Polub nas na Facebooku
Czytasz: Kaloryczność chleba razowego, żytniego, pszennego i tostowego - od czego zależy? 
menu
Polub nas na Facebooku

Kaloryczność chleba razowego, żytniego, pszennego i tostowego - od czego zależy? 

Pieczywo białe i ciemne

Fot. etiennevoss / Getty Images

Chleb jest jednym z podstawowych składników codziennej diety. Specjaliści do spraw żywienia zalecają jedzenie chleba żytniego i razowego ze względu na większą zawartość błonnika pokarmowego regulującego trawienie i zapobiegającego zaparciom. Zależnie od rodzaju pieczywa jedna kromka chleba dostarcza od 58 do ponad 90 kcal. 

Pieczywo stanowi ważny element codziennej diety. Jego kaloryczność i wartość odżywcza jest zależna od rodzaju mąki zastosowanej do wypieku chleba. Ze względu na zawartość witamin, minerałów i błonnika pokarmowego najbardziej zalecany jest chleb żytni i razowy.

Ile kalorii ma chleb - od czego to zależy?

Na rynku dostępne są rozmaite rodzaje chleba: pszenny, żytni, razowy, tostowy, pełnoziarnisty, orkiszowy i wiele innych, które różnią się między sobą głównie rodzajem mąki oraz użytymi dodatkami. Tradycyjny chleb powinien składać się z mąki, wody, zakwasu i soli. Zapoznając się z etykietą zamieszczoną na opakowaniu pieczywa należy zawsze kierować się zasadą - “im krótszy skład, tym lepiej”. Kaloryczność chleba jest w największym stopniu zależna od rodzaju mąki jaka została użyta do jego wypieku. Na wartość energetyczną i odżywczą produktu mają również wpływ zastosowane dodatki, takie jak: cukier, jaja, tłuszcz, syrop słodowy, miód, pestki dyni, nasiona słonecznika, rodzynki, suszone śliwki, cebula, siemię lniane itp.

Ile kalorii ma chleb pszenny?

W polskiej kuchni najpopularniejszym rodzajem pieczywa jest tradycyjny chleb pszenny, który wypieka się mąki pszennej najczęściej z dodatkiem drożdży. Mąka pszenna produkowana jest z oczyszczonego ziarna pozbawionego zewnętrznych części stanowiących najlepsze źródło związków o dobroczynnym wpływie na organizm. Z tego powodu chleb pszenny w porównaniu np. z chlebem żytnim jest ubogi w witaminy i minerały. Ponadto zawiera niewielkie ilości błonnika pokarmowego regulującego procesy trawienne, zapobiegającego zaparciom, obniżającego poziom “złego” cholesterolu oraz dającego długotrwałe uczucie sytości. Chleb pszenny jest wysokokaloryczny - w 100 g dostarcza 258 kcal, natomiast kromka chleba pszennego ważąca 25 g jest źródłem 65 kcal. Dietetycy i specjaliści do spraw żywienia zalecają ograniczenie pieczywa pszennego w codziennym jadłospisie i zastąpienie go chlebem o wyższej wartości odżywczej, a więc razowym, żytnim lub pełnoziarnistym. Te rodzaje pieczywa choć nierzadko dostarczają więcej kalorii są bardziej wskazane w diecie, gdyż stanowią lepsze źródło witamin, minerałów i błonnika pokarmowego.

Sprawdź z czego powinien składać się dobry chleb odpowiedz znajdziesz w filmie: 

Zobacz film: Z czego powinien składać się dobry chleb? Źródło: Co nas truje

Ile kalorii ma chleb razowy?

