Polub nas na Facebooku
Czytasz: Fala upałów w Polsce. Wysoka temperatura jest niebezpieczna dla zdrowia. Jak uniknąć odwodnienia, co robić w razie zasłabnięcia?
menu
Polub nas na Facebooku

Fala upałów w Polsce. Wysoka temperatura jest niebezpieczna dla zdrowia. Jak uniknąć odwodnienia, co robić w razie zasłabnięcia?

upał

Fot. batuhan toker / Getty Images

Upały wróciły. W weekend 7-9 sierpnia na obszarze niemal całego kraju, poza częścią północno-wschodnią, termometry pokazały nawet 33 st. C. Warto pamiętać o kilku zasadach, żeby przetrwać wysokie temperatury w zdrowiu.

Wysokie temperatury nie wpływają korzystnie na organizm. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w piątek ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami. Warto wiedzieć, że podawane przez IMGiW wartości ok. 30 st. C, dotyczą temperatury w cieniu.  W pełnym słońcu  może być ona znacznie wyższa i prawie w całym kraju przekroczy 40 st.C, a w województwie lubuskim dobić może nawet do 50 stopni – wynika z informacji IMGiW.

W czasie upału wzrasta ryzyko udaru słonecznego oraz przegrzania organizmu. Wysokie temperatury mogą doprowadzić także do zakrzepów, ataków astmy, chorób wątroby, a długotrwała ekspozycja na słońce - do nowotworów skóry i oczu.

Hipertermia, czyli przegrzanie organizmu

Aby uniknąć przegrzania organizmu należy unikać słońca. Wystawiając się na promienie słoneczne trzeba bezwzględnie chronić głowę i oczy przed słońcem. Znaczny wzrost temperatury ciała powyżej normy może doprowadzić do udaru cieplnego, zatem nie wolno lekceważyć hipertermii. Jej pierwsze objawy to: osłabienie, ból głowy, zawroty głowy, nudności, skurcze mięśni, a nawet utrata przytomności i drgawki. 

Polecamy: Udar słoneczny grozi zgonem: objawy udaru słonecznego, przyczyny i pierwsza pomoc

Zobacz film: Pierwsza pomoc przy omdleniu/zasłabnięciu. Źródło: Dzień Dobry TVN

Upały a odwodnienie

W trakcie upałów grozi nam także odwodnienie - wraz z potem możemy stracić nawet 10 litrów wody z organizmu! Zaburzenia elektrolitowe również są niebezpieczne dla zdrowia, zatem podczas upałów należy zadbać o odpowiednią podaż płynów. Warto także unikać alkoholu i kofeiny.

Osoby starsze a odwodnienie

Osoby starsze szybciej się odwadniają, nie tylko w czasie upałów. Samo pozostanie w domu i zadbanie, by senior miał pod ręką coś do picia, może nie wystarczyć, by ustrzec go przed groźnymi skutkami odwodnienia.

Dlaczego osoby w podeszłym wieku są bardziej narażone na odwodnienie?

Geriatrzy zwracają uwagę, że ludzie z wiekiem w mniejszym stopniu odczuwają pragnienie. Nawet jeśli ich organizm jest już na granicy odwodnienia, mogą tego nie czuć. Badania sugerują, że przyczyną może być gorsze funkcjonowanie tych obszarów w mózgu, które za to odpowiadają. Niektórzy seniorzy starają się też celowo powstrzymywać od picia, żeby nie korzystać zbyt często z toalety. Bywa to dla nich kłopotliwe, np. z powodu trudności z poruszaniem się.

W czasie upałów powinniśmy osobiście dopilnować, by osoba starsza, którą mamy pod opieką, piła dostateczną ilość płynów - przynajmniej 2 litry w ciągu dnia.  Warto też proponować jej owoce o dużej zawartości wody - przede wszystkim arbuzy i melony. Oprócz wody dostarczą mikroelementów, szczególnie cennych, gdy organizm zmaga się z wysoką temperaturą otoczenia. 

Czytaj też: Przegrzanie organizmu u dziecka - jak je rozpoznać, co robić

Upały a choroby 

Co się dzieje w naszym organizmie pod wpływem ciepła? Przede wszystkim rozszerzają się naczynia krwionośne, co doprowadza do obniżenia się ciśnienia krwi. Konsekwencją tego może być omdlenie lub zasłabnięcie. Podczas upału zwiększa się także ryzyko wystąpienia zakrzepów, gdyż zbyt mała ilość płynów w organizmie skutkuje zagęszczeniem krwi. O odpowiednią podaż płynów podczas upałów powinny zadbać zwłaszcza osoby zmagające się z chorobą wieńcową oraz żylakami.

Upał wpływa także negatywnie na układ oddechowy. Wysoka temperatura nasila objawy POCHP (czyli przewlekłej obturacyjnej choroby płuc) oraz astmy. Z kolei zbyt gwałtowne schładzanie przegrzanegoorganizmu może doprowadzić do rozwoju anginy, zapalenia zatok, a także do zwykłego przeziębienia. 

W trakcie upału pić powinny osoby z chorymi nerkami! Odwodnienie, a więc zagęszczenie nie tylko krwi, ale i moczu, może doprowadzić do powstania kamieni nerkowych. 

Jak sobie radzić z upałami?

Przede wszystkim należy pić dużo wody niegazowanej, unikać alkoholu, kofeiny. Co ciekawe zalecane jest picie herbaty! Przebywając w klimatyzowanym pomieszczeniu należy zadbać, by temperatura była maksymalnie 7 stopni niższa niż ta na dworze. Wychodząc na słońce należy chronić się przed jego promieniami - obowiązkowo powinniśmy nosić kapelusz, okulary przeciwsłoneczne, a skórę smarować kremem z filtrem UVA i UVB. Najlepiej jednak przebywać w cieniu. Jeśli chcemy korzystać ze słońca to należy to robić do godziny 11 i po godzinie 16, kiedy promieniowanie nie jest zbyt intensywne. 

Zobacz film: Co pić w czasie upału? Źródło: Wiem, co jem


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
16
3
Polecamy
Lodowata woda wcale nie taka zdrowa.
Dlaczego należy jej unikać?
Lodowata woda wcale nie taka zdrowa. Dlaczego należy jej unikać? Dzień Dobry TVN
Udar słoneczny.
Jak rozpoznać jego objawy?
Jak skutecznie ratować osobę z udarem słonecznym?
Udar słoneczny. Jak rozpoznać jego objawy? Jak skutecznie ratować osobę z udarem słonecznym? Dzień Dobry TVN
Przegrzanie organizmu - jakie są objawy u dziecka?
Ile trwa?
- Pierwsza pomoc
Przegrzanie organizmu - jakie są objawy u dziecka? Ile trwa? - Pierwsza pomoc TVN zdrowie
Jak zadbać o prawidłowe nawodnienie organizmu?
Jak zadbać o prawidłowe nawodnienie organizmu? TVN zdrowie
Komentarze (1)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?