Odpowiedź: Termin „opadająca powieka” jest często mylony i rozumiany dwuznacznie. Medycznie związany jest przede wszystkim z mięśniem, który dźwiga powiekę. Jeżeli mamy wadę wrodzoną bądź nabytą, pojawia się najczęściej asymetria i jedna powieka nam opada.
Natomiast określenia tego używa się także potocznie, gdy pojawia się nadmiar skóry na powiekach. Prędzej czy później, każdy z nas będzie się z tym zmagać. To już jest zupełnie inne zagadnienie. Z punktu widzenia medycznego korekta jest konieczna tylko i wyłącznie wtedy, gdy ten nadmiar skóry jest tak duży, że ogranicza pole widzenia. W innym wypadku zabieg w tym przypadku będzie podyktowany wyłącznie względami estetycznymi.
Młodzi pacjenci mają czasem wiotką skórę na powiekach, przy jednoczesnym braku tkanki tłuszczowej. Takich pacjentów bardzo często kieruję do specjalistów medycyny estetycznej, by wykonali zabieg z użyciem lasera lub kwasu trichlorooctowego w celu obkurczenia skóry. Natomiast jeżeli za przegrodą powieki znajduje się fałda tłuszczu, która naciska na skórę i ją rozciąga, to wówczas żadne zabiegi medycyny estetycznej nie pomogą i należy wykonać korektę powiek górnych tzw. blefaroplastykę. Jeżeli chodzi o powieki dolne, to ich poprawa jest kwestią wyłącznie estetyczną, bo nie ograniczają one zakresu widzenia. Może jednak dojść do utraty elastyczności rusztowania, na którym powieka jest zbudowana i pojawia się stan zwany ektropium, czyli odwinięcie się powieki. Wtedy również konieczna jest ingerencja chirurgiczna polegająca na kantoplastyce.
Chciałbym także przestrzec, że zauważam coraz więcej pacjentek, które pozwalają sobie na wstrzykiwanie kwasu hialuronowego w nadmiernych ilościach w powieki dolne. Ten środek jest cięższy od naszych tkanek, dlatego znacząco je obciąża i rozciąga, a także powoduje, że skóra w tym miejscu jest znacząco uciśnięta, w ten sposób powstają zastoje i obrzęki pod oczami. Kilka razy podjąłem się korekcji takich powiek. Były to zabiegi wyjątkowo trudne i czasochłonne. Dlatego ostrzegam przed tego typu praktyką. Jeżeli ktoś ma potrzebę wypełnienia bruzdy łzowej, to najlepiej zrobić to z użyciem własnego tłuszczu.
Sam zabieg korekcji opadających górnych powiek polega na tym, że wykonujemy na nich nacięcie w ich naturalnej fałdzie – dzięki temu jest ono po zabiegu właściwie niewidoczne. Mierzymy i wycinamy nadmiar skóry oraz jeżeli jest potrzeba, także tkanki tłuszczowej, następnie korygujemy przegrodę i zamykamy skórę.
Czasami z opadającą powieką mylony jest problem nisko osadzonych i opadających brwi. Wtedy właściwym działaniem jest wykonanie całkowitego liftingu brwi albo robiąc blefaroplastykę, czyli korekcję powiek górnych, jednocześnie wykonać podwieszenie brwi do góry, by przywrócić łukom brwiowym naturalny kształt.
Na pytanie odpowiedział: dr Dominik Boligłowa - chirurg plastyk z krakowskiej SCM clinic (www.scmkrakow.pl). Absolwent prestiżowego Wydziału medycyny i chirurgii „Gemelli” na słynnym Università Cattolica del Sacro Cuore (Katolicki Uniwersytet Najświętszego Serca z polikliniką „Gemelli”) w Rzymie. Specjalizację z chirurgii plastycznej rozpoczął w Szwajcarii i zakończył w Niemczech, wykonując w tym czasie samodzielnie 1788 udokumentowanych operacji. Tytuł specjalisty chirurgii plastycznej i estetycznej uzyskał 17.01.2018 roku we Frankfurcie nad Menem. Stale doskonali swoje umiejętności na wielotygodniowych stażach u najznakomitszych specjalistów z całego Świata (m.in. dr Maurizio Nava w Mediolanie, dr Carlos del Pino Roxo w Rio de Janeiro, prof. Joerg Gruenert w St. Gallen, dr Jose Luis Martin del Yerro Coca w Madrycie, dr Michael Bromba w Essen), a także na kursach specjalistycznych z zakresu mikrochirurgii, chirurgii estetycznej nosa i piersi, chirurgii ręki oraz chirurgii intymnej.
Kolejne porady:
Czy operacja plastyczna może naprawić źle zrośnięty nos?
Po jakim czasie od operacji biustu można zacząć starać się o dziecko?
Czy po operacji plastycznej powiększenia biustu można karmić piersią?