Dlaczego wprowadzono nakaz zakrywania nosa i ust w miejscach przestrzeni publicznej? Chodzi przede wszystkim o to, by osoby, które są nosicielami tego wirusa, a nie mają żadnych jego objawów, w sposób nieświadomy nie zarażały innych, słabszych organizmów. Warto jednak pamiętać, że o maseczkach ochronnych bezpośrednio nie było mowy w ogłoszeniu Ministerstwa Zdrowia. Jeśli nie chcesz ich zakładać, wystarczy że osłonisz twarz apaszką czy szalikiem. Wolisz skorzystać z maseczek ochronnych? Jeśli tak, pamiętaj, że aby nie zrobić sobie szkody, należy umiejętnie je zakładać, ściągać, a także nosić. Jak więc ten proces powinien wyglądać? Zapytaliśmy eksperta, czyli lekarza Łukasza Durajskiego.
Jak prawidłowo korzystać z maseczek ochronnych?
Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się jednorazową maskę chirurgiczną, czy też na tę bawełnianą, wielorazowego użytku, zakładaj ją uprzednio myjąc ręce. Dodatkowo, gdy przyłożysz ją już na twarzy, upewnij się że dokładnie przylega i zasłania usta i nos. Gdy już ją założysz, pod żadnym pozorem nie wolno ci jej dotykać (szczególnie po zewnętrznej stronie), przesuwać, ani osuwać na chwilę. Warto także wiedzieć, że po około 30 minutach, maseczka staje się materiałem zakaźnym, a więc po upływie tego czasu, należy ją wymienić na nową. W jaki sposób ściągnąć maseczkę? Jednorazową odwiąż z tyłu i trzymając tylko sznurki, wyrzuć od razu do zamykanego kosza. A co z bawełnianymi modelami? Również ściągnij je „od tyłu”, a następnie schowaj do woreczka foliowego. Gdy tylko będziesz w domu, umyj ręce, a następnie bezpośrednio z woreczka, przerzuć maskę do pralki. Później ponownie umyj dłonie.
Nie zapominaj, że maseczka to tylko pozorna ochrona i nie zwalnia ona nas z trzymania innych, podstawowych zasad bezpieczeństwa w czasie pandemii. Co to znaczy? A co, że poza noszeniem maseczki, należy dbać szczególnie o higienę rąk, a także zachowywać przynajmniej półtora metrowy odstęp od innych.
Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz ten materiał!