Polub nas na Facebooku
Czytasz: Katar u dziecka. Czy zawsze wymaga leczenia? 
menu
Polub nas na Facebooku

Katar u dziecka. Czy zawsze wymaga leczenia? 

Dziecko, które ma katar

Fot: Imgorthand / gettyimages.com

Katar - teoretycznie nie powinien być poważnym schorzeniem, jednak może utrudnić życie. Zwłaszcza u małego dziecka, które nie potrafi samodzielnie oczyścić nosa. Przewlekły katar jest uciążliwy, powoduje podrażnienia skóry wokół nosa, a także może spowodować inne problemy gardłem. Czy katar trzeba leczyć? 

Katar u małego dziecka zawsze wymaga uwagi rodzica. Niemowlęta nie są w stanie samodzielnie oczyścić nosa, a więc rodzice muszą odciągać im katar za pomocą gruszki lub specjalnego aspiratora. 

Warto także takie dziecko układać na brzuchu, żeby katar nie ściekał po gardle i nie podrażniał go. Małym dzieciom można także podawać sól fizjologiczną oraz specjalnie dla nich przeznaczone preparaty. Przykładowo u dzieci powyżej 2. roku życia można zastosować Otrivin dla dzieci, czyli aerozol do nosa, który łagodzi podrażnienia otworów nosowych u dziecka, ułatwiając oddychanie i poprawiając samopoczucie. Nawilża delikatną błonę śluzową nosa u dziecka.

Zobacz także: Cała prawda o katarze! Sprawdź swoją wiedzę i obal popularne mity

Więcej informacji

Aerozol Otrivin dla dzieci zawiera chlorowodorek ksylometazoliny, najpowszechniejszą substancję udrożniającą nos. Udrożnia nos, obkurczając naczynia krwionośne w błonie śluzowej nosa, co zmniejsza obrzęk i rozszerza otwory nosowe. Ułatwia odpływ wydzieliny z zapalnie zmienionych zatok przynosowych.

Jak ulżyć dziecku?

Większość leków jest przeznaczona dla dzieci od 3. miesiąca życia lub od 2. roku życia, ale lekarz może zalecić ich stosowanie wcześniej, jeśli są ku temu przesłanki.

Niestety małe dzieci przeziębiają się o wiele częściej ze względu na niewykształcony układ odpornościowy. Małemu dziecku należy zapewnić dużo wypoczynku, dużo płynów i ciepłych napojów, które zapewnią szybszy powrót do zdrowia.

Komfort dziecka zwiększy regularne wietrzenie mieszkania, a także odpowiednia pozycja snu. Dzieci, które mogą spać już na poduszce, powinny wypoczywać z lekko uniesioną głową lub na brzuchu (tyczy się to mniejszych dzieci). Maluszka nie wolno przegrzewać, nos można płukać dodatkowo solą fizjologiczną (najlepiej roztworem hipertonicznym).

Jeśli pojawia się gorączka można sięgnąć po leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe (paracetamol lub ibuprofen). Ich dawkowanie jest zależne od wieku i masy dziecka. Pamiętajmy jednak, że gorączka dziecka i pojawiający się kaszel są objawami, które kwalifikują się na wizytę u lekarza. 

Katar - jego kolor może świadczyć o...

... rodzaju choroby.

Wodnista i bezbarwna wydzielina z nosa zwykle sugeruje alergię, lub infekcję wirusową. Zielona lub żółtozielona wydzielina może świadczyć o infekcji wirusowej lub bakteryjnej.

Ważne, aby pamiętać, że to czas trwania infekcji może wskazywać na jej rodzaj - wirusowe trwają do 10 dni, natomiast przedłużające się wskazują już na zakażenie bakteryjne.

Czy katar zawsze trzeba leczyć? Cóż, warto uważnie przyglądać się dziecku i zrobić wszystko, aby przynieść mu ulgę w chorobie, także przy katarze. Oczywiście katar bez pojawiających się innych objawów nie jest przeciwwskazaniem, aby dziecko zostawało w domu i nie wychodziło na dwór. Jednak jeśli pojawia się kaszel, dziecko powinien osłuchać pediatra.

Partnerem tematu jest Otrivin. 

Otrivin dla dzieci, aerozol do nosa, roztwór. Jeden ml roztworu zawiera 0,5 mg chlorowodorku ksylometazoliny (Xylometazolini hydrochloridum). Wskazania do stosowania: nadmierne przekrwienie błony śluzowej nosa występujące w przebiegu przeziębienia, kataru siennego, alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, zapalenia zatok. Produkt leczniczy ułatwia odpływ wydzieliny z zapalnie zmienionych zatok przynosowych. Dzięki zmniejszaniu przekrwienia błony śluzowej jamy nosowo-gardłowej może być stosowany wspomagająco w zapaleniu ucha środkowego. Otrivin dla dzieci ułatwia wziernikowanie nosa. Otrivin dla dzieci jest przeznaczony do stosowania u dzieci w wieku od 2 do 11 lat. Przeciwwskazania: nadwrażliwość na ksylometazolinę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Podobnie jak w przypadku innych leków zwężających naczynia krwionośne, produktu Otrivin dla dzieci nie należy stosować u pacjentów po zabiegach chirurgicznych prowadzonych drogą przeznosową, np. przezklinowym usunięciu przysadki i po zabiegach chirurgicznych przebiegających z odsłonięciem opony twardej. Jaskra z wąskim kątem przesączania. Wysychające zapalenie błony śluzowej nosa lub zanikowe zapalenie błony śluzowej nosa. Podmiot odpowiedzialny: GlaxoSmithKline Consumer Healthcare Sp. z o.o v.IX.2019

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
2
0
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?