Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak się pozbyć kaszlu palacza?
menu
Polub nas na Facebooku

Jak się pozbyć kaszlu palacza?

NAN

Fot: Piotr Marcinski / stock.adobe.com

Po długim okresie palenia papierosów lub innych wyrobów tytoniowych może dokuczać kaszel, który znany jest jako kaszel palacza. Charakteryzuje się on świszczącym i trzeszczącym rzężeniem przy oddychaniu, związanym z zaleganiem flegmy w gardle. Jak sobie z tym radzić?

Co powoduje kaszel palacza?

Kiedy regularnie palisz, płuca tracą naturalną zdolność oczyszczania się z trujących substancji dostarczanych z dymem tytoniowym. Z tego powodu toksyny pozostają w płucach dłużej, niż powinny. W odpowiedzi na ten stan zaczynasz kaszleć częściej, gdyż organizm chce oczyścić płuca z zanieczyszczeń. Oznacza to, że będąc palaczem, będziesz mieć uporczywy kaszel przez cały dzień. Kaszel palacza może trwać od kilku dni do kilku tygodni lub nawet dłużej, w zależności od tego, jak często palisz i jak mocnych wyrobów tytoniowych używasz.

Zobacz film: Czym zastąpić papierosy? Źródło: 36,6.

We wczesnym etapie palenia kaszel będzie suchy, ale z czasem lub jeśli palisz częściej kaszel stanie się mokry, tzn. towarzyszyć mu będzie odkrztuszanie flegmy. Może ona mieć różne zabarwienie, od jasnego do żółtego lub zielonego. Po pewnym czasie kaszel może być szczególnie dokuczliwy rano. Dzieje się tak, ponieważ płuca odzyskują zdolność do usuwania substancji chemicznych z płuc, gdy nie palisz przez kilka godzin.

Kaszel palacza - objawy

Jeśli palisz 1-2 papierosy co jakiś czas, kaszel prawdopodobnie zniknie kilka dni po tym, jak przestaniesz palić. Jeśli palisz regularnie, nie pozbędziesz się kaszlu tak łatwo. Może trwać on kilka miesięcy, nawet po odstawieniu lub zmniejszeniu palenia. W niektórych przypadkach możesz kaszleć nawet przez wiele lat po rzuceniu palenia. 

Objawy kaszlu palacza różnią się w zależności od tego, jak często palisz, jak bardzo nasilony jest kaszel i czy (oraz na co) chorujesz przewlekle. Objawy mogą obejmować:

 • chrapliwy głos i podrażnienie dróg oddechowych,
 • podatność na infekcje,
 • ból przy kasłaniu,
 • kaszel z odkrztuszaniem flegmy często o barwie zielonej lub żółtej,
 • nietrzymanie moczu podczas kaszlu,
 • trudności w oddychaniu.

Zobacz film: Jak pomóc bliskiej osobie rzucić palenie? Źródło: 36,6.

  Choroby wywołane paleniem papierosów to:

  • przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) - leki rozszerzające oskrzela i kortykosteroidy są zwykle stosowane w leczeniu objawów kaszlu palacza w POChP, a nie typowego kaszlu. Ponadto mogą przynieść ulgę przy trudnościach w oddychaniu,
  • zapalenie płuc - powikłanie to występuje często w przypadku braku leczenia,
  • zapalenie oskrzeli - zapalenie powoduje obrzęk oskrzelowy i nadmierną produkcję flegmy. Drogi oddechowe zwężają się i normalne oddychanie jest utrudnione, a powstała gęsta flegma staje się pożywką dla bakterii, powodującą częste infekcje,
  • rozedma płuc - długotrwałe narażenie na dym tytoniowy może powodować, że płuca staną się powoli niewydolne, co może objawiać się krótszymi oddechami lub trudnościami w oddychaniu,
  • rak płuc - niektóre objawy raka płuca są podobne do objawów kaszlu palacza, takich jak chrypka czy trudności w oddychaniu. Więc nie zawsze łatwo jest postawić właściwą diagnozę. Papierosy, cygara czy elektroniczne papierosy zawierają w składzie wiele substancji, które mogą powodować raka (tzw. czynniki rakotwórcze). W przypadku wystąpienia któregokolwiek z następujących objawów, szczególnie jeśli jesteś palaczem, skontaktuj się z lekarzem:
  • szybka utrata wagi ciała,
  • codzienny kaszel,
  • bóle w klatce piersiowej.

  Odpowiednio wcześniej zdiagnozowana choroba może zmniejszyć ryzyko powikłań i doprowadzić do jej pokonania, zanim rozprzestrzeni się na inne organy poza płuca. Lekarz może zalecić badanie przesiewowe w kierunku diagnozy raka płuc, nawet jeśli nie masz żadnego z tych objawów. Skupi się jedynie na ilości wypalanych papierosów.

  Zobacz film: Jak radzić sobie z głodem nikotynowym? Źródło: 36,6.

  Leczenie kaszlu palacza

  Dostępne są różne metody walki z kaszlem palacza. Od tradycyjnego leczenia do domowych środków zaradczych.

  Tradycyjne metody leczenia:

  • Najskuteczniejszym sposobem na kaszel dla osób palących jest zmniejszenie ilości palenia tytoniu lub całkowita rezygnacja z palenia, ponieważ rzucenie palenia usuwa przyczynę kaszlu.
  • Leczenie farmakologiczne w postaci kortykosteroidów zmniejszających stan zapalny w drogach oddechowych oraz leków rozszerzających oskrzela, które pomagają rozluźnić mięśnie układu oddechowego. Zwykle są one przyjmowane przy użyciu inhalatora, który działa przez kilka godzin i jest używany tylko w razie potrzeby lub działa długotrwale przez co najmniej 12 godzin i stosowany jest codziennie.

  Domowe sposoby na kaszel palacza

  Istnieje minimum 7 domowych sposobów, które pomogą złagodzić podrażnienia i czasowo zatrzymać kaszel palacza.

  1.  Płukanie gardła solanką, znaną z właściwości antybakteryjnych i przeciwwirusowych, które pomagają złagodzić podrażnienia gardła.
  2.  Nawadnianie organizmu - pij codziennie 6-8 szklanek wody lub zielonej bądź rumiankowej herbaty. Pomoże to w złagodzeniu kaszlu palacza, gdyż rozrzedza śluz w płucach i gardle.
  3.  Unikanie kawy i alkoholu w celu zmniejszenia nasilenia kaszlu. Używki te mogą powodować odwodnienie i podrażnienia.
  4.  Używanie nawilżacza powietrza z olejkami eterycznymi, np. eukaliptusowym lub miętowym, które mogą ukoić gardło i ułatwić oddychanie.
  5.  Stosowanie ziołowych pastylek do ssania (np. z imbirem, oregano czy rozmarynem), które mogą pomóc w leczeniu kaszlu bądź bólu gardła.
  6.  Używanie miodu do słodzenia herbaty lub wody zmniejsza podrażnienie gardła.
  7.  Przyjmowanie suplementów diety z witaminą C lub picie płynów z dużą ilością tej witaminy, np. soków pomarańczowych czy marchwiowych.

  Rzucenie palenia jest najlepszym sposobem na powstrzymanie kaszlu i jego późniejszych powikłań. Nie jest łatwo rzucić palenie, ale warto spróbować.

  Zobacz film: Rzucenie palenia - postanowienie noworoczne. Źródło: 36,6.

  Czy artykuł okazał się pomocny?
  Tak Nie
  314
  35
  Polecamy
  Gorączka przy grypie – czy zawsze jest i czy trzeba ją zbijać?
  Gorączka przy grypie – czy zawsze jest i czy trzeba ją zbijać? Dzień Dobry TVN
  Zapalenie oskrzeli u niemowlaka - objawy, leczenie i przyczyny
  Zapalenie oskrzeli u niemowlaka - objawy, leczenie i przyczyny Dzień Dobry TVN
  Kaszel suchy czy mokry?
Rozpoznanie, leczenie, domowe sposoby na kaszel
  Kaszel suchy czy mokry? Rozpoznanie, leczenie, domowe sposoby na kaszel TVN zdrowie
  Kaszel krtaniowy u dzieci i dorosłych - co warto wiedzieć?
  Kaszel krtaniowy u dzieci i dorosłych - co warto wiedzieć? TVN zdrowie
  Komentarze (1)
  Chooi
  Papierosy elektronicze i rak pluc???
  Czytaj całość
  Nie przegap
  Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
  Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
  Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
  Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
  Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
  Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
  O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
  O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
  Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
  Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
  Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
  Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?