem głównie znad morza, zimą – od strony lądu).

Klimat morski w Polsce występuje w pasie wybrzeża Bałtyku. Jego charakterystyczne cechy najsilniej zaznaczają się na Pomorzu Zachodnim, zwłaszcza na wyspach Wolin i Uznam oraz w regionie Zalewu Szczecińskiego (np. w Nowym Warpnie).

Cechy klimatu morskiego

Klimat nadmorski, jaki panuje u wybrzeży, a także obejmuje znaczny obszar terenu w głębi lądu, to przede wszystkim efekt występowania ogromnych mas słonej wody i połączonych z tych faktem zjawisk atmosferycznych. Charakterystyczne dla morskiego klimatu są:

  • duża wilgotność powietrza – jest ono bogate w tzw. aerozole solankowe, czyli drobinki wody zawierające liczne sole mineralne,
  • stosunkowo wysokie ciśnienie atmosferyczne – nad morzem słup powietrza atmosferycznego jest najwyższy,
  • mała roczna i dobowa amplituda temperatur – masy wody morskiej, które zmieniają temperaturę znacznie wolniej niż ziemia, zimą ogrzewają, a latem schładzają powietrze,
  • częste wiatry, o kierunkach zależnych od pory dnia i roku – wywołane różnicami w tempie nagrzewania się obszaru morza i lądu oraz spowodowanymi tym faktem różnicami ciśnień,
  • częste opady i zachmurzenie – wynikają z cyrkulacji atmosferycznej, w której uczestniczą masy wody morskiej.

Klimat morski a zdrowie

Klimat morski, tak inny niż klimat kontynentalny, z wielu względów ma korzystny wpływ na samopoczucie człowieka. Odczuwają go nie tylko mieszkańcy nadmorskich terenów, ale także osoby, które odwiedzają je jedynie w czasie urlopów. Już kilkunastodniowy, aktywnie spędzony, pobyt nad morzem może przynieść poprawę stanu zdrowia.

O korzystnym wpływie klimatu morskiego na ludzki organizm w znacznej mierze decyduje powietrze – wolne od zanieczyszczeń i alergenów, a jednocześnie zawierające dobroczynne dla zdrowia aerozole. W drobinkach wody obecnych jest wiele minerałów – np. bromu, wapnia, magnezu – spośród których najcenniejszy jest jod. Tego pierwiastka często bowiem brakuje w codziennej diecie (nie występuje on także w powietrzu w głębi lądu), a jest on niezbędny do utrzymania prawidłowych funkcji fizjologicznych, w szczególności – pracy tarczycy. Hormony produkowane przez ten gruczoł mają wpływ m.in. na działanie układu nerwowego, pracę mięśni, przemiany metaboliczne, regulację ciśnienia krwi i pracy serca, utrzymanie prawidłowej wagi i temperatury ciała. Przebywanie w klimacie nadmorskim służy profilaktyce chorób tarczycy i jest zalecane przy jej niedoczynności.

Świeże, morskie powietrze bogate w sole mineralne to doskonałe środowisko dla dróg oddechowych, zwłaszcza w przypadku osób, które na co dzień przebywają w miejscach zanieczyszczonych pyłem, smogiem czy dymem papierosowym. Pobyt nad morzem to okazja do dotlenienia organizmu (dostawę tlenu ułatwia wysokie ciśnienie atmosferyczne), oczyszczenia płuc i oskrzeli, a także nawilżenia i odżywienia błon śluzowych dróg oddechowych. Z powyższych względów przebywanie w klimacie morskim wskazane jest w profilaktyce i leczeniu schorzeń dróg oddechowych. Nadmorskie powietrze korzystne jest także dla alergików. Dzięki częstym wiatrom jest ono wolne nie tylko od zanieczyszczeń, ale i od uczulających pyłków. Pobyt nad morzem często pozwala na odstawienie leków przeciwhistaminowych.

Umiarkowany klimat morski jest odpowiedni dla osób cierpiących na różnego rodzaju schorzenia, ponieważ nie występują w nim skrajne temperatury, niebezpieczne np. w przypadku chorób sercowo-naczyniowych. Jednocześnie częste zmiany nadmorskiej pogody pobudzają do działania układ immunologiczny, co powoduje wzmocnienie odporności i przyspiesza procesy regeneracyjne. Podobne działanie mają kąpiele w morskiej wodzie, z których – przy zachowaniu odpowiednich zasad – można korzystać nie tylko w sezonie letnim.

Pobyt w klimacie nadmorskim to także duża dawka witaminy D, którą organizm wytwarza pod wpływem działania słońca. Promieniowanie słoneczne jest nad morzem szczególnie intensywne, więc skórę należy chronić kremami w filtrem UV oraz jasną, przewiewną odzieżą. Jednak nawet wówczas ekspozycja na słońce stymuluje powstawanie cennej witaminy D – niezbędnej m.in. do przyswajania wapnia, a zatem wpływającej na stan kości i zębów. Dlatego klimat morski wspomaga profilaktykę i leczenie osteoporozy.

Zobacz film i sprawdź za co odpowiada witamina D:

Zobacz film: Witamina D - za co odpowiada? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Prozdrowotne efekty pobytu nad morzem

Korzyści związane z pobytem na wybrzeżu nie kończą się na dobrodziejstwach specyficznego, morskiego klimatu. Zdrowiu służą także morska woda (dzięki wysokiej zawartości soli mineralnych działa antyseptycznie na skórę) czy piasek na plaży (stanowi świetny peeling dla skóry i idealny teren do spacerów dla osób z płaskostopiem). Pływanie wśród fal to doskonały trening (wiąże się z większym wysiłkiem niż w przypadku innych akwenów) i masaż dla wszystkich mięśni. Dla zachowania kondycji i odpowiedniej masy ciała cenne są także spacery na świeżym powietrzu. Kontakt z przyrodą (wspaniałe widoki, kojący szum fal itd.) pozwala na relaks, koi nerwy, poprawia samopoczucie. 

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
24
2
Polecamy
Talasoterapia – leczenie z wykorzystaniem morskiego środowiska
Talasoterapia – leczenie z wykorzystaniem morskiego środowiska TVN zdrowie
Szklanka wody - kiedy jej wypicie jest najbardziej korzystne dla zdrowia?
Szklanka wody - kiedy jej wypicie jest najbardziej korzystne dla zdrowia? Dzień Dobry TVN
Woda oligoceńska – jak działa na zdrowie?
Woda oligoceńska – jak działa na zdrowie? Dzień Dobry TVN
Jakie cechy wyróżniają klimat śródziemnomorski?
Jakie cechy wyróżniają klimat śródziemnomorski? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?