Polub nas na Facebooku
Czytasz: Kiedy u dziecka pojawiają się pierwsze zęby mleczne i kiedy zostają zastąpione stałymi?
menu
Polub nas na Facebooku

Kiedy u dziecka pojawiają się pierwsze zęby mleczne i kiedy zostają zastąpione stałymi?

Dziecko

Fot: Sally Anscombe / gettyimages.com

Każdy rodzic wie, że proces ząbkowania jest bardzo bolesny. Daje mocno w kość zarówno dorosłym, jak i samu dziecku. Niestety nie da się tego pominąć - każdy rodzic i dziecko muszą przez to przejść. Jak wygląda schemat wyrastania mlecznych zębów, kiedy wypadają i kiedy na ich miejsce pojawiają się zęby stałe?

Mleczaki, czyli pierwsze zęby zaczynają się pojawiać ok. 6 miesiąca życia dziecka i rosną aż do trzeciego roku życia dziecka. Kompletem zębów mlecznych dziecko cieszy się zaledwie 3-4 lata. Pierwsze zaczynają wypadać ok. piątego roku życia. Nie jest to jednak regułą i każde dziecko rozwija się inaczej. Jeśli pierwsze zęby zaczną pojawiać się u dziecka, które ma zaledwie cztery miesiące – nie ma powodów do obaw.

Dlaczego żeby mleczne wypadają?

Wypadanie zębów mlecznych to zupełnie naturalny i potrzebny proces. Dzieje się tak, ponieważ znajdujące się pod nimi wypustki zębów stałych z czasem zaczynają wypychać te młode, ale nie tylko. Wraz z wiekiem u dziecka zmienia się układ żuchwy oraz szczęki. Tym samym potrzebne są nowe zęby, które dopasują się do nowych warunków i umożliwią dziecku prawidłowe jedzenie i mówienie. Wymiana zębów mlecznych na stałe nie dzieje się z dnia na dzień. To stosunkowo długi proces, który trwa do ok. 12 roku, bo właśnie wtedy dzieci najczęściej tracą ostatniego mlecznego zęba. Nie znaczy to jednak, że dziecko w tym wieku już wszystkie stały zęby. Ósemki, które wyżynają się jako ostanie (lub wcale, bo nie pojawiają się one u wszystkich) zazwyczaj rosną etapami i zdarza się, że proces ten trwa aż do 35 roku życia! Co ciekawe, to jedyne zęby, które nie mają swojego mlecznego odpowiednika i od razu wyrastają stałe.

Jak dbać o zęby dziecka? Zobacz nasz film i skorzystaj z porad eksperta

Zobacz film: Jak myć zęby dziecka? Jaką szczoteczkę wybrać? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Jak i kiedy rosną pierwsze zęby dziecka?

U większości dzieci pierwsze zęby zaczynają się pojawiać między czwartym a szóstym miesiącem życia. Zazwyczaj są to dolne jedynki. Kiedy malec kończy siedem miesięcy zaczynają się wyżynać górne jedynki. Między ósmym a dwunastym miesiącem „wychodzą” dolne i górne dwójki. U malucha, który ma dwanaście-szesnaście miesięcy zaczynają pojawiać się dolne pierwsze trzonowe i górne pierwsze trzonowe. 15.–24. miesięczne dziecko ma już dolne i górne kły. Kiedy dziecko ma 21.–31. miesięcy – pojawiają się dolne i górne drugie zęby trzonowe. W tym wieku dziecko powinno mieć już ok. 20 mlecznych zębów.

Kiedy dziecko kończy pięć-sześć lat mleczaki zaczynają się ruszać i stopniowo wypadać. Proces ten bywa bolesny i zdarza się, że po wypadnięciu zęba dziąsła dziecka delikatnie krwawią. Pierwsze stałe zęby, które pojawiają się u dziecka to szóstki (i to one w dorosłym życiu psują się jako pierwsze). W tym samym czasie zaczynają pojawiać się górne i dolne jedynki. Między 7 a 8 rokiem życia dziecko traci mleczne dwójki i zyskuje ich stałe odpowiedniki. W wieku 9-10 lat pojawiają się stałe czwórki. Kiedy dziecko kończy 12-13 lat powinno mieć już siódemki.

Jak rozwija się dziecko? Sprawdź swoją wiedzę w naszym quizie!

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Higiena to podstawa

Bez względu na wiek dziecka i ilość posiadanych przez nie zębów nie można zapominać o właściwej higienie jamy ustnej. Dziecko od najmłodszych lat powinno być uczone tego, jak ważne jest mycie zębów. Im wcześniej malec zacznie się tego uczyć tym mniejsze prawdopodobieństwo, że w dorosłym życiu będzie miał, np. próchnicę. Każdy rodzić powinien sobie zdawać sprawę, że dziecko uczy się także przez obserwację i jeśli zobaczy, że dorośli nie dbają o zdrowie jamy ustnej, też nie będzie chciało tego robić.

Trzeba także pamiętać, że dziecko również powinno regularnie odwiedzać lekarza stomatologa. Wybierając się do tego specjalisty z malcem pierwszy raz trzeba mieć pewność, że dentysta ma podejście do dzieci i wie jak z nimi postępować. W przeciwnym razie malec bardzo się zrazi i wizyty w gabinecie będą mu się bardzo źle kojarzyły.

Jak dbać o zęby? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Jak prawidłowo dbać o zęby? Źródło: Stylowy Magazyn.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
141
16
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?