Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak przestać dotykać twarzy?
menu
Polub nas na Facebooku

Jak przestać dotykać twarzy?

kobieta dotyka swoją twarz

Enes Evren/Getty images

Nie dotykajcie twarzy – przestrzegają lekarze. Wcale nie musi nikt na nas kichnąć, by się zakazić koronawirusem. My sami możemy do tego doprowadzić dotykając ust, nosa czy oczu. Jak się oduczyć tego nawyku?

Nie dotykaj twarzy

Czy wiesz, że nieświadomie dotykasz swojej twarzy średnio 23 razy na godzinę! Niby nic złego, ale przy obecnej sytuacji rozprzestrzeniającej się pandemii koronawirusa, powinniśmy natychmiastowo zaniechać tego nawyku. Być może w ten sposób uchronisz się przed zakażeniem SARS-CoV-2. Przez nałożone odgórnie restrykcje odsuwamy się od siebie na odległość dwóch metrów. Wszystko po to, by ustrzec się przed ewentualnym kichnięciem osoby chorej (przez kichnięcie zarażamy się najczęściej). Niestety zarażamy się również wtedy, gdy ktoś kichnie na stół, klamkę itp, a my dany przedmiot dotkniemy dłonią, a następnie ręką dotkniemy twarzy. W ten sposób przeniesiemy materiał zakaźny do naszych dróg oddechowych.

Dotykanie twarzy jest szczególnie niebezpieczne, gdy dochodzi do epidemii zakaźnych, takich jak obecna pandemia SARS-CoV-2. Wirus może z łatwością wniknąć do naszego organizmu przez śluzówkę nosa, ust i oczu. Wystarczy, że brudna ręka zetknie się z tymi częściami twarzy – mówi David Cutler, doktor medycyny rodzinnej w Providence Saint John's Health Center w Santa Monica w Kalifornii.

Zobacz też: Raport specjalny o koronawirusie

Jak pokonać nawyk?

Zostań w domu, myj często ręce, kaszl i kichaj w łokieć i nie dotykaj twarzy. Niestety o tej ostatniej czynności zapominamy najczęściej…Poznaj trzy wskazówki, dzięki którym będziesz bardziej panował nad tym podświadomym nawykiem.

  • Skup się i policz, ile razy w ciągu dnia dotykasz swojej twarzy. W ten sposób zmusisz swój mózg do zapamiętania czynności i wypracujesz mechanizm kontroli.
  • Zastanów się i określ powód, dlaczego dotykasz swojej twarzy. Chcesz wygładzić brwi, odgarnąć lub przeczesać ręką włosy, wyciskasz pryszcza czy poprawiasz pomadkę na ustach. Powodów może być naprawdę wiele.
  • Znajdź zachowanie zastępcze np. trzymaj coś w dłoni. Gdy już wyrobisz w sobie mechanizm kontroli i poczujesz chęć dotknięcia swojej twarzy, znajdź na poczekaniu zachowanie zastępcze. Napij się szklanki wody, weź do ręki długopis, sięgnij do kieszeni.

Koronawirus SARS-CoV-2 - co trzeba o nim wiedzieć?

Pierwsze informacje o SARS-CoV-2 pojawiły się pod koniec 2019 roku. Wówczas nikt się nie spodziewał, że lokalny wirus z Wuhan rozprzestrzeni się na cały świat. Zakażenie koronawirusem SARA-CoV-2 wywołuje chorobę COVID-19. Schorzenie prowadzi do zapalenia płuc, które może zmienić się w niewydolność oddechową. Do najbardziej charakterystycznych objawów zakażenia należą wysoka gorączka, duszności, suchy kaszel, bóle mięśni i stawów oraz ogólne osłabienie.

Osoby, które mają takie objawy powinny jak najszybciej skontaktować się ze szpitalem zakaźnym i najbliższą stacją sanitarną.

Zobacz film: Magda Glińska, instruktorka tańca, opowiada w Dzień dobry TVN o swoim przebiegu choroby COVID-19. Jak obecnie się czuje?

"Magda Glińska wygrała walkę z koronawirusem", źródło: x-news

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
93
8
Polecamy
Dekalog postępowania w czasie pandemii.
O czym trzeba pamiętać?
Dekalog postępowania w czasie pandemii. O czym trzeba pamiętać? TVN zdrowie
Czy pocierając oczy można się zakazić koronawirusem?
Czy pocierając oczy można się zakazić koronawirusem? TVN zdrowie
Maseczki ochronne - wszystko, co musisz wiedzieć, żeby skutecznie zabezpieczyć się przed koronawirusem
Maseczki ochronne - wszystko, co musisz wiedzieć, żeby skutecznie zabezpieczyć się przed koronawirusem Dzień Dobry TVN
Prof. Simon został twarzą walki z pandemią, ale kim jest prywatnie?
W 2003 roku przeżył osobistą tragedię
Prof. Simon został twarzą walki z pandemią, ale kim jest prywatnie? W 2003 roku przeżył osobistą tragedię Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?