Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jęczmień u dziecka – objawy, domowe sposoby na wyleczenie
menu
Polub nas na Facebooku

Jęczmień u dziecka – objawy, domowe sposoby na wyleczenie

Dziecko, które ma jęczmień na oku

Fot: Pridannikov / gettyimages.com

Jęczmień u dziecka to częste schorzenie. Przyczyną jest zakażenie okolicy oka bakteriami – najczęściej na skutek zatarcia brudnymi rękami. Leczenie domowymi sposobami może być pomocne w początkowej fazie choroby. Jeśli objawy się nasilają, konieczna jest jednak wizyta u okulisty.

Domowe sposoby na leczenie jęczmienia w jego początkowej fazie to suche, ciepłe okłady, delikatne masaże powiek, a w przypadku małych dzieci zasłonięcie oka opatrunkiem, by, trąc je, nie doprowadziło rozprzestrzeniania się infekcji.

Czym jest jęczmień?

Jęczmień jest to nazwa stanu zapalnego gruczołów znajdujących się w powiece górnej lub (częściej) dolnej oka. W mianownictwie medycznym rozróżnia się jęczmień:

  • zewnętrzny – powstający w obrębie gruczołów łojowych lub rzęskowych (potowych) brzegów powiek,
  • wewnętrzny – tworzący się w gruczołach tarczkowych Meiboma (położonych głębiej, na wewnętrznej powierzchni powieki).

Powstanie jęczmienia u dziecka wiąże się z łącznym wystąpieniem dwóch zdarzeń: zamknięcia ujścia gruczołów lub stanu zapalnego ich kanalików (powoduje to zaleganie wydzieliny) oraz obecności w okolicy (w tkankach powiek, worku spojówkowym) chorobotwórczych bakterii (najczęściej gronkowców) powodujących powstawanie wydzieliny ropnej. Źródłem upośledzenia odpływu z gruczołów mogą być stany takie jak: zapalenie brzegów powiek, przewlekłe zapalenie spojówek (na przykład o podłożu alergicznym), obrzęk tkanek miękkich powieki (na przykład po użądleniu albo po ukłuciu przez komara).

U najmłodszych łatwo dochodzi do zakażenia spojówek i okolicznych tkanek. Dzieci bowiem w trakcie zabawy mają kontakt z wieloma przedmiotami, na których bytują bakterie. Przenoszą się one na ręce, których zwykle nie udaje się utrzymać w pełnej czystości mimo regularnego mycia. Jednocześnie maluchy, nie mając wyrobionych odpowiednich odruchów, często trą oczy, np. w związku z płaczem, sennością lub po jakimkolwiek podrażnieniu. Sprzyja to przenoszeniu bakterii w okolice narządu wzroku i sprawia, że zalegająca w gruczołach wydzielina może ulec zakażeniu. Efektem jest powstanie jęczmienia.

Objawy jęczmienia u dzieci

Podstawowymi objawami jęczmienia u dzieci są zaczerwienienie powieki górnej lub dolnej oraz jej szybko narastający obrzęk. Często towarzyszy mu przekrwienie i obrzęk spojówki. Objawy takie dominują w pierwszych dniach choroby. Kiedy naciek zmniejsza się nieco, widoczny staje się owalny guzek w obrębie powieki. Nazwa choroby pochodzi właśnie od jego kształtu, przypominającego ziarno zboża.

Dziecko odczuwa zwykle swędzenie zmienionej chorobowo okolicy, która najczęściej nie boli. Wystąpić może również dyskomfort i wrażenie ucisku na oko pojawiające się w trakcie poruszania gałką oczną i mrugania. Zjawisko to wynika z obrzęku powiek.

W przypadku jęczmienia zewnętrznego w pewnej fazie choroby na brzegu powieki widoczny staje się białawy, ropny naciek w obrębie gruczołu, który następnie wchłania się lub, pękając, opróżnia do worka spojówkowego.

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o budowie oka: 

Zobacz film: Budowa i funkcje oka. Źródło: 36,6

Domowe sposoby na jęczmień u dziecka

Leczenie jęczmienia u dziecka w początkowej fazie choroby może być prowadzone domowymi sposobami. Jeśli zaobserwuje się u malucha obrzęk i zaczerwienienie powieki oraz jej miejscowe zgrubienie, można poprzez rozgrzewanie starać się:

  • poprawić krążenie krwi w zmienionej chorobowo okolicy,
  • rozszerzyć ujścia gruczołów, rozrzedzić wydzielinę ropną i ułatwić tym samym jej odpływ.

Podstawową zasadą jest stosowanie ciepłych, lecz nie gorących, suchych okładów. Niewskazane są okłady z rumianku lub herbaty, gdyż powodują macerację skóry, a zawarte w nich substancje u wrażliwszych dzieci mogą wywoływać objawy zapalne. Nie należy również stosować rozgrzanych woreczków z solą – pył solny może przedostawać się do worka spojówkowego i być przyczyną dodatkowego podrażnienia.

Najlepszą metodą nagrzewania jęczmienia jest przyłożenie do oka specjalnego krążka żelowego, słoiczka z ciepłą wodą, woreczka z ryżem lub fasolą. Pomocne może być również stosowanie ciepłej metalowej łyżeczki, ale jej użycie jest skomplikowane ze względu na małą pojemność cieplną i konieczność wielokrotnego nagrzewania. Przedmioty takie nie mogą być przykładane do oka bezpośrednio, lecz przez jałowy gazik. Jedna sesja ogrzewania jęczmienia powinna trwać 10–15 minut. Zabieg można powtarzać kilkakrotnie w ciągu dnia.

Pomocne w leczeniu jęczmienia u dzieci jest też delikatne masowanie zmiany chorobowej opuszką palca. Ucisk powinien być wywierany początkowo u podstawy powieki, a ruch kierować się w stronę jej brzegu. Dzięki temu wspomaga się opróżnianie gruczołów z zalegającej wydzieliny. Używanie do takiego obrączki, pierścionka lub innego metalowego przedmiotu nie wpływa na efekt masażu.

Jeśli domowe sposoby nie powodują zmniejszenia się jęczmienia w ciągu 2–3 dni, a do objawów dołączą się silne bóle albo zaburzenia widzenia, należy niezwłocznie udać się z dzieckiem do okulisty.

Czy miałeś kiedyś jęczmień na oku?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Zobacz także: Astygmatyzm u dzieci – podstawowe informacje dotyczące wady wzroku

Bibliografia:

1. H.M. Niżankowska, Podstawy okulistyki, Wrocław 2000.

2. J. Kanski, B. Bowling, Kanski – Okulistyka kliniczna, red. J. Szaflik, Wrocław 2017.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
6
0
Polecamy
Guzek na powiece oka – o czym świadczy i jak go leczyć?
Guzek na powiece oka – o czym świadczy i jak go leczyć? TVN zdrowie
Jak skutecznie poradzić sobie z jęczmieniem pod okiem?
Przyczyny, leczenie i domowe sposoby
Jak skutecznie poradzić sobie z jęczmieniem pod okiem? Przyczyny, leczenie i domowe sposoby Dzień Dobry TVN
Zapalenie ucha u niemowlaka - objawy, przyczyny i leczenie
Zapalenie ucha u niemowlaka - objawy, przyczyny i leczenie Dzień Dobry TVN
Czym jest gradówka na oku?
Przyczyny, objawy i leczenie schorzenia
Czym jest gradówka na oku? Przyczyny, objawy i leczenie schorzenia TVN zdrowie
Komentarze (1)
Monia
Moja 8l.corcia dostala jeczmień dzień przed wigilią,jest on umiejscowiony na dolnej powiece i ciagnie sie wew.oka.Daje masc z antybiotykiem,ale nadal jeczmien jest,choc oczko jest nie jest czerwone i napuchniete ,to bardzo sie martwie.Teraz jest taki okres ze lekarzy nie ma,albo sa ale nie tacy by dziecku pomoc.Co moge jeszcze robic? :(
Czytaj całość
Nie przegap
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?