Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak w czasie pandemii wykonuje się badania obrazowe?
menu
Polub nas na Facebooku

Jak w czasie pandemii wykonuje się badania obrazowe?

Kobieta podczas badania USG

Fot: Kateryna Kukota / gettyimages.com

W związku z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 zamiast do lekarza umawiamy się  teleporadę czy wideo czat z lekarzem. Niestety nie wszystko można załatwić wirtualnie i w sytuacji, gdy konieczne jest wykonanie badania obrazowego trzeba stawić się w placówce. Czy w obecnej sytuacji można wykonać je bezpiecznie?

Jak w czasie pandemii działają placówki, które wykonują badania obrazowe?

Anna Czepita, Manager Effi Orthopedic Clinic: W obliczu pandemii nie powinniśmy się całkowicie „zamykać na pacjenta”, gdyż pojawienie się zagrożenia związanego z zakażeniem koronawirusem nie spowodowało zmniejszenia liczby pacjentów, którzy wymagają szybkiej diagnostyki i porady medycznej. Dlatego przeorganizowaliśmy swoje działania tak, aby zapewnić pacjentom potrzebne leczenie i najwyższe standardy bezpieczeństwa. Wykonujemy wszystkie badania obrazowe, które były dotychczas u nas dostępne tj. rezonans magnetyczny, tomografię komputerową i badania rentgenowskie. Nie ograniczamy się przy tym wyłącznie do badań pilnych, lecz wykonujemy pełny zakres potrzebnej pacjentowi diagnostyki.

Robert Ferenc, Dyrektor Generalny Centrum Medycyny Sportowej: Sytuacja jest bardzo trudna. Pandemia zmienia i rewitalizuje nasze dotychczasowe pojmowanie biznesu. Nie wiemy, jak długo ten stan się jeszcze utrzyma, ale pomimo tych trudności - miejmy nadzieję przejściowych - poradzimy sobie.

Marcin Ambroziak - Dyrektor MRI Diagnostyka: Jako placówka dedykowana do wykonywania wyłącznie wysokospecjalistycznych i wysokojakościowych badań rezonansem magnetycznym, ograniczyliśmy do minimum możliwość pojawienia się potencjalnych zakażeń COVID-19 wśród naszych pacjentów oraz naszego personelu. W dalszym ciągu pracujemy w dotychczas zaplanowanych godzinach pracy.

W jaki sposób chronieni są pacjenci i personel?

Effi Orthopedic Clinic: Zgodnie z ogólnokrajowymi zaleceniami obowiązuje noszenie maseczek ochronnych. Jeżeli z jakiegoś powodu pacjent takiej maseczki nie posiada, może ją u nas zakupić za symboliczną opłatą. Przychód ze sprzedaży - przeznaczamy na zakup masek ochronnych dla pracowników medycznych innych szpitali. Dodatkowo przed wejściem do placówki umieściliśmy bezdotykowy, automatyczny dozownik z płynem do dezynfekcji rąk, każdy z pacjentów otrzymuje także jednorazowe rękawiczki. Ze względów bezpieczeństwa ustaliliśmy również limit osób, które mogą zostać przyjęte w danym czasie – pacjenci są zapisywani na badania w większych niż dotychczas odstępach oraz proszeni, jeśli ich stan zdrowia na to pozwala, o przybycie na badanie bez osób towarzyszących i zachowanie większego dystansu. Zapewniamy również odpowiednią ochronę naszym pracownikom, dlatego zostali oni wyposażeni w środki ochrony osobistej, dzięki którym możemy bezpiecznie wykonywać wszystkie oferowane przez nas badania.

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o badaniu ultrasonograficznym:

Zobacz film: Co to jest ultrasonografia? Źródło: Getty Images / iStock

Centrum Medycyny Sportowej: W trosce zdrowie naszych pracowników, a także pacjentów podjęliśmy dodatkowe decyzje i obostrzenia minimalizujące zagrożenie. Wszystkie są zgodne z zaleceniami Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Ministerstwa Zdrowia, WHO, a nawet Polskiego Lekarskiego Towarzystwa Radiologicznego. Należą do nich, m.in. wydłużenie przerw między badaniami na dodatkową dezynfekcję aparatów, po ankiety epidemiologiczne nie wyłączając pomiaru temperatury u pacjentów w pracowniach diagnostycznych MRI i TK.

