Bieganie to stosunkowo tani i niewymagający żadnego specjalnego sprzętu sport, jednak zanim zaczniemy go uprawiać konieczne jest odpowiednie przygotowanie. Każdy początkujący biegacz, trenowanie tego sportu powinien zacząć od wizyty w gabinecie lekarskim i wykonania pakietu badań. To w dużej mierze od nich będzie zależało, czy w ogóle będzie mógł rozpocząć swoją przygodę z joggingiem.
Specjalista, poza szczegółowym wywiadem z pacjentem (koniecznie trzeba go poinformować o wszystkich problemach zdrowotnych), powinien zlecić kilka badań dodatkowych. Przede wszystkim EKG spoczynkowe, którego wynik powinien obejrzeć kardiolog oraz RTG kończyn dolnych, temu z kolei musi przyjrzeć się lekarz ortopeda.
Dlaczego warto zacząć uprawiać ten sport? Bieganie to doskonały sposób na wzmocnienie całego organizmu. W czasie biegu równomiernie pracują niemal wszystkie mięśnie, dzięki czemu sylwetka się wyszczupla i nabiera bardziej atrakcyjnych kształtów.
Każda aktywność na świeżym powietrzu wzmacnia serce oraz zwiększa pojemność płuc. Ale to nie jedyne korzyści. Bieganie pobudza i zwiększa wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia. Te same związki są „produkowane”, gdy jemy coś słodkiego lub uprawiamy seks.
Choć do tego, żeby zacząć biegać wystarczą chęci oraz odrobina samozaparcia, to część biegaczy, ze względu na zanieczyszczenie powietrza i smog, rezygnuje z aktywności i woli zostać w domu. Czy to dobre rozwiązanie? Co na ten temat mówią specjaliści? Wątpliwości wszystkich biegaczy rozwiał w programie 36,6°C, dr Michał Sutkowski, specjalista medycyny rodzinnej i chorób wewnętrznych oraz zapalony biegacz.