Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak wykonać klasyczny masaż nóg? Działanie wodnych masażerów do nóg
menu
Polub nas na Facebooku

Jak wykonać klasyczny masaż nóg? Działanie wodnych masażerów do nóg

terapeuta wykonuje masaż nóg młodej kobiecie

Fot. puhhha / Getty Images

Masaż nóg odpręża, wycisza i uspokaja. Usprawnia przepływ krwi w kończynach dolnych, a dzięki temu odżywia i dotlenia znajdujące się tam tkanki. Poprawia przemianę materii i przyspiesza proces oczyszczania organizmu z toksyn. Masowanie nóg może być przeprowadzone przez specjalistę lub w warunkach domowych.

Masaż nóg wskazany jest zwłaszcza osobom spędzającym wiele godzin w pozycji stojącej, doświadczających ciężkich, spuchniętych i obolałych nóg, a także skurczów łydek. Dolegliwości te złagodzić może klasyczny masaż nóg, za który w specjalistycznym gabinecie zapłaci się około 50 zł. W domu pozwolić można sobie na masaż o charakterze relaksacyjnym i wykonać go samemu lub skorzystać z pomocy drugiej osoby.

Klasyczny masaż nóg

Klasyczny masaż nóg rozpoczyna się od masowania stopy i stawu skokowego, po czym przechodzi się do przedniej strony podudzia i uda oraz kolana. Pierwszy etap masażu wykonuje się w pozycji leżącej na plecach, z rękami ułożonymi wzdłuż tułowia i głową zwróconą na bok. Następnie masowana jest tylna strona podudzia i uda. Ten etap masażu przeprowadza się w pozycji leżącej na brzuchu z rękami ułożonymi wzdłuż tułowia. Pod staw kolanowy podkład się wałek w celu rozluźnienia kończyny.

Jak wykonać klasyczny masaż nóg?

Etapy masażu:

  • głaskanie (wykonywane całą powierzchnią dłoniową obu rąk),
  • rozcieranie ruchami okrężnymi (opuszkami palców lub całymi powierzchniami dłoniowymi obu rąk),
  • ugniatanie chwytem szczypcowym, gdzie kciukami i palcem wskazującym chwyta się fałd skórno-mięśniowy, a następnie ściska i zwalniania ucisk (oburącz, od strony bocznej podudzia, pasmowo na udzie),
  • oklepywanie uda (miotełki, miseczki, półpiąstki),
  • wibracja (od strony bocznej podudzia, pasmowo na udzie),
  • głaskanie.

Każdy chwyt powinien być wykonany 8–10 razy. Masaż należy wykonywać w kierunku serca – od końca stóp ku górze. Czas trwania masażu to 10–20 minut. Masowanie nóg warto przeprowadzić z użyciem naturalnego olejku, który podniesie relaksacyjny charakter zabiegu. Masaż podnosi ukrwienie kończyny dolnej i zmniejsza wzmożone napięcie mięśniowe.

Masaż limfatyczny nóg

Masaż limfatyczny nóg to zabieg, który pobudza krążenie krwi i limfy, ujędrnia i uelastycznia skórę, zwalcza cellulit i obrzęki, łagodzi ból łydek. Masaż ten określany jest jako pompująco-ugniatający. Opiera się na płynnym, powolnym, delikatnym ugniataniu kończyn dolnych. W czasie 1 minuty wykonywanych jest maksymalnie 15 ruchów. Masaż przeprowadza się ręcznie albo z użyciem tzw. pneumatycznych nogawek i wówczas określa się go jako drenaż limfatyczny. Podczas zabiegu pojawić się może uczucie ściskania i zwiększone parcie na pęcherz, co jest naturalnym objawem. Masażysta wykonuje ruchy przesuwające, wyciskające, przepychające zalegającą chłonkę w stronę węzłów chłonnych, zgodne z położeniem naczyń limfatycznych.

Z masażu limfatycznego można skorzystać w profesjonalnych gabinetach masażu, odnowy biologicznej czy medycyny estetycznej. Masaż trwa 30–60 minut i żeby uzyskać satysfakcjonujący efekt, powinna być wykonana seria około 10 zabiegów. Koszt jednego zabiegu wynosi 50–110 zł. Po zabiegu wskazana jest zwiększona podaż wody, co maksymalizuje oczyszczanie organizmu z toksyn.

Przeciwwskazania do masażu limfatycznego nóg stanowią m.in.: ciąża i okres karmienia piersią, choroby nowotworowe, choroby zakaźne, gorączka, ostry obrzęk płuc, choroby układu sercowo-naczyniowego, ostry uraz tkanek miękkich, rozrusznik serca, ostra zakrzepica żylna, padaczka, jaskra, choroby skóry, zakrzepica żył głębokich, niewydolność nerek i wątroby, zapalenie naczyń chłonnych, miesiączka, zaburzenia ciśnienia tętniczego.

Masażery do nóg

Masaż nóg można z łatwością przeprowadzić w warunkach domowych. W tym celu wykorzystać można specjalne przyrządy do masażu nóg, w tym m.in. szorstkie rękawice i gąbki czy wanienki do masażu nóg. Te ostatnie, choć najdroższe, cieszą się sporym zainteresowaniem. Ich cena zaczyna się od 130 zł. Hydromasażer do nóg zapewnia ulgę i odprężenie zmęczonym i ociężałym nogom. Pobudza krążenie, rozgrzewa organizm, zmniejsza uczucie napięcia, usuwa zrogowaciały naskórek. Większość aparatów ma funkcję masażu bąbelkowego i wibracyjnego. Istnieje możliwość zmiany intensywność masażu – zwiększenie lub zmniejszenie nacisku powietrza wywieranego przez dysze na stopy. Masażery wyposażone są także w nakładkę chroniącą przed nadmiernym pryskaniem wody. Część masażerów nóg oprócz zabiegów z wodą zapewnia także masaż bez niej i pozwala wzbogacić zabieg o aromaterapię, gdyż ma wbudowany dyfuzor zapachowy.

Zobacz film i poznaj ćwiczenia poprawiające krążenie na obolałe nogi: 

Zobacz film: Ćwiczenia poprawiające krążenie na obolałe nogi. Źródło: Klinika urody

Jak zrobić relaksacyjny masaż nóg?

Relaksacyjny masaż stóp można wykonać samodzielnie lub z pomocą drugiej osoby. Najlepszym momentem na masaż jest czas po wieczornej kąpieli. Masaż powinien trwać 20 minut i najlepiej wykonywać go codziennie.

Umyte stopy smaruje się balsamem lub kremem. Do masażu można też użyć aromatycznych naturalnych olejków. Stopę obejmuje się oburącz i wykręca w różne strony. Każdy palec należy delikatnie pociągnąć, skórę stopy lekko szczypać i poruszać stawem skokowym, zataczając naprzemiennie kółka lewą i prawą stronę. Palcem wskazującym i kciukiem obejmuje się duży paluch i masuje, pamiętając o ominięciu paznokcia. Stopę chwyta się oburącz w taki sposób, żeby palce dotykały podeszwy stopy. Kciukiem wykonuje się koliste ruchy od palców do pięty. Następnie masuje się krawędzie stopy od pięty do palców. Ruchy te powtarza się kilka razy. Później masuje się kostki. Dookoła kostek przesuwa się kciukiem i wykonuje w każdym miejscu 3–4 obroty. Na koniec spiralnym ruchem całą powierzchnią dłoni masuje się grzbiet stopy, po czym delikatnie opukuje opuszkami palców i głaszcze. Po masażu w stopy wciera się balsam. Najpierw masuje się jedną, a potem drugą stopę.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
40
4
Polecamy
Masaż segmentarny grzbietu – na co pomaga i jak go wykonać?
Masaż segmentarny grzbietu – na co pomaga i jak go wykonać? Dzień Dobry TVN
Masaż tajski inny niż wszystkie.
Poznaj jego zalety
Masaż tajski inny niż wszystkie. Poznaj jego zalety Dzień Dobry TVN
Masaż pośladków – na czym polegają wybrane rodzaje?
Efekty masowania pośladków
Masaż pośladków – na czym polegają wybrane rodzaje? Efekty masowania pośladków TVN zdrowie
Na czym polega masaż antycellulitowy?
Efekty masażu na cellulit
Na czym polega masaż antycellulitowy? Efekty masażu na cellulit TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Wrzody żołądka - dlaczego dokuczają jesienią? Czy domowe leczenie jest skuteczne?
Wrzody żołądka - dlaczego dokuczają jesienią? Czy domowe leczenie jest skuteczne?
Serce płucne a przerost prawej komory serca – jak rozpoznać? Objawy i leczenie
Serce płucne a przerost prawej komory serca – jak rozpoznać? Objawy i leczenie
Koper włoski – składniki odżywcze, właściwości lecznicze
Koper włoski – składniki odżywcze, właściwości lecznicze
Jakie witaminy działają na trądzik? Gdzie występują naturalnie?
Jakie witaminy działają na trądzik? Gdzie występują naturalnie?
Jakie są objawy egzemy? Kryteria rozpoznania atopowego zapalenia skóry
Jakie są objawy egzemy? Kryteria rozpoznania atopowego zapalenia skóry
Ostre zapalenie migdałków podniebiennych i gardła
Ostre zapalenie migdałków podniebiennych i gardła