Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak przygotować naturalne maseczki na włosy? Jakie mają działanie?
menu
Polub nas na Facebooku

Jak przygotować naturalne maseczki na włosy? Jakie mają działanie?

maseczka na włosy

Fot. Adam_Lazar / Getty Images

Domowa maseczka na włosy przygotowywana jest najczęściej na bazie drożdży, żółtek z jajek, olejku rycynowego, miodu czy awokado. Lista naturalnych produktów, których można użyć do sporządzenia maseczki, nie kończy się na powyższych.

Istnieje wiele naturalnych możliwości pielęgnacji włosów, wśród których wymienia się zwłaszcza stosunkowo proste do przygotowania domowe maseczki. Wykazują one liczne właściwości. Można jest stosować na włosy suche, matowe, pozbawione blasku, łamiące się, wypadające czy rzadkie, a także farbowane i poddawane działaniu chemicznych środków.

Maseczka na włosy z drożdży

Drożdże jako cenne źródło witamin z grupy B i wielu składników mineralnych, takich jak magnez, potas, cynk, siarka, żelazo, chrom i miedź, znacznie odżywiają, wzmacniają, nawilżają, nadają blasku, unoszą włosy u nasady i opóźniają proces siwienia. Ponieważ drożdże mają właściwości oczyszczające i regulują produkcję sebum, włosy będą znacznie rzadziej wypadać czy przetłuszczać się. Maseczka na włosy z drożdży wykazuje także działanie stymulujące i pobudzające cebulki włosa do wzrostu. Usuwa łupież, łagodzi podrażnienia i odświeża skórę głowy.

Istnieje kilka sprawdzonych przepisów na drożdżową maseczkę na włosy. Do skorzystania z jednego z nich potrzebne są: 50 g drożdży piekarskich, 2 łyżki mleka lub soku z aloesu, maska do włosów w ilości według uznania. Drożdże należy włożyć do naczynia i rozdrobnić łyżeczką. Następnie dodaje się mleko lub sok z aloesu oraz maskę i miesza do połączenia składników. Maseczkę nakłada się na mokre włosy i wmasowuje w skórę głowy. Włosy przykrywa się ręcznikiem na 30 minut. Po tym czasie zmywa się je letnią wodą i pozwala im naturalnie wyschnąć.

Maseczka na włosy z jajka i olejku rycynowego

Maseczka na włosy z jajka i olejku rycynowego przeznaczona jest zwłaszcza dla osób o włosach w odcieniu blond, gdyż rozjaśnia kolor. Zabieg taki nawilża i regeneruje zniszczone włosy, które staną się miękkie, gładsze, mocne i grubsze. Znacznie ograniczy problem wypadania włosów. Do jej przygotowania potrzebne są: 2 żółtka jaja, 2 łyżki oleju rycynowego i 2 łyżki soku z cytryny. Wszystkie składniki miesza się razem do uzyskania jednolitej masy. Maskę należy nałożyć na wilgotne włosy i trzymać przez co najmniej 15 minut. Następnie spłukuje się ją letnią wodą.

Maseczkę na włosy z olejkiem rycynowym można przyrządzić także wykorzystując naftę kosmetyczną. Do 3 łyżeczek nafty dodaje się łyżkę oleju rycynowego, 3 łyżki odżywki do włosów i żółtko. Po połączeniu składników maskę nakłada się na włosy i trzyma około 15 minut. Najlepiej stosować ją przed ich myciem. Taka maseczka wygładzi włosy i nada im blasku.

Maseczka na włosy z oliwy z oliwek

Na włosy przesuszone doskonale sprawdzi się maseczka na włosy z oliwy z oliwek i miodu. W celu jej przygotowania należy połączyć 3 łyżki miodu z 3 łyżkami oliwy. Nakłada się ją na wilgotne włosy i spłukuje po 30 minutach. Zabieg ten nawilża, wygładza włosy i nadaje im blasku.

Czy nakładanie na włosy oleju pomaga? Sprawdź:

Zobacz film: Czy olejowanie włosów naprawdę wzmacnia i poprawia wygląd włosów? Źródło: Dzień Dobry tVN

Maseczka na włosy z piwa

Często stosowana jest także maseczka na włosy z piwa. Zalecana jest dla osób o łamliwych, słabych, wypadających włosach. Przyrządza się ją z 75 ml piwa i jednego jajka. Po wymieszaniu składników maskę nakłada się na mokre włosy i trzyma na głowie przez 30 minut. Po tym czasie należy ją dokładnie spłukać letnią wodą.

