Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak się objawia przepuklina? Czy inne są objawy przepuklin u dzieci?
menu
Polub nas na Facebooku

Jak się objawia przepuklina? Czy inne są objawy przepuklin u dzieci?

Dziecko, które ma bóle brzucha

Fot: ka2shka / gettyimages.com

Najczęstszą przepukliną jest przepuklina pachwinowa. Występuje przede wszystkim u mężczyzn. Początkowo przepukliny nie dają objawów poza wyczuwalnym guzkiem, którego wielkość może być różna. Dopiero powikłania w postaci uwięźnięcia czy zadzierzgnięcia przepukliny dają silne objawy.

Przepukliny to patologiczne uwypuklenia wytworzone przez narządy lub ich fragmenty, wykraczające poza granicę jamy, w której się fizjologicznie znajdują. Powstają w miejscach ubytków lub występowania tkanek o mniejszej podatności na rozciąganie. Mogą powstawać w naturalnych miejscach ciała o obniżonym napięciu powłok, jak np. w obrębie kanału pachwinowego czy rozworu przełykowego, ale również mogą być nabyte, np. w obrębie blizny pooperacyjnej. Najczęściej powstają przepukliny pachwinowe.

Objawy przepukliny u dzieci

Najczęściej spotykaną przepukliną u dzieci jest przepuklina pachwinowa. Jest to miękki guzek wyczuwalny w pachwinie. U dziewczynek schodzi w kierunku warg sromowych większych, natomiast u chłopców kieruje się w stronę moszny. Worek przepukliny jest niezarośniętym uchyłkiem otrzewnej, która jest błoną pokrywająca od wewnątrz jamę brzuszną. Taki uchyłek wnika przez kanał pachwinowy będący fizjologiczną strukturą anatomiczną.

Skąd się bierze przepuklina? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Co to jest przepuklina, skąd się bierze i jak ją leczyć? Źródło: 36,6.

Objawy przepukliny pachwinowej u dzieci to wyczuwalny, miękki guzek powyżej pachwin. U dziewczynek jest to okolica wzgórka łonowego i wargi sromowej, natomiast u chłopców – okolica wzgórka łonowego oraz moszny. Podczas płaczu i napinania powłok brzusznych przez dziecko guzek się uwypukla. Może też to być obserwowane przy kaszlu. Przepuklina pachwinowa jest wadą wrodzoną, jeśli nie ma objawów uwięźnięcia przepukliny i powikłań, nie trzeba śpieszyć się z zabiegiem operacyjnym.

Rzadziej spotykaną przepukliną jest przepuklina pępkowa. Może nie być widoczna zaraz po urodzeniu się dziecka. Ujawnia się wraz ze wzrostem napięcia ścian jamy brzusznej i zwiększenia ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej. Jest niebolesna, chyba że ulegnie uwięźnięciu.

Objawy przepuklin u dorosłych

Podobnie jak wcześniej wymienione przepukliny, najczęściej są to bezobjawowe uwypuklenia fragmentu narządu poza fizjologiczną jamę ciała. W związku z tym głównym objawem jest namacalny guzek, który można odprowadzić przez wrota przepukliny. Objawy przepukliny pojawiają się po jej uwięźnięciu bądź zadzierzgnięciu. Typem przepukliny, która może dać objawy, jest przepuklina rozworu przełykowego. Charakteryzuje się tym, że fragment żołądka przemieszcza się przez otwór w przeponie, przez który fizjologicznie przechodzi wyłącznie przełyk. Może to dawać objawy dyspeptyczne, czyli dyskomfort po posiłku, zgagę, bóle w nadbrzuszu czy zarzucanie treści żołądkowej do przełyku.

Zobacz nasz film i przekonaj się jak wygląda operacja usunięcia przepukliny

Zobacz film: Operacja usunięcia przepukliny - jak wygląda zabieg? Źródło: 36,6.

U dorosłych często pojawiają się objawy przepukliny kręgosłupa lędźwiowego bądź szyjnego, a konkretnie przepukliny jądra miażdżystego krążka międzykręgowego. Popularna jej nazwa (choć nieprawidłowa) to wypadnięcie dysku. Choroba ta objawia się bólami krzyża o narastającym i rozlanym charakterze, które ustają w pozycji leżącej, bądź ostrym bólem pojawiającym się szczególnie po gwałtownym, nadmiernym obciążeniu kręgosłupa, schyleniu się lub skręcie tułowia.

Objawy uwięźnięcia lub zadzierzgnięcia przepukliny

Objawem uwięźnięcia lub zadzierzgnięcia przepukliny jest twardy, bolesny guzek z zaczerwienieniem skóry powyżej miejsca przepukliny. Pojawiają się symptomy niedrożności przewodu pokarmowego. Objawy ogólne uwięźnięcia przepukliny to wymioty, nawracające, silne bóle brzucha, wzrost częstości akcji serca, wzrost poziomu leukocytów w badaniach laboratoryjnych.

Jeśli wrota przepukliny uciskają zawartość przepukliny, która przez nie przechodzi, określa się to mianem zadzierzgnięcia przepukliny. Objawami są niedokrwienie i martwica jelita, a co za tym idzie – mechaniczna niedrożność jelit i burzliwy przebieg choroby będący zagrożeniem życia. Jeśli dojdzie do przedziurawienia jelit, może powstać rozlane zapalenie otrzewnej. Objawia się ono silnym, nagłym bólem brzucha, zimnymi potami, napiętym brzuchem, nudnościami, wymiotami, a także całkowitym zatrzymaniem moczu i stolca.

Zobacz nasz film i poznaj najskuteczniejsze metody leczenia przepukliny

Zobacz film: Jak wygląda leczenie przepukliny? Źródło: 36,6.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
9
2
Polecamy
Przepuklina mosznowa – przyczyny, objawy, leczenie i powikłania
Przepuklina mosznowa – przyczyny, objawy, leczenie i powikłania TVN zdrowie
Przepuklina pachwinowa – objawy i leczenie operacyjne
Przepuklina pachwinowa – objawy i leczenie operacyjne TVN zdrowie
Co to jest rzeżączka?
Jak ją zdiagnozować i wyleczyć?
Co to jest rzeżączka? Jak ją zdiagnozować i wyleczyć? Dzień Dobry TVN
Jak skutecznie i bezpiecznie radzić sobie z gorączką u niemowlaka?
Jak skutecznie i bezpiecznie radzić sobie z gorączką u niemowlaka? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?