Od 4 maja pacjenci ponownie mogli zacząć korzystać z usług fizjoterapeutów. I choć zielone światło zapaliło się nad bezpośrednim kontaktem z rehabilitantem, okazuje się, że zainteresowanie konsultacjami online nie maleje. Jak dziś wygląda wizyta u fizjoterapeuty – zarówno online jak i offline? Na ten temat porozmawialiśmy z ekspertem, Ritą Calderaro – Poczmańską.
Jak wygląda wizyta u fizjoterapeuty w czasie pandemii?
Jak tłumaczy bohaterka naszej rozmowy, wizyta rehabilitacyjna wygląda dziś nieco inaczej, aniżeli trzy miesiące temu. Stosowane są oczywiście zwykłe środki bezpieczeństwa, czyli praca w maseczkach i przyłbicach. Oczywiście fizjoterapeuta dezynfekuje też ręce. Rita Calderaro – Poczmańska zwraca też uwagę, że sama zmniejszyła dzienną liczbę przyjmowanych w gabinecie pacjentów, a ponad to robi pół godzinne przerwy między wizytami. Ten czas wykorzystuje między innymi po to, by wywietrzyć i zdezynfekować pomieszczenie.
Jak wygląda konsultacja online u fizjoterapeuty?
Fizjoterapeutka zdradza, że każdy może mieć swój własny wzorzec działania. Ona, jako rehabilitant dziecięcy, opiera konsultację online przede wszystkim na kontakcie z rodzicami.
Najpierw rozmawiam z rodzicami pacjentów i zbieram szczegółowy wywiad na temat dziecka - na temat okresu porodowego, okołoporodowego i dotychczasowego życia malucha. Następnie proszę rodziców o nagrywanie bardzo konkretnych filmów – w zależności od tego, jaka jest przyczyna konsultacji. Rodzice nagrywają filmiki i je przesyłają. […] Oddzwaniam do rodziców, opowiadam, co dostrzegłam albo czego nie dostrzegłam u malucha. Przedstawiam cele terapii i co będziemy robić. Później ja tworzę filmiki instruktażowe dla rodziców. Rodzice potem nagrywają i pokazują, jak wykonują z dzieckiem te ćwiczenia, żebym mogła zweryfikować, czy one są dobrze wykonywane. Dokładność i precyzja jest bowiem kluczowym elementem skuteczności terapii – tłumaczy Rita Calderaro – Poczmańską.
Przeczytaj też: Jak prawidłowo podnieść i położyć dziecko? Zapytaliśmy eksperta
Z jakimi problemami najczęściej zgłaszają się rodzice? Czy konsultacje rehabilitacyjne online to przyszłość? Jeśli chcesz wiedzieć więcej, koniecznie zobacz to wideo!
Jak zachować zdrowie fizyczne dziecka w czasie pandemii?
Rita Calderaro – Poczmańską twierdzi, że można wymyślić mnóstwo zabaw w warunkach domowych – nawet na małej powierzchni. Tego typu zabawy pomogą zachować zdrowie fizyczne naszych maluchów. Istotne jest to, by nie zajmować ich tabletem czy laptopem.Najlepszą opcją - szczególnie że lato zbliża się wielkimi krokami - jest ruch na świeżym powietrzu.
Bierzemy rower czy idziemy do lasu na wycieczkę. Robimy różne zabawy ruchowe – podchody, skaczemy, wspinamy się, chodzimy po poprzewracanych pniach drzew. W drodze do lasu idziemy po krawężnikach. To jest cudowne ćwiczenie na stabilizację stawów skokowych i na równowagę. Najgorszym błędem, jaki możemy popełnić, to chodzenie z dzieckiem za rękę. Dziecko ma biegać, dziecko ma skakać. Dziecko ma być cały czas aktywne - mówi fizjoterapeutka.
Przeczytaj też: 3 cenne wskazówki, które dostaliśmy od dziecięcej fizjoterapeutki
Potrzebujesz inspiracji, jeśli chodzi o zabawy z dzieckiem w domu? Nasza ekspertka podała nam kilka przykładów, które zrobicie razem na każdej przestrzeni. Sprawdź!
Kim jest Rita Calderaro-Poczmańska?
Nasza ekspertka od ponad 10 lat zajmuje się rehabilitacją dziecięcą. Rita jest absolwentką Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie i Wyższej Szkoły Rehabilitacji w Warszawie. Ukończyła również studia podyplomowe z zakresu rehabilitacji dzieci i niemowląt w Wyższej Szkole Edukacji i Terapii w Poznaniu. Jest również certyfikowanym terapeutą i diagnostą integracji sensorycznej (SI). Chętnie bierze udział w akcjach edukacyjnych jako ekspert.