Chleb razowy otrzymywany jest z mąki razowej pszennej lub żytniej. Te rodzaje mąk są bogate w witaminy, minerały i błonnik pokarmowy, co wiąże się z ich metodą przemiału. Ziarno mąki razowej mieli się tylko raz, stąd też jej nazwa. Ponadto, mieleniu poddaje się nie tylko środek ziarna, jak w przypadku oczyszczonej mąki pszennej, ale również zewnętrzną osłonkę będącą najlepszym źródłem substancji korzystnych dla zdrowia. W kromce chleba żytniego razowego o masie 35 g znajduje się około 79 kcal, natomiast w 100 g - około 227 kcal. Chleb razowy z mąki pszennej dostarcza w jednej kromce około 75 kcal, a w 100 g - około 213 kcal. Mając do wyboru chleb razowy żytni lub pszenny warto sięgać po ten pierwszy rodzaj, gdyż zawiera więcej błonnika pokarmowego oraz witamin z grupy B niezbędnych w pracy układu nerwowego. Chleb razowy z mąki żytniej może przyczyniać się do przyspieszenia procesów przemiany materii oraz obniżać poziom “złego” cholesterolu. Jest szczególnie zalecany osobom ze skłonnością do zaparć, otyłością oraz chorobami układu sercowo-naczyniowego.

Zobacz film: W jakim chlebie jest najwięcej błonnika?  Źródło: Wiem co jem, wiem co kupuję.

Ile kalorii ma chleb żytni?

Chleb żytni produkowany jest z ciemnych i grubo mielonych ziaren żyta odznaczających się wysoką wartością odżywczą. W porównaniu do chleba pszennego jest bogatszym źródłem potasu, wapnia, cynku, manganu, witamin z grupy B oraz błonnika pokarmowego. Chleb żytni często wzbogacany jest o otręby oraz ziarna słonecznika lub nasiona dyni, które dodatkowo podnoszą jego wartość odżywczą. W 100 g wysokobłonnikowego chleba żytniego z otrębami znajduje się około 165 kcal, a w jednej kromce około 58 kcal. Tradycyjny chleb żytni dostarcza około 258 kcal w 100 g, czyli w kromce około 83 kcal.

Polecamy: Zakwas na chleb – dlaczego warto go zrobić i piec chleb w domowym zaciszu?

Ile kalorii ma chleb tostowy?

Chleb tostowy jest rodzajem pieczywa doskonale nadającym się do przygotowania chrupiących grzanek, pożywnych tostów czy kanapek na ciepło. Jego zaletą jest wysoka odporność na wysychanie i twardnienie. Chleb tostowy zawiera więcej składników niż tradycyjny chleb pszenny czy razowy. Jest to spowodowane tym, że w jego składzie występują dodatkowe substancje polepszające smak i przedłużające trwałość produktu. Chleb tostowy jest produktem wysokokalorycznym - w 100 g dostarcza aż 306 kcal, a w jednej kromce o masie 30 g - około 92 kcal. Dietetycy zalecają ograniczenie chleba tostowego w codziennej diecie, gdyż jest ubogi w składniki odżywcze i błonnik pokarmowy. Po jego zjedzeniu szybko pojawia się ponowne uczucie głodu, co wiąże się z podjadaniem między posiłkami i niepożądanymi przyrostami masy ciała. Na rynku dostępny jest również chleb tostowy pełnoziarnisty, który jest zdrowszą alternatywą. W 100 g zawiera około 262 kcal, a w jednej kromce i masie 30 g - około 71 kcal.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
3
3
Polecamy
Najzdrowsze pieczywo – jaki chleb warto włączyć do diety?
Najzdrowsze pieczywo – jaki chleb warto włączyć do diety? Dzień Dobry TVN
Podrabiany ciemny chleb - to możliwe.
Jak wybrać zdrowie pieczywo?
Podrabiany ciemny chleb - to możliwe. Jak wybrać zdrowie pieczywo? TVN zdrowie
Jak zrobić chleb esseński?
Wartość odżywcza chleba Ezechiela
Jak zrobić chleb esseński? Wartość odżywcza chleba Ezechiela Dzień Dobry TVN
Co to jest miłka abisyńska?
Właściwości prozdrowotne i wartości odżywcze ziarna teff
Co to jest miłka abisyńska? Właściwości prozdrowotne i wartości odżywcze ziarna teff TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu