Uszkodzenie stawu biodrowego wywołuj silny ból. Chorzy mają duże problemy z poruszaniem się, a tym samym wykonywanie codziennych czynności staje się wyjątkowo trudne. Szansą dla pacjentów jest wszczepienie endoprotezy stawu biodrowego. Jak wygląda taki zabieg?
Ze względu na problemy ze stawem biodrowym pan Czesław nie mógł normalnie funkcjonować. Co gorsza, ból nie ograniczał się tylko do biodra, ale zaczął promieniować do nogi, zwłaszcza do kolana. Mężczyzna początkowo próbował ratować się środkami przeciwbólowymi, ale leki nie pomagały. Wtedy pan Czesław zdecydował się na operację wymiany stawu biodrowego.
Operacja, którą przeszedł pan Czesław polegała na wymianie uszkodzonego elementu kości głowy udowej i osadzeniu sztucznej panewki w miednicy. Operacja pozwoliła zniwelować ból, a także poprawiła ruchomość w stawie. Jak wygląda taka operacja? Dowiecie się tego z powyższego filmu!
Jednak sama operacja to zdecydowanie za mało, aby wrócić do pełnej sprawności. Niemal natychmiast po zabiegu pacjenci zaczynają rehabilitację. Jej celem jest wzmocnienie operowanego biodra i przywrócenie dawnej sprawności. W pierwszych dniach rehabilitacji chorzy uczą się chodzić podparci kulami. Przez pierwsze trzy miesiące po wszczepieniu endoprotezy stawu biodrowego pacjenci powinni unikać zakładania nogi na nogę, ruchy rotacyjne też nie są wskazane. Bardzo ważne jest, aby chorzy unikali siadania na niskich powierzchniach, gdyż może to doprowadzić do wypadnięcia protezy.