Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak w czasie pandemii wykonuje się badania obrazowe?
menu
Polub nas na Facebooku

Jak w czasie pandemii wykonuje się badania obrazowe?

Kobieta podczas badania USG

Fot: Kateryna Kukota / gettyimages.com

W związku z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 zamiast do lekarza umawiamy się  teleporadę czy wideo czat z lekarzem. Niestety nie wszystko można załatwić wirtualnie i w sytuacji, gdy konieczne jest wykonanie badania obrazowego trzeba stawić się w placówce. Czy w obecnej sytuacji można wykonać je bezpiecznie?

Jak w czasie pandemii działają placówki, które wykonują badania obrazowe?

Anna Czepita, Manager Effi Orthopedic Clinic: W obliczu pandemii nie powinniśmy się całkowicie „zamykać na pacjenta”, gdyż pojawienie się zagrożenia związanego z zakażeniem koronawirusem nie spowodowało zmniejszenia liczby pacjentów, którzy wymagają szybkiej diagnostyki i porady medycznej. Dlatego przeorganizowaliśmy swoje działania tak, aby zapewnić pacjentom potrzebne leczenie i najwyższe standardy bezpieczeństwa. Wykonujemy wszystkie badania obrazowe, które były dotychczas u nas dostępne tj. rezonans magnetyczny, tomografię komputerową i badania rentgenowskie. Nie ograniczamy się przy tym wyłącznie do badań pilnych, lecz wykonujemy pełny zakres potrzebnej pacjentowi diagnostyki.

Robert Ferenc, Dyrektor Generalny Centrum Medycyny Sportowej: Sytuacja jest bardzo trudna. Pandemia zmienia i rewitalizuje nasze dotychczasowe pojmowanie biznesu. Nie wiemy, jak długo ten stan się jeszcze utrzyma, ale pomimo tych trudności - miejmy nadzieję przejściowych - poradzimy sobie.

Marcin Ambroziak - Dyrektor MRI Diagnostyka: Jako placówka dedykowana do wykonywania wyłącznie wysokospecjalistycznych i wysokojakościowych badań rezonansem magnetycznym, ograniczyliśmy do minimum możliwość pojawienia się potencjalnych zakażeń COVID-19 wśród naszych pacjentów oraz naszego personelu. W dalszym ciągu pracujemy w dotychczas zaplanowanych godzinach pracy.

W jaki sposób chronieni są pacjenci i personel?

Effi Orthopedic Clinic: Zgodnie z ogólnokrajowymi zaleceniami obowiązuje noszenie maseczek ochronnych. Jeżeli z jakiegoś powodu pacjent takiej maseczki nie posiada, może ją u nas zakupić za symboliczną opłatą. Przychód ze sprzedaży - przeznaczamy na zakup masek ochronnych dla pracowników medycznych innych szpitali. Dodatkowo przed wejściem do placówki umieściliśmy bezdotykowy, automatyczny dozownik z płynem do dezynfekcji rąk, każdy z pacjentów otrzymuje także jednorazowe rękawiczki. Ze względów bezpieczeństwa ustaliliśmy również limit osób, które mogą zostać przyjęte w danym czasie – pacjenci są zapisywani na badania w większych niż dotychczas odstępach oraz proszeni, jeśli ich stan zdrowia na to pozwala, o przybycie na badanie bez osób towarzyszących i zachowanie większego dystansu. Zapewniamy również odpowiednią ochronę naszym pracownikom, dlatego zostali oni wyposażeni w środki ochrony osobistej, dzięki którym możemy bezpiecznie wykonywać wszystkie oferowane przez nas badania.

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o badaniu ultrasonograficznym:

Zobacz film: Co to jest ultrasonografia? Źródło: Getty Images / iStock

Centrum Medycyny Sportowej: W trosce zdrowie naszych pracowników, a także pacjentów podjęliśmy dodatkowe decyzje i obostrzenia minimalizujące zagrożenie. Wszystkie są zgodne z zaleceniami Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Ministerstwa Zdrowia, WHO, a nawet Polskiego Lekarskiego Towarzystwa Radiologicznego. Należą do nich, m.in. wydłużenie przerw między badaniami na dodatkową dezynfekcję aparatów, po ankiety epidemiologiczne nie wyłączając pomiaru temperatury u pacjentów w pracowniach diagnostycznych MRI i TK.

