Spalanie tłuszczu i wzmacnianie mięśni to podstawowe zalety kolarstwa. Ale jak rozsądnie pokierować treningami, aby nie doprowadzić organizm do przetrenowania? Fachowcy podpowiadają, że najważniejsza we wszystkich sportach wytrzymałościowych, a do nich należy jazda na rowerze, jest tzw. baza.
Zbuduj bazę
- podstawą jest duża ilość kilometrów przejechanych z małą lub średnią intensywnością;
- regularnie pokonuj coraz dłuższe dystanse. Na początek jazda co drugi dzień wydaje się najrozsądniejszym rozwiązaniem;
- na wypracowanie bazy poświęć nawet do kilkunastu tygodni. Ten czas potrzebny jest, aby mięśnie nauczyły się regularnie i ekonomicznie pracować;
- jeśli nie możesz sobie pozwolić na regularne treningi, postaraj się wykorzystać rower jako środek transportu, np. do pracy;
- w miarę możliwości dołącz inne sporty, np. bieganie, pływanie, nordic walking;
- obserwuj organizm i reaguj na jego sygnały.
Uważaj na przetrenowanie
Wszyscy kolarze znają powiedzenie, że kto ma więcej kilometrów w nogach tym lepiej. Jest w tym jednak sporo przesady. Jeśli zbyt forsownie potraktujesz swój organizm, możesz doprowadzić do przetrenowania. Skutkuje to nawet kilkutygodniową przerwą w treningach. Niestety przetrenowanie to nie tylko przemęczenie, ale też często paskudne, ciągnące się tygodniami, a nawet miesiącami kontuzje. Cierpią zwłaszcza kolana, mięśnie ud (szczególnie tył), a nawet nerwy nadgarstków. Ból kolana, zlokalizowany po środku stawu w okolicach rzepki lub w dole podkolanowym, to najczęściej zgłaszany przez kolarzy problem. Inną dolegliwością jest ból w okolicach stawu biodrowego. Kolejna dolegliwość, na którą uskarżają się rowerzyści to zapalenie ścięgna Achillesa. Powodem jest nieprawidłowa technika pedałowania lub złe ustawienie siodełka. Aby złagodzić objawy wystarczy zazwyczaj stosować okłady z lodu lub starannie dobrane środki o miejscowym działaniu przeciwzapalnym.
Działaj szybko i skutecznie
Spray Elmetacin® jest ciekawym rozwiązaniem dla osób, które nie lubią preparatów pod postacią maści i kremów. Jedną z korzyści tej formy podania leku jest brak konieczności wcierania preparatu po aplikacji.
Ze względu na swoje działanie przeciwzapalne Elmetacin® to dobre uzupełnienie terapii urazów przeciążeniowych. Istotne jest też działanie przeciwobrzękowe. Preparat dobrze wchłania się ze skóry, osiągając maksymalne stężenie w osoczu w 4-11 h po podaniu.
Gdyby ból przez dłuższy czas nie będzie ustępował, zwróć się do specjalisty. Jeśli Twój organizm dobrze zareaguje na terapię, możesz wrócić na rower.
Więcej o Elmetacin® na: www.elmetacin.pl