Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jakie są pierwsze objawy anemii?
menu
Polub nas na Facebooku

Jakie są pierwsze objawy anemii?

Peter Dazeley/getty images

Objawy anemii to nie tylko zaburzenia rytmu serca, choć u części chorych pojawia się tachykardia i kołatanie. O rozwoju anemii świadczą m.in. zawroty i bóle głowy, zadyszki, omdlenia, których nie da się inaczej wytłumaczyć. Podczas podstawowych badań uwagę zwraca również niskie ciśnienie krwi.

Anemia może się pojawić zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych. W żadnym przypadku nie wolno lekceważyć jej objawów. Anemia to bowiem poważny stan chorobowy, w którym dochodzi do spadku stężenia hemoglobiny, liczby erytrocytów i niskiego wskaźnika hematokrytowego.

Objawy anemii a przyczyny choroby

Objawy anemii u dzieci i dorosłych to nie tylko kojarzone najczęściej z tą chorobą zawroty głowy, bladość i kołatanie serca. Symptomy są często uzależnione od konkretnego typu i czynników wywołujących niedokrwistość. Najczęstszą przyczyną choroby jest oczywiście niedobór żelaza, natomiast powodować ją może też niedobór kwasu foliowego lub witaminy B12 (mowa wówczas o anemii megaloblastycznej). Inna przyczyna to niedokrwistość w różnych postaciach (aplastyczna, syderoblastyczna, przy chorobach nowotworowych, w przebiegu infekcji milo- i limfoproliferacyjnych), a także wrodzone defekty wewątrzkrzwinkowe (to anemia sierpowata) lub zewnątrzkrwinkowe. Osobną grupę stanowią anemie powstałe w wyniku urazów, wypadków, krwawienia z przewodu pokarmowego lub obfitych miesiączek.

Objawy anemii

Objawy anemii u dorosłych to przede wszystkim:

 • ponadprzeciętne osłabienie,
 • permanentne uczucie zmęczenia; znużenie nieustępujące nawet po odpoczynku (łatwo pomylić je z przepracowaniem i powiązać z życiem w stresie, natomiast jeśli towarzyszą mu inne objawy anemii, koniecznie należy udać się do lekarza),
 • bóle i zawroty głowy,
 • bladość skóry, ust i powiek.

Objawy anemii z niedoboru żelaza to także:

 • blade błony śluzowe,
 • szybka męczliwość,
 • duszności,
 • zadyszka,
 • kołatanie serca,
 • tachykardia,
 • omdlenia,
 • problemy z pamięcią i koncentracją,
 • ciągła senność,
 • tendencja do popadania w depresję,
 • przesuszone i łamliwe włosy, problemy z wypadaniem włosów,
 • łamliwość paznokci,
 • sucha skóra.

Objawy anemii z niedoboru kwasu foliowego lub witaminy B12 to ponadto zaburzenia neurologiczne (w tym czucia głębokiego, wibracje, spastyczność, parestezje), zaburzenia równowagi, ospałość, a także reakcje paranoidalne i zmiany osobowości. Włosy przy tym typie anemii szybko siwieją, stają się cienkie, tracą połysk. Wszystkiemu często towarzyszy zapalenie błony śluzowej języka (m.in. z cechami zaniku brodawek – tzw. gładki język) i zajady.

Objawy anemii powstałej w wyniku wrodzonych defektów wewnątrzkrwinkowych uwzględniają permanentnie opuchnięte dłonie i stopy oraz ból pojawiający się w różnych miejscach ciała.

Objawy anemii u dziecka

Objawy anemii u dzieci najczęściej wiążą się z niedoborem żelaza, który powstaje w wyniku niewłaściwej diety, ubogiej w produkty zawierające ten pierwiastek (tak roślinne, jak i zwierzęce) oraz bogatej w nabiał, który utrudnia przyswajanie go.

U dziecka objawy anemii bardzo łatwo zlekceważyć, jeśli jednak maluch od dłuższego czasu jest blady, apatyczny, rozwija się wolniej od rówieśników i często choruje, to należy się mu baczniej przyjrzeć. Podstawowym objawem anemii u dziecka jest bladość śluzówek. Najlepiej widać to na wargach i spojówkach oczu. Dodatkowe symptomy to: problemy z koncentracją, kołatanie serca, ciągła senność.

Objawy anemii u niemowlaka

Między 9. a 24. miesiącem życia wszystkie dzieci narażone są na wystąpienie anemii. Szczególnie poważne jest to ryzyko w przypadku wcześniaków i dzieci z niską wagą urodzeniową. Problem polega na tym, że niekiedy anemia u niemowlaków nie daje żadnych symptomów. Do pediatry należy się jednak zgłosić, jeśli maluch jest blady, osłabiony, nerwowy, ma bolesny lub opuchnięty język, cierpi na brak apetytu i szybkie bicie serca. Anemia u niemowlaka może się wiązać nie tylko z niedoborem żelaza, lecz także z wadami wewnątrz- i zewnątrzkrwinkowymi.

Anemia w ciąży – objawy

Anemia w ciąży objawia się przede wszystkim pogorszonymi wynikami morfologii. Trzeba jednak pamiętać, że w ciąży normy hemoglobiny wyglądają nieco inaczej. Objawy anemii w ciąży w początkowym stadium choroby wiążą się przede wszystkim z uczuciem zmęczenia, bólami i zawrotami głowy, do których dochodzą trudności w połykaniu, łamliwość włosów i paznokci. Kobiety często skarżą się na problemy z koncentracją. Jeśli ciężarna zauważy u siebie takie dolegliwości, powinna udać się do lekarza. Niestety silna anemia w ciąży często wiąże się z napadami duszności, przyśpieszonym biciem serca i bólami brzucha, co może wywoływać dodatkowy stres u przyszłej mamy. Rozwojowi niedokrwistości należy zatem jak najwcześniej przeciwdziałać.

Zobacz film: Kto najczęściej choruje na anemię?

źródło:x-news

Bibliografia:

1. Monika Chełstowska, Krzysztof Warzocha, Objawy kliniczne i zmiany laboratoryjne w diagnostyce różnicowej niedokrwistości, „Onkologia w Praktyce Klinicznej” 2/2006.

2. Kazimierz Sułek, Anna Torska, Jak uniknąć błędów w codziennej praktyce w postępowaniu z chorym na niedokrwistość?, „Postępy Nauk Medycznych” 7/2011.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
57
5
Polecamy
Bezdech senny - przyczyny, objawy, leczenie i wiele więcej
Bezdech senny - przyczyny, objawy, leczenie i wiele więcej Dzień Dobry TVN
Hipermobilność stawów – jak się objawia i jak ją leczyć?
Hipermobilność stawów – jak się objawia i jak ją leczyć? Dzień Dobry TVN
Najczęstsze objawy niedoboru żelaza u dorosłych, dzieci i ciężarnych kobiet
Najczęstsze objawy niedoboru żelaza u dorosłych, dzieci i ciężarnych kobiet TVN zdrowie
Objawy anemii u dziecka – co jest przyczyną ich powstawania?
W jaki sposób leczy się tę chorobę?
Objawy anemii u dziecka – co jest przyczyną ich powstawania? W jaki sposób leczy się tę chorobę? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?