Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jakie długo trwają mdłości w ciąży?
menu
Polub nas na Facebooku

Jakie długo trwają mdłości w ciąży?

Smutna kobieta w ciąży

Fot: highwaystarz / stock.adobe.com

Mdłości są jedną z najczęstszych dolegliwości ciążowych. Mijają zazwyczaj po zakończeniu pierwszego trymestru ciąży. Nazywane są porannymi, choć mogą doskwierać ciężarnej o każdej porze dnia. Zdecydowanie częściej cierpią na nie kobiety, które są w ciąży po raz pierwszy lub w ciąży wielopłodowej.

Główną przyczyną doskwierających ciężarnym mdłości są zachodzące podczas ciąży zmiany poziomu hormonów i chemicznego składu krwi, negatywnie rzutujące na ogólne samopoczucie. Zmiany hormonalne nie są jednak jedyną przyczyną mdłości.

Mdłości w ciąży - przyczyny

Mdłości u ciężarnych są mechanizmem obronnym, który zapobiega przed spożyciem potencjalnie szkodliwych produktów. Sporadycznie wynikają z rozwijających się chorób tarczycy, zaburzeń w produkcji serotoniny i infekcji pokarmowych. Ryzyko wystąpienia mdłości zwiększyć mogą zaburzenia odżywiania przed ciążą. Mogą mieć też podłoże psychosomatyczne. Nagromadzenie codziennych obowiązków, zmęczenie, emocje i stres.

Mdłości w ciąży - objawy

Uczuciu mdłości towarzyszyć mogą:

  • zgaga,
  • niechęć do niektórych pokarmów i zachcianki na inne,
  • nadmierny ślinotok,
  • bóle głowy.

Mdłościom ciążowym często towarzyszą wymioty, które mogą doprowadzić do odwodnienia i wyczerpania organizmu, zaburzeń przemiany materii i równowagi gospodarki elektrolitowej. Utrzymujące się przez dłuższy czas grożą dziecku, ponieważ prowadzą do zaburzeń odżywiania płodu.

Kiedy zaczynają się i jak długo trwają mdłości w ciąży?

Mdłości są naturalnym, prawidłowym, typowym dla pierwszego trymestru objawem. Zaliczane są do grupy domyślnych objawów ciąży. Pojawiają się zazwyczaj w okolicach 6. tygodnia ciąży, ustępują w większości przypadków samoistnie po 12-14 tygodniu ciąży.

Sposoby na mdłości w ciąży

Mdłości można zwalczać wypoczynkiem, środkami, które zobojętniają kwaśną treść żołądkową i o działaniu przeciwwymiotnym.

Ciężarnym zaleca się odprężenie, relaks i odpowiednią ilość snu, gdyż przyczyną mdłości może okazać się podłoże emocjonalne, zmęczenie psychiczne i złe samopoczucie.

Nie należy gwałtownie się podnosić lub zmieniać pozycji (po przebudzeniu najlepiej poleżeć jeszcze 15-20 minut, aby zapobiec nagłej reakcji żołądka). Ważne jest noszenie luźnej odzieży, by ciało czuło swobodnie i nic nie ograniczało ruchów lub uciskało.

Ciężarna powinna posilać się często, zjadając niewielkie porcje, wówczas reguluje wytwarzanie soków trawiennych.

Nie można dopuścić, aby żołądek był pusty. Wówczas znajdujące się w nim kwasy trawienne, działając na ściany żołądka, wzmagają mdłości. Dlatego warto spożyć bogatą w złożone węglowodany i białka niewielką przekąskę przed snem i zaraz po obudzeniu. Przyszła mama powinna dbać, aby zjadane posiłki były bogate w substancje odżywcze i wystrzegać się potraw ciężkostrawnych, pikantnych, tłustych, smażonych w głębokim tłuszczu i przetworzonych. Należy spożywać produkty bogate w witaminę B6. Możemy ją znaleźć w bananach, produktach zbożowych, tuńczyku, ziemniakach, kiełkach pszenicy, chudym mięsie, fasolce szparagowej, kalafiorze, marchwi, orzechach, pestkach dyni i jajkach. Objawy ograniczyć może ssanie plasterka świeżego korzenia imbiru lub dodanie go do posiłku. Niektórym pomagają cytrusy - mandarynki czy cytryny, woda z cytryną i lodem, a także migdały.

Kobieta w ciąży powinna pić jak najwięcej płynów - najlepiej niegazowanej, niskozmineralizowanej, niskosodowej wody mineralnej (około 3 litrów płynów na dobę).

Mdłości łagodzi herbata imbirowa.

Aby ją przyrządzić należy łyżeczkę mielonego albo startego korzenia imbiru zalać wrzącą wodą. Odstawić na około 10 minut i przecedzić. Doskonale sprawdza się także herbata rumiankowa, mięta albo melisa oraz łagodne w smaku, niedosładzane kompoty np. z jabłek.

Należy wystrzegać się kontaktu z drażniącymi zapachami, unikać widoku i smaku jedzenia wywołującego mdłości. W pierwszych tygodniach ciąży przyszła mama może narzekać na specyficzny, wywołujący mdłości smak w ustach. Warto zadbać wówczas o higienę jamy ustnej i myć częściej zęby, żuć bezcukrowe gumy, jeść miętówki.

Mdłości zmniejszyć może odpowiednio przygotowana przestrzeń. Warto wietrzyć mieszkanie i spać przy uchylonym oknie. Temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić około 20oC. Mdłości łagodzi słuchanie uspokajającej muzyki lub stosowanie technik relaksacyjnych, (zwłaszcza ćwiczenia oddechowe).

Ciągłe mdłości - kiedy należy udać się do lekarza?

Gdy mdłości są intensywne, ciągłe, nasilają się, osłabiają organizm, przez co uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, konieczna jest konsultacja z lekarzem, a w niektórych przypadkach hospitalizacja. Lekarz zaleca zazwyczaj farmakoterapię, przepisując preparat prenatalny w formie kropli lub do rozpuszczenia w wodzie, o neutralnym smaku i zapachu. Dodatkowo przepisać może preparat witaminowo-mineralny, by wyrównać niedobór mikroelementów powstały przy uciążliwych wymiotach.

Zobacz film: Ćwiczenia w czasie ciąży. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
7
0
Komentarze (0)
Nie przegap
Cztery partie leku przeciwalergicznego wycofane z obrotu
Cztery partie leku przeciwalergicznego wycofane z obrotu
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia 
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia