Polub nas na Facebooku
Czytasz: Kiedy organizm atakuje mózg i zaczynają się urojenia. Obłęd czy mononukleoza? Co może być przyczyną szaleństwa? 
menu
Polub nas na Facebooku

Kiedy organizm atakuje mózg i zaczynają się urojenia. Obłęd czy mononukleoza? Co może być przyczyną szaleństwa? 

NAN

Fot: Jürgen Fälchle / stock.adobe.com

Susannah Cahalan przeżyła medyczny koszmar. Po wielu skomplikowanych badaniach, lekarze wciąż nie wiedzieli, co jej dolegało. Kiedy kobieta była już bliska śmierci, pojawił się doktor Souhel Najjar, który kazał narysować pacjentce zegarek i... postawił trafną diagnozę.

Historię swojej choroby i ciężkiego powrotu do zdrowia Susannah Cahalan opisała w swojej książce „Brain of fire. My month of Madness” (Mózg w ogniu. Moja historia szaleństwa). Publikacja okazała się bestsellerem, a sama autorka, pisząc ją, wyraziła nadzieję, że dzięki niej, pomoże innym ludziom.

Początek koszmaru

Historia Susannah Cahalan zaczyna się kiedy miała 24 lata i rozpoczęła pracę jako obiecująca i ambitna dziennikarka „New York Post”, amerykańskiego tabloidu, wydawanego codziennie w Nowym Jorku. Dziewczyna urodziła się w 1985 roku. Pierwsze oznaki problemów ze zdrowiem pojawiły się, gdy kobieta zaczęła mieć halucynacje. Widziała w swoim mieszkaniu pluskwy, choć specjalista od dezynfekcji, nie odnalazł po nich śladu. Stała się niewrażliwa na bodźce, nie miała siły chodzić do pracy, a narastające myśli paranoiczne powodowały, że bezpodstawnie oskarżała swojego partnera o zdradę. Lekarz rodzinny podejrzewał u niej nadużywanie alkoholu, choć kobieta piła drinki, jak sama podkreślała, tylko okazjonalnie. Koledzy z pracy uważali, że to wypalenie zawodowe, ale jej kariera dziennikarska przecież dopiero się zaczynała.

Mononukleoza - co to za choroba? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Mononukleoza - co to za choroba? Czym jest choroba pocałunków? Źródło: Co nas truje

Badania i konsultacje lekarskie – czy to mononukleoza?

Po konsultacji z neurologiem stwierdzono u Susannah mononukleozę. Jest to ostra choroba zakaźna, nazywana też chorobą pocałunków, którą wywołuje wirus Epsteina-Barr (EBV). Najbardziej charakterystyczne objawy mononukleozy to np.: wysoka gorączka, powiększone węzły chłonne, silny ból gardła, migdałków oraz brzucha, a także nasilony katar. Diagnoza neurologa była jednak błędna.

Atak padaczki i niewyjaśnione ataki lęki i paranoi

Kiedy doszło do ataku padaczki, kobieta wylądowała w szpitalu. Napady lęku i psychozy nasilały się. Susannah Cahalan próbowała nawet uciec ze szpitala. Lekarze wciąż nie byli w stanie zdiagnozować przyczyny złego stanu zdrowia pacjentki. Kobieta spędziła w szpitalu miesiąc, z którego jak później, twierdziła, niewiele pamiętała.

Trafna diagnoza - przeciwciała anty-NMDA w mózgu

W końcu dziewczyna wpadła w stan katatonii i godzinami patrzyła bez ruchu w ścianę. Przełomowym momentem w historii Susannah Cahalan było pojawienie się doktora Souhela Najjara, który zajął się jej skomplikowanym przypadkiem. Po głębszej analizie zachowania kobiety i objawów klinicznych poprosił ją o narysowanie na kartce papieru tarczy zegara. Susannah naszkicowała 12 liczb tylko po prawej stronie kartki. Doktor uznał, że to jest sygnał, by przeprowadzić biopsję mózgu. Okazało się, że u kobiety doszło do samoistnego przedostania się przeciwciał anty-NMDA do mózgu. Oznaczało, to że mózg został zaatakowany przez układ odpornościowy organizmu. Trafna diagnoza lekarza uratowała kobiecie życie, jednak jak później wspomina, że najtrudniejsze dla niej w całej chorobie był powrót do zdrowia. Zapalenie mózgu spowodowało, że straciła ona kontakt nie tylko ze światem, ale i własną osobowością, o czym do dziś przypomina jej blizna po biopsji

Zobacz film: Budowa mózgu. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
13
0
Polecamy
Hashimoto – kobieca choroba w męskim wydaniu 
Hashimoto – kobieca choroba w męskim wydaniu  Dzień Dobry TVN
Trafiła do szpitala z 30 kg guzem jajnika.
"Kobiety boją się usłyszeć diagnozę, sądzą, że dolegliwości same ustąpią"
Trafiła do szpitala z 30 kg guzem jajnika. "Kobiety boją się usłyszeć diagnozę, sądzą, że dolegliwości same ustąpią" Dzień Dobry TVN
Kobieta po 27 latach wybudziła się ze śpiączki
Kobieta po 27 latach wybudziła się ze śpiączki TVN zdrowie
Pani Dorota leczyła się na stwardnienie rozsiane.
Okazało się, że to neuroborelioza!
Pani Dorota leczyła się na stwardnienie rozsiane. Okazało się, że to neuroborelioza! TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Wrzody żołądka - dlaczego dokuczają jesienią? Czy domowe leczenie jest skuteczne?
Wrzody żołądka - dlaczego dokuczają jesienią? Czy domowe leczenie jest skuteczne?
Serce płucne a przerost prawej komory serca – jak rozpoznać? Objawy i leczenie
Serce płucne a przerost prawej komory serca – jak rozpoznać? Objawy i leczenie
Koper włoski – składniki odżywcze, właściwości lecznicze
Koper włoski – składniki odżywcze, właściwości lecznicze
Jakie witaminy działają na trądzik? Gdzie występują naturalnie?
Jakie witaminy działają na trądzik? Gdzie występują naturalnie?
Jakie są objawy egzemy? Kryteria rozpoznania atopowego zapalenia skóry
Jakie są objawy egzemy? Kryteria rozpoznania atopowego zapalenia skóry
Ostre zapalenie migdałków podniebiennych i gardła
Ostre zapalenie migdałków podniebiennych i gardła