Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak wyprostować kręgosłup? Leczenie patologicznych krzywizn
menu
Polub nas na Facebooku

Jak wyprostować kręgosłup? Leczenie patologicznych krzywizn

kręgosłup

Fot.: artstudio_pro / stock.adobe.com

Zróżnicowanie metod pracy nad tym, jak wyprostować kręgosłup dorosłego i dziecka uzależnione jest od przyczyn patologicznego stanu kręgosłupa oraz stopnia i rodzaju skrzywienia. Kręgosłup fizjologicznie ma odpowiednio profilowane łuki, które pełnią istotne funkcje motoryczne, a zaburzenie ich konstrukcji powinno być poddane leczeniu.

Kiedy i jak wyprostować kręgosłup, ustala lekarz na podstawie szczegółowych badań podmiotowych i przedmiotowych. Fizjoterapeuta może służyć pomocą i udzielić wskazówek na temat tego, jak wyprostować kręgosłup typu garb czy skolioza. Nieleczone skrzywienia mogą prowadzić do progresu wady kręgosłupa, a także konsekwencji zdrowotnych i funkcjonalnych.

Naturalnie krzywy kręgosłup

Wraz z nauką stawania zmienia się kształt kręgosłupa, który w życiu płodowym i niemowlęcym przypomina literę „C”. Z chwilą przyjęcia pionowej postawy zmieniają się proporcje, statyka i dynamika ciała. Biologiczne czynniki rozwojowe oraz uwarunkowania fizyczne zewnętrzne i środowiskowe wpływają na dalszy rozwój i stabilizację kręgosłupa.

U dorosłego człowieka obserwuje się 2 rodzaje fizjologicznego skrzywienia kręgosłupa:

 • kifozę, czyli łukowate wygięcie kręgosłupa ze szczytem skierowanym w stronę grzbietową; kifozę obserwuje się w odcinku piersiowym i krzyżowym kręgosłupa;
 • lordozę, czyli wygięcie kręgosłupa w kształcie łuku ze szczytem ułożonym w stronę brzuszną; lordoza występuje w odcinku szyjnym i lędźwiowym.

Naturalne krzywizny kręgosłupa mają na celu m.in.: amortyzację wstrząsów powstałych w wyniku poruszania, pionowego przemieszczania się, wyrównanie środka ciężkości oraz stanowią bazę funkcji motorycznych kończyn. Przednio-tylne anomalie budowy kręgosłupa zmieniają fizjologiczne proporcje łuków i prowadzą do patologicznych skrzywień w płaszczyźnie strzałkowej, bocznej i poprzecznej.

Zobacz film i dowiedz się czy można wyleczyć krzywy kręgosłup:

Zobacz film: Jak naprawić krzywy kręgosłup? Źródło: 36,6.

Jak wyprostować kręgosłup?

O tym, jak wyprostować kręgosłup, decyduje rodzaj skrzywienia:

 • hiperlordoza, czyli pogłębienie wygięcia szczytu łuku w kierunku brzusznym;
 • hiperkifoza – tzw. garb, czyli nadmierne wygięcie łuku kręgosłupa w kierunku grzbietowym;
 • skolioza, czyli skrzywienie boczne połączone z rotacją kręgów względem siebie.

Jak wyprostować kręgosłup typu garb?

W przebiegu leczenia garbu u dorosłych ćwiczenia korekcyjne ukierunkowane na wyprostowanie kręgosłupa mają działanie objawowe ze względu na sztywność układu kostno-mięśniowego ukształtowanego w wieku młodzieńczym, ale znacznie poprawiają jakość funkcjonowania organizmu, wygląd sylwetki, ogólną sprawność i kondycję oraz ograniczają objawy skrzywienia. Większe prawdopodobieństwo na wyprostowanie kręgosłupa garbu obserwuje się u dzieci, których układ ruchu jest elastyczny i podatny na wpływ czynników zewnętrznych.

Ćwiczenia skupiają się na wzmacnianiu grzbietu i bodźcowaniu szczytu łuku garbu w stronę brzuszną, aby złagodzić wygięcie.