MRI Diagnostyka: Na czas epidemii zostały wydłużone sloty czasowe na badania, w ten sposób, aby żaden pacjent nie spotkał drugiego w placówce, a personel miał czas na odkażenie wszystkich powierzchni pomiędzy badaniami. Ponadto każdy otrzymuje maseczkę jednorazową, płyn dezynfekcyjny oraz komplet rękawiczek jednorazowych.

Chcesz wykonać badanie obrazowe? Kliknij tutaj i umów badanie!

Jakie zachowania pacjentów obserwujecie w okresie pandemii koronawirusa?

MRI Diagnostyka: Pacjenci podchodzą bardzo poważnie do obostrzeń ustanowionych przez Państwo oraz do naszych próśb. W związku z wprowadzonymi w naszej pracowni zasadami, mającymi na celu wyeliminowanie mijanie się pacjentów, prosimy o punktualne przybywanie na umówione godziny badań oraz w miarę możliwości o ograniczenie ilości osób towarzyszących. Jeżeli zdarzy się, że pacjent pojawi się wcześniej, a nie zakończymy jeszcze wszystkich czynności dezynfekcyjnych po poprzednim badaniu, Pacjenci ze zrozumieniem oczekują na swoją kolej przed wejściem do pracowni.

Centrum Medycyny Sportowej: Podkreślić należy pełne zrozumienie powagi problemu przez pacjentów i są one na ogół zgodne z oczekiwaniami w przestrzeganiu zasad wprowadzonych w placówkach takich jak CMS. Dotyczą one nas wszystkich jak noszenie masek jednorazowych czy dezynfekcja rąk, itp.

Jakie badania mogą obecnie wykonywać pacjenci?

MRI Diagnostyka: Wszystkie, które były wykonywane przed pandemią. Ograniczona jest jedynie ich ilość.

Effi Orthopedic Clinic: Wykonujemy wszystkie oferowane przez nas badania obrazowe. Jako jedni z nielicznych w Krakowie, oferujemy pacjentom możliwość omówienia wyniku badania bezpośrednio po jego wykonaniu. Wprowadziliśmy jedynie ograniczenia w ilości wykonywanych badań w danym czasie, po to, aby zminimalizować kontakt pomiędzy pacjentami.

Centrum Medycyny Sportowej: Wykonujemy wszystkie badania począwszy od MRI poprzez TK, USG, RTG, EEG i EMG. Zapewniamy ciągłość leczenia u naszych pacjentów przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa epidemiologicznego.

Jaka jest obecnie skala wykonywanych badań w porównaniu do okresu przed epidemią?

MRI Diagnostyka: Początkowo ilość wykonywanych badań drastycznie spadła, jednak w tej chwili zgłasza się do nas coraz więcej pacjentów, którzy przestają już sobie radzić ze swoimi dolegliwościami bólowymi, lub którym odwołano zaplanowane badania w ramach NFZ.

Effi Ortopedic Clinic: Liczba badań spadła o ponad 50%.

Centrum Medycyny Sportowej: Mówimy o spadku blisko 50%.

Kiedy wykonuje się badanie rezonansem magnetycznym? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Na czym polega rezonans? Źródło: Getty Images / iStock

Z jakimi problemami obecnie zgłaszają się pacjenci?

MRI Diagnostyka: Obecnie zgłasza się do nas coraz więcej pacjentów mocno bólowych. Są to często pacjenci, którzy w wyniku obostrzeń zrezygnowali czasowo z zabiegów fizjoterapeutycznych, co niestety bardzo negatywnie wpłynęło na stan ich zdrowia. Coraz częściej pojawiającą się grupą są również osoby nie mogące znaleźć pomocy w publicznej służbie zdrowia, np. z powodu zamknięcia szpitala i odwołania badań zaplanowanych ponad rok temu w ramach NFZ, czy osób, którym odmawia się badań obrazowych pomimo zgłoszenia się na SOR.

Effi Orthopedic Clinic: Na przestrzeni ostatnich tygodni zaobserwowaliśmy trzy grupy pacjentów. Pierwsza, to pacjenci onkologiczni i przewlekle chorzy, którzy wymagają cyklicznych badań kontrolnych i muszą mieć wykonane badania na cito. Kolejna grupa to pacjenci po urazach oraz te osoby, którym na skutek pracy wykonywanej z domu, najczęściej w pozycji siedzącej, przed ekranem komputera, nasiliły się dolegliwości bólowe głowy i kręgosłupa. Ostatnią grupę pacjentów stanowią osoby, które miały już wcześniej zlecone wykonanie badań obrazowych, a których nie wykonały z uwagi na brak czasu, a obecnie w związku z pracą zdalną i większą elastycznością czasową mogą sobie pozwolić na zrealizowanie zaleceń.

Centrum Medycyny Sportowej: Najczęściej są to urazy głowy, kończyn i wiele innych.

Czy udzielacie Państwo teleporady lub konsultacji online uzupełniających diagnostykę obrazową?

MRI Diagnostyka: W celu ograniczenia personelu w placówce, a tym samym potencjalnych źródeł zakażenia, wszyscy nasi lekarze pracują w systemie teleradiologii – opisują badania zdalnie z domu, mając jednocześnie dostęp do aktualnie wykonywanego badania, tak aby przypadki pilne, były właśnie w takim trybie opisywane i kierowane na odpowiednie leczenie. Dodatkowo zachęcamy pacjentów do tego, aby sprawdzali swoje wyniki online w specjalnie stworzonym dla nich serwisie.

Effi Orthopedic Clinic: W przypadku części naszych usług jest możliwość telefonicznego omówienia wyniku badania, jednak ich skala jest ograniczona do pojedynczych przypadków. Trzeba pamiętać, że radiologiczny obraz ewentualnych zmian powinien być zawsze skonfrontowany z badaniem klinicznym pacjenta i jego dolegliwościami.

Centrum Medycyny Sportowej: Jako ośrodek leczniczo-rehabilitacyjny z kompleksową diagnostyką obrazową specjalizujemy się w terapii urazów ortopedycznych. Nie wszystkie problemy zdrowotne naszych pacjentów jesteśmy w stanie zdiagnozować przy użyciu teleporad – czyli e-wizyt. Rozwiązania z pola telemedycyny dają szansę ułatwić i zachować ciągłość świadczeń, choć z uwagi na wyżej wspomniany charakter świadczeń medycznych i specyfikę CMS nasze usługi będą realizowane w trybie stacjonarnym dotyczy to badań USG, RTG, rezonansu magnetycznego 3T czy tomografii komputerowej. Pacjent ma możliwość uzyskać w CMS e-recepty czy e – zwolnienie.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
84
10
Polecamy
Aktualne procedury w przypadku zachorowania na COVID-19.
Jakie zasady obowiązują podczas izolacji?
Aktualne procedury w przypadku zachorowania na COVID-19. Jakie zasady obowiązują podczas izolacji? Dzień Dobry TVN
Od 8 stycznia e-skierowania są obowiązkowe.
Jakie wymagania trzeba spełnić, aby z nich skorzystać?
Od 8 stycznia e-skierowania są obowiązkowe. Jakie wymagania trzeba spełnić, aby z nich skorzystać? Dzień Dobry TVN
Poradnie lekarskie wznawiają planowe zabiegi
Poradnie lekarskie wznawiają planowe zabiegi TVN zdrowie
Onkologia w czasie pandemii:
Co trzecie badanie lub zabieg zostało odwołane
Onkologia w czasie pandemii: Co trzecie badanie lub zabieg zostało odwołane TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?