Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jakie są pierwsze objawy anemii?
menu
Polub nas na Facebooku

Jakie są pierwsze objawy anemii?

Peter Dazeley/getty images

Objawy anemii to nie tylko zaburzenia rytmu serca, choć u części chorych pojawia się tachykardia i kołatanie. O rozwoju anemii świadczą m.in. zawroty i bóle głowy, zadyszki, omdlenia, których nie da się inaczej wytłumaczyć. Podczas podstawowych badań uwagę zwraca również niskie ciśnienie krwi.

Anemia może się pojawić zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych. W żadnym przypadku nie wolno lekceważyć jej objawów. Anemia to bowiem poważny stan chorobowy, w którym dochodzi do spadku stężenia hemoglobiny, liczby erytrocytów i niskiego wskaźnika hematokrytowego.

Objawy anemii a przyczyny choroby

Objawy anemii u dzieci i dorosłych to nie tylko kojarzone najczęściej z tą chorobą zawroty głowy, bladość i kołatanie serca. Symptomy są często uzależnione od konkretnego typu i czynników wywołujących niedokrwistość. Najczęstszą przyczyną choroby jest oczywiście niedobór żelaza, natomiast powodować ją może też niedobór kwasu foliowego lub witaminy B12 (mowa wówczas o anemii megaloblastycznej). Inna przyczyna to niedokrwistość w różnych postaciach (aplastyczna, syderoblastyczna, przy chorobach nowotworowych, w przebiegu infekcji milo- i limfoproliferacyjnych), a także wrodzone defekty wewątrzkrzwinkowe (to anemia sierpowata) lub zewnątrzkrwinkowe. Osobną grupę stanowią anemie powstałe w wyniku urazów, wypadków, krwawienia z przewodu pokarmowego lub obfitych miesiączek.

Objawy anemii

Objawy anemii u dorosłych to przede wszystkim:

  • ponadprzeciętne osłabienie,
  • permanentne uczucie zmęczenia; znużenie nieustępujące nawet po odpoczynku (łatwo pomylić je z przepracowaniem i powiązać z życiem w stresie, natomiast jeśli towarzyszą mu inne objawy anemii, koniecznie należy udać się do lekarza),
  • bóle i zawroty głowy,
  • bladość skóry, ust i powiek.

Objawy anemii z niedoboru żelaza to także:

  • blade błony śluzowe,
  • szybka męczliwość,
  • duszności,
  • zadyszka,
  • kołatanie serca,
  • tachykardia,
  • omdlenia,
  • problemy z pamięcią i koncentracją,
  • ciągła senność,
  • tendencja do popadania w depresję,
  • przesuszone i łamliwe włosy, problemy z wypadaniem włosów,
  • łamliwość paznokci,
  • sucha skóra.

Objawy anemii z niedoboru kwasu foliowego lub witaminy B12 to ponadto zaburzenia neurologiczne (w tym czucia głębokiego, wibracje, spastyczność, parestezje), zaburzenia równowagi, ospałość, a także reakcje paranoidalne i zmiany osobowości. Włosy przy tym typie anemii szybko siwieją, stają się cienkie, tracą połysk. Wszystkiemu często towarzyszy zapalenie błony śluzowej języka (m.in. z cechami zaniku brodawek – tzw. gładki język) i zajady.

Objawy anemii powstałej w wyniku wrodzonych defektów wewnątrzkrwinkowych uwzględniają permanentnie opuchnięte dłonie i stopy oraz ból pojawiający się w różnych miejscach ciała.

Objawy anemii u dziecka

Objawy anemii u dzieci najczęściej wiążą się z niedoborem żelaza, który powstaje w wyniku niewłaściwej diety, ubogiej w produkty zawierające ten pierwiastek (tak roślinne, jak i zwierzęce) oraz bogatej w nabiał, który utrudnia przyswajanie go.

U dziecka objawy anemii bardzo łatwo zlekceważyć, jeśli jednak maluch od dłuższego czasu jest blady, apatyczny, rozwija się wolniej od rówieśników i często choruje, to należy się mu baczniej przyjrzeć. Podstawowym objawem anemii u dziecka jest bladość śluzówek. Najlepiej widać to na wargach i spojówkach oczu. Dodatkowe symptomy to: problemy z koncentracją, kołatanie serca, ciągła senność.

Objawy anemii u niemowlaka

Między 9. a 24. miesiącem życia wszystkie dzieci narażone są na wystąpienie anemii. Szczególnie poważne jest to ryzyko w przypadku wcześniaków i dzieci z niską wagą urodzeniową. Problem polega na tym, że niekiedy anemia u niemowlaków nie daje żadnych symptomów. Do pediatry należy się jednak zgłosić, jeśli maluch jest blady, osłabiony, nerwowy, ma bolesny lub opuchnięty język, cierpi na brak apetytu i szybkie bicie serca. Anemia u niemowlaka może się wiązać nie tylko z niedoborem żelaza, lecz także z wadami wewnątrz- i zewnątrzkrwinkowymi.

Anemia w ciąży – objawy

Anemia w ciąży objawia się przede wszystkim pogorszonymi wynikami morfologii. Trzeba jednak pamiętać, że w ciąży normy hemoglobiny wyglądają nieco inaczej. Objawy anemii w ciąży w początkowym stadium choroby wiążą się przede wszystkim z uczuciem zmęczenia, bólami i zawrotami głowy, do których dochodzą trudności w połykaniu, łamliwość włosów i paznokci. Kobiety często skarżą się na problemy z koncentracją. Jeśli ciężarna zauważy u siebie takie dolegliwości, powinna udać się do lekarza. Niestety silna anemia w ciąży często wiąże się z napadami duszności, przyśpieszonym biciem serca i bólami brzucha, co może wywoływać dodatkowy stres u przyszłej mamy. Rozwojowi niedokrwistości należy zatem jak najwcześniej przeciwdziałać.

Zobacz film: Kto najczęściej choruje na anemię?

źródło:x-news

Bibliografia:

1. Monika Chełstowska, Krzysztof Warzocha, Objawy kliniczne i zmiany laboratoryjne w diagnostyce różnicowej niedokrwistości, „Onkologia w Praktyce Klinicznej” 2/2006.

2. Kazimierz Sułek, Anna Torska, Jak uniknąć błędów w codziennej praktyce w postępowaniu z chorym na niedokrwistość?, „Postępy Nauk Medycznych” 7/2011.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
57
5
Polecamy
Przyczyny oraz leczenie wysypki na twarzy niemowlaka
Przyczyny oraz leczenie wysypki na twarzy niemowlaka Dzień Dobry TVN
Bezdech senny - przyczyny, objawy, leczenie i wiele więcej
Bezdech senny - przyczyny, objawy, leczenie i wiele więcej Dzień Dobry TVN
Najczęstsze objawy niedoboru żelaza u dorosłych, dzieci i ciężarnych kobiet
Najczęstsze objawy niedoboru żelaza u dorosłych, dzieci i ciężarnych kobiet TVN zdrowie
Objawy anemii u dziecka – co jest przyczyną ich powstawania?
W jaki sposób leczy się tę chorobę?
Objawy anemii u dziecka – co jest przyczyną ich powstawania? W jaki sposób leczy się tę chorobę? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?