Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jako pierwsi startujemy z produkcją leku na COVID-19. Co o nim wiemy?
menu
Polub nas na Facebooku

Jako pierwsi startujemy z produkcją leku na COVID-19. Co o nim wiemy?

covid lek

Bill Oxford GettyImages

Ruszyła produkcja polskiego leku na COVID-19, pozyskiwanego z osocza ozdrowieńców. Pierwsze 3 tysiące dawek jest zabezpieczone dla Polski w ramach umowy z Agencją Badań Medycznych - poinformowała spółka Biomed-Lublin, producent leku.

Polska jako jedyny kraj w Europie Środkowo-Wschodniej ma technologię do produkcji tego leku - zaznaczył senator i lekarz Grzegorz Czelej na wtorkowej konferencji w rektoracie Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Dodał, że działanie przeciwciał z osocza osób, które pokonały koronawirusa, ma udowodnione działanie naukowe w leczeniu COVID-19.

Nawet jeśli prace nad szczepionką będą zakończone sukcesem, ten lek będzie działał uzupełniająco.

- podkreślił Czelej.

Koronawirus - terapia osoczem ozdrowieńców

Lek jest produkowany z  osocza osób, które pokonały zakażenie SARS-CoV-2. Osocze jest cenne, ponieważ występują w nim przeciwciała, które skutecznie zwalczają groźnego wirusa. Ich wyizolowanie i podanie pacjentom ze słabszym układem odpornościowym może uratować im życie.

Osocze ludzkie od lat stosuje się w lecznictwie i uznaje się je za bezpieczne. Już w trakcie trwania pandemii koronawirusa zarówno WHO, jak i polskie Ministerstwo Zdrowia, wydały pozytywną rekomendację do stosowania osocza w leczeniu COVID-19 - podała spółka.

Niecodzienne właściwości osocza w leczeniu osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 wykorzystują już lekarze ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii czy Hiszpanii. Również podaje się je najciężej chorym w Polsce. Jednak jak podkreślali uczestnicy konferencji, lek ma działać skuteczniej niż samo osocze.

Spółka podała, że lek będzie zawierał wyizolowane przeciwciała - immunoglobuliny IgG przeciwko SARS-CoV-2.

Wyższość terapii lekiem w stosunku do terapii samym osoczem ozdrowieńców polega na tym, że osocze trzeba podawać, biorąc pod uwagę zgodność grupy krwi dawca-biorca. Polski lek na COVID-19 będzie można podawać wszystkim - dodano.

COVID-19 - kiedy będzie lek?

Biomed-Lublin planuje przekazać pierwszą serię leku na COVID-19 do badań klinicznych pod koniec października - poinformował we wtorek członek zarządu Piotr Fic. Na początku września ma być znana liczba ampułek leku, który będzie można wyprodukować z zebranego osocza. Spółka chciałaby wyprodukować ok. 3 tys. ampułek.

Od dziś do momentu przekazania immunoglobuliny anty SARS-CoV-2 do badań klinicznych miną około dwa miesiące, czyli prawdopodobnie z końcem października będziemy mogli zwolnić lek do badań klinicznych

- powiedział podczas konferencji Piotr Fic.

Po wyprodukowaniu serii leku zostanie on przekazany do konsorcjantów: Instytutu Hematologii i Transfuzjologii oraz Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie w celu wykonania niezbędnych badań.

Biomed Lublin podał, że na początku września będzie znane miano przeciwciał i liczba ampułek leku, który będzie można wyprodukować z zebranego osocza. Pierwsze 3.000 dawek jest zabezpieczone dla Polski w ramach umowy z Agencją Badań Medycznych.

Chcielibyśmy wyprodukować około 3 tys. ampułek. Jest to ilość, którą szacujemy w oparciu o nasze doświadczenia z produkcji innych podobnych leków - powiedział Fic.

Pod koniec lipca spółka informowała, że Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zebrały dla niej 171,7 litrów osocza zawierającego przeciwciała anty-SARS-CoV-2, czyli ilość niezbędną do rozpoczęcia wytwarzania preparatu.

Projekt jest realizowany w ramach konkursu Agencji Badań Medycznych dotyczącego minimalizacji zagrożenia epidemiologicznego związanego z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2.

Lek na Covid-19 najpierw dla Polaków

Priorytetem spółki jest, jak poinformowali jej przedstawiciele, rynek polski.

Część ośrodków medycznych, w tym lubelski SPSK 1, stosuje już terapię samym osoczem ozdrowieńców, które jest przetaczane najciężej chorym pacjentom. Jednak zdaniem polskich naukowców uzyskanie leku na bazie osocza ozdrowieńców będzie znacznie skuteczniejszym rozwiązaniem – powiedział prezes Marcin Piróg.

Aktualne doniesienia naukowe wskazują, że terapia samym osoczem ozdrowieńców przynosi rezultaty. Można zatem zakładać, że badania kliniczne potwierdzą skuteczność naszego leku – powiedział Piotr Fic.

Lek ma mieć formę ampułki, która zostanie podana pacjentom w formie zastrzyku domięśniowego. Prawdopodobnie będzie stosowany wyłącznie w leczeniu szpitalnym, zamkniętym.

Źródło: PAP

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
88
8
Polecamy
Ruszyła produkcja polskiego leku na COVID-19.
"Jesteśmy pierwsi na świecie"
Ruszyła produkcja polskiego leku na COVID-19. "Jesteśmy pierwsi na świecie" Dzień Dobry TVN
Lek na COVID-19 zatwierdzony.
Kiedy trafi na rynek?
Lek na COVID-19 zatwierdzony. Kiedy trafi na rynek? Dzień Dobry TVN
Jak wygląda leczenie COVID-19?
Które terapie są najbardziej obiecujące?
Jak wygląda leczenie COVID-19? Które terapie są najbardziej obiecujące? TVN zdrowie
Jak działa remdesivir, jedyny  lek dopuszczony do leczenia COVID-19
Jak działa remdesivir, jedyny  lek dopuszczony do leczenia COVID-19 TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Co upiec na Wielkanoc? Oto 4 dietetyczne i smaczne propozycje!
Co upiec na Wielkanoc? Oto 4 dietetyczne i smaczne propozycje!
Jak oczyścić organizm z toksyn – dieta, zioła, domowe sposoby
Jak oczyścić organizm z toksyn – dieta, zioła, domowe sposoby
Kawa rozpuszczalna – skład, szkodliwość, kalorie. Ile kofeiny ma kawa rozpuszczalna?
Kawa rozpuszczalna – skład, szkodliwość, kalorie. Ile kofeiny ma kawa rozpuszczalna?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Czy można głaskać brzuch w ciąży? Jaki sposób na dotykanie brzucha jest bezpieczny?
Czy można głaskać brzuch w ciąży? Jaki sposób na dotykanie brzucha jest bezpieczny?