Maseczka na włosy z awokado

Maseczka na włosy z awokado jest jedną z najpopularniejszych. Istnieją rozmaite sposoby jej przygotowania. Pierwszy obejmuje połączenie awokado, jajka, łyżki oliwy z oliwek i 2 łyżek majonezu. Składniki miesza się do momentu uzyskania jednolitej masy. Nakłada się ją na wilgotne włosy od końcówek do połowy długości. Następnie włosy należy nakryć ręcznikiem i ocieplać z wykorzystaniem suszarki przez 10 minut. Maseczkę trzyma się na włosach przez około 30 minut, po czym zmywa letnią wodą. Zalecana jest dla włosów suchych.

Awokado można połączyć z 2 łyżkami oleju migdałowego i 2 żółtkami. Składniki miesza się. Nakłada się je na wilgotne włosy od nasady po końce, owija folią i pozostawia tak przez pół godziny. Po tym czasie spłukuje się je letnią wodą. Taka maseczka stosowana jest na trudne do rozczesania, suche i łamliwe włosy. Doskonale nawilża i regeneruje włosy.

Maseczka na włosy z miodu i jajka

Kolejna propozycja to maseczka na włosy z łyżeczki miodu, 2 łyżeczek jogurtu naturalnego i żółtka jajka. Po połączeniu składników maseczkę nakłada się na umyte wcześniej włosy i trzyma od 10 minut do nawet godziny, a następnie spłukuje letnią wodą. Zalecana jest na włosy zniszczone, łamliwe i z rozdwojonymi końcówkami.

Można też przyrządzić maseczkę na włosy z żółtka, łyżki octu jabłkowego, łyżki miodu, kilku kropel oleju rycynowego i łyżki gorącej wody. Wszystkie składniki miesza się do uzyskania jednolitej konsystencji. Następnie maseczkę rozprowadza się równomiernie na wilgotne włosy i pozostawia na kwadrans. Po tym czasie dokładnie płucze się włosy. Maseczka poprawi kondycję włosów, nada im objętość, nawilży i odżywi.

Jak dbać o włosy, żeby były piękne? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Jak dbać o włosy? Źródło: Dzień Dobry TVN

Maseczka na włosy z banana

Maseczka na włosy z banana stosowana jest, aby nadać włosom elastyczność. Należy zmiksować pół banana, żółtko, 2 łyżki jogurtu naturalnego i 3 łyżki oleju kokosowego. Maseczkę nakłada się na wilgotne włosy i pozostawia na 2 godziny.

Jaką wodą należy myć włosy?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Maseczka do włosów z siemienia lnianego

Siemię lniane wykazuje właściwości powlekające, osłaniające i regenerujące włosy zniszczone działaniem promieni słonecznych. Około 1/4 szklanki ziaren zalewa się wrzątkiem, tak aby woda znajdowała się nieco powyżej nich. Mieszankę odstawia się na kilku minut, aż utworzy się gęsty i przezroczysty żel, który oddziela się od siemienia. Następnie należy go ostudzić i nanieść na całą długość nieumytych włosów. Maskę trzyma się przez kilka minut i spłukuje letnią wodą.

Bibliografia:

1. Suligowska I., Wykonywanie fryzjerskich zabiegów pielęgnacyjnych, Radom, Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, 2007.

2. Schroeder G., Kosmetyki - bioaktywne składniki, Kostrzyn, Cursiva, 2012.

3. Kulikowska-Jakubik T., Richter M., Techniki fryzjerskie pielęgnacji włosów, Warszawa, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 2013.

4. Kołomycew A., Jak dbać o włosy. Poradnik dla początkującej włosomaniaczki, Gliwice, Helion, 2015.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
13
0
Komentarze (1)
Asia
W zeszłym roku na wakacjach jedna Greczynka mi powiedziała, że wciera we włosy oliwę - taką zwykłą oliwę i bez żadnych dodatków. W sumie nie próbowałam, ale z tego, co mówiła, wystarczy oliwę wetrzeć w wilgotne włosy, potrzymać w cieple i umyć szamponem. Może w końcu spróbuję :P
Czytaj całość
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?