MRI Diagnostyka: Na czas epidemii zostały wydłużone sloty czasowe na badania, w ten sposób, aby żaden pacjent nie spotkał drugiego w placówce, a personel miał czas na odkażenie wszystkich powierzchni pomiędzy badaniami. Ponadto każdy otrzymuje maseczkę jednorazową, płyn dezynfekcyjny oraz komplet rękawiczek jednorazowych.

Chcesz wykonać badanie obrazowe? Kliknij tutaj i umów badanie!

Jakie zachowania pacjentów obserwujecie w okresie pandemii koronawirusa?

MRI Diagnostyka: Pacjenci podchodzą bardzo poważnie do obostrzeń ustanowionych przez Państwo oraz do naszych próśb. W związku z wprowadzonymi w naszej pracowni zasadami, mającymi na celu wyeliminowanie mijanie się pacjentów, prosimy o punktualne przybywanie na umówione godziny badań oraz w miarę możliwości o ograniczenie ilości osób towarzyszących. Jeżeli zdarzy się, że pacjent pojawi się wcześniej, a nie zakończymy jeszcze wszystkich czynności dezynfekcyjnych po poprzednim badaniu, Pacjenci ze zrozumieniem oczekują na swoją kolej przed wejściem do pracowni.

Centrum Medycyny Sportowej: Podkreślić należy pełne zrozumienie powagi problemu przez pacjentów i są one na ogół zgodne z oczekiwaniami w przestrzeganiu zasad wprowadzonych w placówkach takich jak CMS. Dotyczą one nas wszystkich jak noszenie masek jednorazowych czy dezynfekcja rąk, itp.

Jakie badania mogą obecnie wykonywać pacjenci?

MRI Diagnostyka: Wszystkie, które były wykonywane przed pandemią. Ograniczona jest jedynie ich ilość.

Effi Orthopedic Clinic: Wykonujemy wszystkie oferowane przez nas badania obrazowe. Jako jedni z nielicznych w Krakowie, oferujemy pacjentom możliwość omówienia wyniku badania bezpośrednio po jego wykonaniu. Wprowadziliśmy jedynie ograniczenia w ilości wykonywanych badań w danym czasie, po to, aby zminimalizować kontakt pomiędzy pacjentami.

Centrum Medycyny Sportowej: Wykonujemy wszystkie badania począwszy od MRI poprzez TK, USG, RTG, EEG i EMG. Zapewniamy ciągłość leczenia u naszych pacjentów przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa epidemiologicznego.

Jaka jest obecnie skala wykonywanych badań w porównaniu do okresu przed epidemią?

MRI Diagnostyka: Początkowo ilość wykonywanych badań drastycznie spadła, jednak w tej chwili zgłasza się do nas coraz więcej pacjentów, którzy przestają już sobie radzić ze swoimi dolegliwościami bólowymi, lub którym odwołano zaplanowane badania w ramach NFZ.

Effi Ortopedic Clinic: Liczba badań spadła o ponad 50%.

Centrum Medycyny Sportowej: Mówimy o spadku blisko 50%.

Kiedy wykonuje się badanie rezonansem magnetycznym? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Na czym polega rezonans? Źródło: Getty Images / iStock

Z jakimi problemami obecnie zgłaszają się pacjenci?

MRI Diagnostyka: Obecnie zgłasza się do nas coraz więcej pacjentów mocno bólowych. Są to często pacjenci, którzy w wyniku obostrzeń zrezygnowali czasowo z zabiegów fizjoterapeutycznych, co niestety bardzo negatywnie wpłynęło na stan ich zdrowia. Coraz częściej pojawiającą się grupą są również osoby nie mogące znaleźć pomocy w publicznej służbie zdrowia, np. z powodu zamknięcia szpitala i odwołania badań zaplanowanych ponad rok temu w ramach NFZ, czy osób, którym odmawia się badań obrazowych pomimo zgłoszenia się na SOR.

Effi Orthopedic Clinic: Na przestrzeni ostatnich tygodni zaobserwowaliśmy trzy grupy pacjentów. Pierwsza, to pacjenci onkologiczni i przewlekle chorzy, którzy wymagają cyklicznych badań kontrolnych i muszą mieć wykonane badania na cito. Kolejna grupa to pacjenci po urazach oraz te osoby, którym na skutek pracy wykonywanej z domu, najczęściej w pozycji siedzącej, przed ekranem komputera, nasiliły się dolegliwości bólowe głowy i kręgosłupa. Ostatnią grupę pacjentów stanowią osoby, które miały już wcześniej zlecone wykonanie badań obrazowych, a których nie wykonały z uwagi na brak czasu, a obecnie w związku z pracą zdalną i większą elastycznością czasową mogą sobie pozwolić na zrealizowanie zaleceń.

Centrum Medycyny Sportowej: Najczęściej są to urazy głowy, kończyn i wiele innych.

Czy udzielacie Państwo teleporady lub konsultacji online uzupełniających diagnostykę obrazową?

MRI Diagnostyka: W celu ograniczenia personelu w placówce, a tym samym potencjalnych źródeł zakażenia, wszyscy nasi lekarze pracują w systemie teleradiologii – opisują badania zdalnie z domu, mając jednocześnie dostęp do aktualnie wykonywanego badania, tak aby przypadki pilne, były właśnie w takim trybie opisywane i kierowane na odpowiednie leczenie. Dodatkowo zachęcamy pacjentów do tego, aby sprawdzali swoje wyniki online w specjalnie stworzonym dla nich serwisie.

Effi Orthopedic Clinic: W przypadku części naszych usług jest możliwość telefonicznego omówienia wyniku badania, jednak ich skala jest ograniczona do pojedynczych przypadków. Trzeba pamiętać, że radiologiczny obraz ewentualnych zmian powinien być zawsze skonfrontowany z badaniem klinicznym pacjenta i jego dolegliwościami.

Centrum Medycyny Sportowej: Jako ośrodek leczniczo-rehabilitacyjny z kompleksową diagnostyką obrazową specjalizujemy się w terapii urazów ortopedycznych. Nie wszystkie problemy zdrowotne naszych pacjentów jesteśmy w stanie zdiagnozować przy użyciu teleporad – czyli e-wizyt. Rozwiązania z pola telemedycyny dają szansę ułatwić i zachować ciągłość świadczeń, choć z uwagi na wyżej wspomniany charakter świadczeń medycznych i specyfikę CMS nasze usługi będą realizowane w trybie stacjonarnym dotyczy to badań USG, RTG, rezonansu magnetycznego 3T czy tomografii komputerowej. Pacjent ma możliwość uzyskać w CMS e-recepty czy e – zwolnienie.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
84
10
Polecamy
Aktualne procedury w przypadku zachorowania na COVID-19.
Jakie zasady obowiązują podczas izolacji?
Aktualne procedury w przypadku zachorowania na COVID-19. Jakie zasady obowiązują podczas izolacji? Dzień Dobry TVN
Od 8 stycznia e-skierowania są obowiązkowe.
Jakie wymagania trzeba spełnić, aby z nich skorzystać?
Od 8 stycznia e-skierowania są obowiązkowe. Jakie wymagania trzeba spełnić, aby z nich skorzystać? Dzień Dobry TVN
Onkologia w czasie pandemii:
Co trzecie badanie lub zabieg zostało odwołane
Onkologia w czasie pandemii: Co trzecie badanie lub zabieg zostało odwołane TVN zdrowie
Pielęgniarka rodzinna:
Strach nie może nas paraliżować, musi nas motywować
Pielęgniarka rodzinna: Strach nie może nas paraliżować, musi nas motywować TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?