W przebiegu leczenia zachowawczego również wykorzystuje się:

 • metody neurofizjologiczne, czyli specjalistyczną ukierunkowaną rehabilitację ruchową, dążącą do usprawnienia funkcji sterujących postawy ciała, kierujących poczuciem przestrzennym sylwetki oraz intensywnym oddziaływaniem na układ mięśniowo-ścięgnisty i nerwowy;
 • gorsety ortopedyczne wykorzystywane przy skrzywieniach kręgosłupa 20–40 stopni mające na celu zatrzymanie postępu skrzywienia;
 • zabiegi chirurgiczne, czyli bezpośrednia przebudowa konstrukcji kręgosłupa piersiowego w skrzywieniach przekraczających 40 stopni mająca na celu uwolnienie uciśniętych tkanek kostnych i miękkich.

Jak wyprostować kręgosłup typu skolioza?

Prostowanie kręgosłupa skoliotycznego również skupia się na aktywnej rehabilitacji korekcyjnej poprzez metody neurofizjologiczne, odpowiednio dopasowane do charakteru skrzywienia i stosowaniu zaopatrzenia ortopedycznego oraz operacji chirurgicznej. Dodatkowo wykorzystuje się fizykoterapię przeciwbólową, rozluźniającą i wzmacniającą.

Celem leczenia jest zatrzymanie progresji skrzywienia kręgosłupa i przywrócenie jego prawidłowych krzywizn.

Aby wyprostować boczne skrzywienie kręgosłupa, należy wzmocnić tkanki po stronie szczytu łuku i rozluźnić struktury od strony wklęsłej skrzywienia. Dla zachowania równowagi i utrzymania efektów rehabilitacji w dalszym etapie postępowania ruchowego stosuje się synchroniczne ćwiczenia wzmacniające kręgosłup po obu stronach.

Jak skutecznie leczyć wady postawy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Wady postawy - rodzaje. Źródło: 36,6.

Jak wyprostować kręgosłup – ćwiczenia

Przykładowe ćwiczenia na prostowanie kręgosłupa garbu:

 • ukłon japoński: siad na piętach, ręce proste w górze. Skłon w przód, wyciąganie rąk przed siebie;
 • rozciąganie na piłce do pilates: leżenie na plecach na piłce, ręce za głową, nogi w lekkim rozkroku, głowa luźno oparta o piłkę. Delikatne bujanie się na piłce w przód i w tył;
 • splot rąk na karku: ręce splecione na karku. Ściąganie łopatek z jednoczesnym odchyleniem łokci do tyłu, kark nieruchomo.

Przykładowe ćwiczenia na prostowanie kręgosłupa skoliozy:

 • lewoboczna skolioza piersiowa: stanie w rozkroku, lewa ręka na biodrze, prawa prosta w górze, skłon w lewą stronę; maksymalne rozciągnięcie prawej strony ciała; w skłonie wytrzymać 5 sekund; powrót do pozycji wyjściowej; wykonać 50 powtórzeń; nie pogłębiać skłonu; charakter ćwiczenia – redresyjny;
 • leżenie na brzuchu, ręce w skrzydełka, nogi złączone. Jednoczesne unoszenie tułowia i nóg;
 • zabawa rozgrzewająca dla dzieci – „drzewa na wietrze”: wolny spacer, ręce na biodrach, na hasło wieje wiatr stanie w miejscu, uniesienie i bujanie rękami nad głową z delikatnymi skłonami tułowia na boki, imitując drzewa na wietrze.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
5
3
Polecamy
Skolioza – ćwiczenia korekcyjne dla dzieci i rozciągające dla dorosłych z prawostronnym i lewostronnym skrzywieniem kręgosłupa
Skolioza – ćwiczenia korekcyjne dla dzieci i rozciągające dla dorosłych z prawostronnym i lewostronnym skrzywieniem kręgosłupa TVN zdrowie
Skrzywienie kręgosłupa – u dzieci i dorosłych, rodzaje, ćwiczenia
Skrzywienie kręgosłupa – u dzieci i dorosłych, rodzaje, ćwiczenia TVN zdrowie
Joga hormonalna – recepta na zaburzenia hormonalne?
Joga hormonalna – recepta na zaburzenia hormonalne? Dzień Dobry TVN
Ania Wendzikowska trenuje z Qczajem!
Ćwiczenia z hantlami, piłką i taśmami
Ania Wendzikowska trenuje z Qczajem! Ćwiczenia z hantlami, piłką i taśmami Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?