Fajerwerków boją się nie tylko psy, lecz także koty, dzikie zwierzęta, zwierzęta w zoo, domowe gryzonie, niektórzy z nas. Wiele miast rezygnuje z pokazów sztucznych ogni właśnie w trosce o dobro wszystkich mieszkańców. Niestety wiele osób wciąż nie potrafi zrozumieć, że zabawa sylwestrowa to nie strzelanie fajerwerkami od godziny 17.
Petardy i związane z nimi wybuchy straszą zwierzęta i bardzo często doprowadzają do ich śmierci. Ma to związek z paniką, nagłą ucieczką, a więc i możliwością wypadku, zagubieniem, zaklinowaniem w różnych dziwnych miejscach, a nawet zawałem serca. W końcu ich organizmy są w dużej mierze bardzo podobne do naszych i narażenie na stres może doprowadzić do konsekwencji zdrowotnych.
Polecamy: Somnifobia – lęk przed snem. Przyczyny, objawy, skutki i leczenie
Jak pomóc zwierzęciu w sylwestrową noc?
Przede wszystkim należy zostać z pupilem w domu. Koty przeważnie chowają się przed fajerwerkami w ustronne miejsce i pozostają tam nawet całą noc. U psów dużo częściej występują zachowania agresywne czy chęć ucieczki. Dlatego warto pamiętać, aby nie spuszczać psa ze smyczy już na kilka dni przed sylwestrem - w końcu może się wystraszyć nagłych wybuchów i uciec. Na wypadek ucieczki warto psa zaczipować i przymocować do jego obroży adresatkę.
Należy zasłonić okna tak, aby nie było widać wybuchów, zamknąć zwierzę w pomieszczeniu, w którym nie będzie słychać petard - dobrze sprawdzi się łazienka z wanną pełną wody. Woda potrafi wytłumić dźwięki z zewnątrz. W domu warto także puścić muzykę, która choć trochę zagłuszy wystrzały.
Leki uspokajające zwykle powinno się podawać psu pod kontrolą weterynarza.
Psy w trakcie wybuchów potrafią wyć i szczekać, rzucać się po domu, mogą łatwo zrobić sobie krzywdę, byle tylko uciec od wybuchów. Jednak nie tylko one źle znoszą sylwestrową noc. Także koty, gryzonie, zwierzęta w schroniskach czy zoo, nie mówiąc już o zwierzętach na wolności. Każda taka noc zbiera śmiertelne żniwo wśród tych, dla których petardy to wcale nie zabawa.
Polecamy: Czego pies nie może jeść? Lista produktów szkodliwych dla psów
W jaki sposób bezpiecznie przyjmować leki? Zobaczcie sami: