Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?
menu
Polub nas na Facebooku

Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

serce

Fot. kei907 / stock.adobe.com

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Stanem przedzawałowym jest sytuacja, kiedy serce nie otrzymuje odpowiedniej ilości krwi i tlenu, dlatego nie może prawidłowo funkcjonować. Stan ten bezpośrednio poprzedza proces obumierania komórek mięśnia sercowego i może prowadzić do zawału serca. Objawy stanu przedzawałowego u mężczyzn i kobiet mogą być nieco inne.

Jak się objawia stan przedzawałowy u mężczyzn i u kobiet?

Stan przedzawałowy zarówno u mężczyzn jak i u kobiet może mieć charakterystyczny przebieg, czyli objawia się bólem w środkowej lub lewej części klatki piersiowej. Może on mieć charakter piekący, ściskający, duszący lub rwący i dawać wrażenie silnego napierania na mostek. Przy stanie przedzawałowym ból jest mocny i utrzymuje się bardzo długo, co może utrudniać normalne funkcjonowanie. Objawy stanu przedzawałowego mogą być odczuwalne po wysiłku fizycznym, stresie, rzadziej w spoczynku. Charakterystyczne jest uczucie rozlewania się bólu po lewej stronie ciała oraz towarzyszące mu duszności.

Dodatkowe objawy, które mogą wskazywać na stan przedzawałowy to:

  • nudności,
  • złe samopoczucie,
  • silny ból w okolicach ramion, pleców, żuchwy i szyi,
  • zmęczenie,
  • lęk,
  • obfite pocenie się,
  • zawroty głowy.

Ból w klatce piersiowej najczęściej nasila się podczas wysiłku fizycznego, a zmniejsza w czasie odpoczynku.

Jak się objawia stan przedzawałowy u kobiet?

U kobiet rozpoznanie stanu przedzawałowego jest czasem trudniejsze, ponieważ objawy sygnalizujące stan przedzawałowy, szczególnie u kobiet są mylone z innymi dolegliwościami.

Do objawów stanu przedzawałowego u kobiet zalicza się:

  • ucisk lub pieczenie w tzw. dołku, przypominające zgagę – nie mija po przyjęciu środków zobojętniających kwas żołądkowy,
  • nagły ból mięśni, któremu może towarzyszyć bezwładność rąk,
  • nudności, niekiedy połączone z wymiotami, niemające związku z zatruciem pokarmowym lub ciążą,
  • duszności – przyspieszony i spłycony oddech, który nie jest związany z silnym stresem lub intensywnym wysiłkiem,
  • zmęczenie i osłabienie, niekiedy prowadzące do omdleń,
  • ból o trudnej do określenia lokalizacji – może pojawiać się za mostkiem, pod lewą lub prawą łopatką, pod lewym łukiem żebrowym.

Stan przedzawałowy zarówno u mężczyzn jak i u kobiet może być trudny do rozpoznania. Niezbędna jest kompleksowa diagnostyka.

Zobacz film: Objawy zawału serca u kobiet. Źródło: 36,6

Stan przedzawałowy: co robić?

Wystąpienie objawów stanu przedzawałowego powinno skłonić do wizyty u lekarza. Jeśli ból jest bardzo silny, to należy wezwać pogotowie ratunkowe. Warto zmierzyć ciśnienie. Zalecane jest podanie choremu aspiryny i nitrogliceryny. Powinien on odpoczywać, najlepiej w pozycji półleżącej i unikać wysiłku fizycznego.

Stan przedzawałowy można rozpoznać wyłącznie po wykonaniu odpowiednich badań. Najważniejszym z nich jest pomiar stężenia troponin, czyli enzymów sercowych, których poziom wzrasta podczas zawału. Są to markery martwicy komórek mięśnia sercowego. Przy stanie przedzawałowym troponiny nie występują. Oprócz tego wykonywane jest EKG serca (elektrokardiografia) oraz echo serca (echokardiogram).

Badania te pozwalają rozpoznać nieprawidłowości w pracy mięśnia sercowego. Ponadto lekarz może wykonać koronarografię, czyli badanie obrazujące tętnice wieńcowe. Po stwierdzeniu zwężenia wykonywane jest tzw. balonikowanie, czyli umieszczenie w tętnicy stentu, który poprawia jej drożność.

Stan przedzawałowy – objawy zawału serca

Zawał mięśnia sercowego, czyli ostry zespół wieńcowy, jest efektem nagłego ograniczenia przepływu krwi w tętnicach wieńcowych. W stanie przedzawałowym dominującym objawem jest ból w klatce piersiowej, który ustaje podczas spoczynku, natomiast przy zawale ból nie ustępuje podczas spoczynku i trwa nawet 20 minut. Potwierdzeniem zawału są zmiany w EKG oraz podwyższone markery martwicy komórek mięśnia sercowego.

Charakterystycznym objawem zawału mięśnia sercowego jest ból w klatce piersiowej, który wywołany został przez stres, wysiłek fizyczny lub zimne powietrze. Ból jest stały, piekący, silny, dławiący i gniotący, promieniuje do szyi i lewego ramienia, nie ustępuje po podaniu nitrogliceryny. Mogą mu towarzyszyć nudności, poty, kołatanie serca, przyspieszony puls, bladość i duszność. Przy podejrzeniu zawału konieczne jest wezwanie pogotowia ratunkowego.

Objawy zawału serca są podobne do objawów stanu przedzawałowego. Mogą być zróżnicowane w zależności od tego, która tętnica uległa zamknięciu i w jakim stopniu. Zablokowanie niewielkiej tętnicy może nie dać żadnych objawów, a zamknięcie głównej tętnicy może wywołać ostrą niewydolność serca, a nawet zgon. 

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
342
10
Polecamy
Objawy zawału serca u mężczyzn.
Jak rozpoznać stan przedzawałowy?
Objawy zawału serca u mężczyzn. Jak rozpoznać stan przedzawałowy? TVN zdrowie
Jak rozpoznać stan przedzawałowy?
Co robić, żeby uchronić się przed zawałem?
Jak rozpoznać stan przedzawałowy? Co robić, żeby uchronić się przed zawałem? TVN zdrowie
Tachykardia, czyli przyspieszona czynność serca – objawy, przyczyny i leczenie
Tachykardia, czyli przyspieszona czynność serca – objawy, przyczyny i leczenie Dzień Dobry TVN
Bolesne miesiączki - przyczyny, leczenie i sposoby na bolesne miesiączki
Bolesne miesiączki - przyczyny, leczenie i sposoby na bolesne miesiączki Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty