Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak wyleczyć świerzb domowymi sposobami?
menu
Polub nas na Facebooku

Jak wyleczyć świerzb domowymi sposobami?

Kobieta, którą swędzi skóra

Fot: Voyagerix / gettyimages.com

Leczenie świerzbu domowymi sposobami pełni tylko rolę pomocniczą dla specjalistycznej farmakoterapii. Szczególnie przydatne okazują się ziołowe mieszanki. Podczas terapii należy zadbać o odpowiedni poziom higieny osobistej i dokładne posprzątanie całego mieszkania.

Świerzb jest jedną z najczęstszych chorób infekcyjnych skóry, która może wystąpić w każdej grupie wiekowej. Szacuje się, że na świecie jest około 300 milionów ludzi zakażonych świerzbowcem. Leczenie świerzbu trwa zazwyczaj do kilku tygodni, ale zdarzają się przypadki, w których choroba utrzymuje się nawet przez kilka miesięcy. Poza stosowaniem odpowiednich leków pomocne jest jednoczesne wykorzystanie domowych sposobów terapii.

Czym jest świerzb?

Świerzb to jedna z najczęściej występujących chorób infekcyjnych skóry. Za jej powstanie odpowiada zakażenie pasożytem Sarcoptes scabiei, do którego może dojść drogą kontaktu bezpośredniego z osobą chorą lub w sposób pośredni – za pomocą przedmiotów takich jak pościel, ubrania, bielizna i przybory kosmetyczne, na których znajdują się zapłodnione samice pasożyta.

Zobacz film: Pasożyt w ciele człowieka. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Terapii przeciwświerzbowej powinni się poddać wszyscy domownicy i partnerzy seksualni chorego. Leczenie specjalistyczne opiera się na miejscowej farmakoterapii permetryną, która powoduje porażenie pasożyta, a w konsekwencji jego śmierć. Wystarczy zazwyczaj jednorazowa aplikacja preparatu na skórę, na 8–10 godzin. Skuteczność leczenia szacuje się na ponad 90%. W opornych przypadkach wskazane jest leczenie ogólne iwermektyną (0,1–0,2 mg/kg jednorazowo lub dwukrotnie w tygodniowych odstępach). Metody te warto jednak wspomóc, stosując domowe sposoby walki z świerzbem.

Zioła jako domowe sposoby walki ze świerzbem

Jednym ze skutecznych domowych sposobów na świerzb jest przemywanie chorych miejsc odwarem z liści orzecha, który można dodawać także do kąpieli. Do przygotowania odwaru na kąpiel całkowitą potrzebne jest 100 g drobno pokrojonych liści, a dodawany do wody do przemywania chorych miejsc przyrządza się z 1 kopiastej łyżeczki liści orzecha na 1/4 l wody. Pozytywne efekty uzyskuje się już po krótkim czasie stosowania preparatu.

Kolejnym domowym sposobem walki ze świerzbem jest przemywanie chorych miejsc odwarem sporządzonym z 20 g igieł jodły na 1 l wody. Zmiany skórne można także przecierać mieszanką ziołową, w składzie której znajdują się: 25 g pokrzywy, 25 g szałwii, 25 g tysiącznika i 25 g piołunu. Inną znaną mieszanką ziołową na świerzb jest połączenie 25 g jałowca, 25 g kokoryczy żółtej, 15 g bratku polnego i 35 g rozmarynu. W obu przypadkach 1 stołową łyżkę ziół zalewa się szklanką wrzątku, odstawia pod przykryciem na 10–15 minut i przecedza. Napary można także spożywać w ilości 1–2 filiżanki dziennie.

Jak leczyć świerzb domowymi sposobami?

Wśród znanych domowych sposobów leczenia świerzbu wymienia się także dodawanie do kąpieli olejków: lawendowego, goździkowego, anyżowego, rozmarynowego i cynamonowego. Można je również wymieszać z niewielką ilością wody i miodu i smarować dotknięte świerzbem miejsca. Łagodzą zaczerwienienia, uczucie swędzenia i stan zapalny skóry. Najbardziej znane jest jednak zastosowanie olejku z drzewa herbacianego, który wykazuje właściwości przeciwzapalne, zapobiega podrażnieniom skóry, działa miejscowo znieczulająco i przyspiesza gojenie ran.

Popularnością w walce ze świerzbem cieszy się także olejek tamanu, czyli 100% ekstrakt z orzechów drzewa Tamanu. Posiada działanie antygrzybiczne, antybakteryjne, przeciwzapalne, gojące i ściągające oraz zmniejsza swędzenie skóry. Wykazuje znakomite właściwości regeneracyjne, restrukturyzacyjne i nawilżające.

Zobacz film: Zioła - przy jakich dolegliwościach warto o nich pamiętać? Źródło: Stylowy Magazyn.

Świerzb – leczenie domowe octem

Znanym od dawna domowym sposobem leczenia świerzbu są okłady z octu na zainfekowane miejsca. Bardzo dobre rezultaty przynosi także bezpośrednie smarowanie ciała octem, który zabija dorosłe formy świerzbowca oraz jego larwy i jajeczka. Ocet należy wmasowywać w ciało 2 razy dziennie, przez około 2 tygodni. Terapia octowa niestety posiada swoje minusy, takie jak charakterystyczny zapach i uczucie pieczenia skóry.

Świerzb – domowe metody leczenia

W leczeniu świerzbu domowymi sposobami sprawdza się olej Neem, czyli z miodli indyjskiej. Wykazuje on m.in. działanie przeciwświądowe, przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne i antybakteryjne. Należy go aplikować na zmienioną chorobowo skórę. Świąd łagodzą także okłady z pudru neem, czyli sproszkowanych liści miodli. Proszek należy wymieszać z wodą, żeby uzyskać pastę, którą nakłada się na zajętą świerzbem skórę. Preparat spłukuje się letnią wodą po około godzinie.

Domowe leczenie świerzbu można wdrożyć także za pomocą pasty z kurkumy, którą przygotowuje się z 10 łyżek sproszkowanej kurkumy, szklanki mąki i szklanki mleka. Nakłada się ją na 30 minut na zainfekowaną skórę i spłukuje letnią wodą. Najbardziej pozytywne działanie wykazuje zawarta w kurkumie warfaryna.

Jak pozbyć się świerzbu domowymi sposobami?

Podczas terapii należy zadbać o odpowiedni poziom higieny osobistej. Zmniejszenie świądu i przyspieszenie regeneracji skóry dadzą naprzemienne prysznice – po codziennej kąpieli należy polewać skórę raz ciepłą, a raz zimną wodą. Pozytywne działanie ma też kąpiel z dodatkiem płatków owsianych, krochmalu lub jednej filiżanki pieprzu cayenne. Zawarta w nim kapsaicyna jest silnym środkiem przeciwświerzbowym.

Trzeba pamiętać o częstym zmienianiu bielizny osobistej i pościelowej, którą należy uprać w gorącej wodzie i wysuszyć w wysokiej temperaturze albo poddać chemicznemu czyszczeniu. Warto również dokładnie wyczyścić przedmioty, z których korzysta się w domu, a zwłaszcza wannę, umywalkę, naczynia i dziecięce zabawki. Ważne jest czyszczenie dywanów, chodników i tapicerowanych mebli.

Zobacz film: Budowa i funkcje skóry. Źródło: 36,6.

Bibliografia:

1. Treben M., Apteka Pana Boga. Porady i praktyka stosowania ziół leczniczych, Warszawa, Ex Libris, 2015.

2. Leśnicka M., Zielska, zioła i ziółka, Gdańsk, Tower Press, 2000.

3. Salomon J., Szepietowski J., Zastosowanie permetryny w leczeniu świerzbu, „Dermatologia Kliniczna”, 2013, 15(3), s. 121-125.

4. Omielan K., Babiżewska I., Szczerkowska-Dobosz A., Nowicki R., Ocena wiedzy na temat świerzbu wśród osób związanych ze służbą zdrowia, „Medycyna Rodzinna”, 2014, 1, s. 19-22.

5. Górkiewicz-Petkow A., Michałowska O., Petkow L., Świerzb – problemy diagnostyczne i terapeutyczne, „Medycyna Rodzinna”, 2009, 4, s. 70-74.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
76
6
Polecamy
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem TVN zdrowie
Zioła na mięśnie, kości i stawy – jak i kiedy stosować?
Zioła na mięśnie, kości i stawy – jak i kiedy stosować? Dzień Dobry TVN
Właściwości korzenia żywokostu lekarskiego.
Jak go stosować?
Właściwości korzenia żywokostu lekarskiego. Jak go stosować? Dzień Dobry TVN
Jak usunąć kurzajkę domowym sposobem?
Jak usunąć kurzajkę domowym sposobem? TVN zdrowie
Komentarze (1)
c4rv3r
Wyprysk potnicowy na dłoniach wyleczyłem solą epson (siarczan magnezu) 2 łyżki na szklankę taki lekko stężony roztwór to na ręce aż do wyschnięcia potem krem z mocznikiem i kwasem hialuronowym,. Nawroty coraz mniejsze.
Czytaj całość
Nie przegap
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby