Omdlenie, nazywane także zasłabnięciem zazwyczaj jest spowodowane zaburzeniem funkcjonowania układu krążenia lub nerwowego. Choć chwilowa utrata przytomności może wystąpić w każdym wieku, to przypadłość najczęściej pojawia się u kobiet w ciąży oraz u osób starszych, które ukończyły 65. rok życia.
Warto zaznaczyć, że zanim pojawi się omdlenie u poszkodowanych pojawiają się charakterystyczne objawy. Do tych występujących najczęściej należą:
- nudności;
- bladość skóry;
- zaburzenia widzenia;
- zaburzenia słuchu;
- drgawki (występują rzadko i najczęściej pojawiają się u osób, które chorują na padaczkę)
Jak pomóc osobie, która zemdlała?
Każdy z nas ma obowiązek udzielić pierwszej pomocy osobie, która zemdlał. Kiedy widzimy osobę, która osunęła się np. na ławce w parku zawsze powinniśmy do niej podejść. Być może po prostu śpi, ale jest duża szansa, że straciła przytomność. W takiej sytuacji należy pacjentowi pomóc, zaczynając od ułożenia go w bezpiecznej pozycji.
Zobacz także: Jak pomóc przy omdleniu? Chwyt ratunkowy pozwala bezpiecznie ułożyć pacjenta
Czasem osobom, które czują się słabo i mają wrażenie, że zaraz stracą przytomność pomaga oddychanie do papierowej torby. Ta prosta metoda pomaga tym pacjentom, u których zasłabnięcie jest spowodowane hiperwentylacją. Dochodzi do niej w momencie, gdy oddychamy bardzo szybko i bardzo głęboko. Jak to robić prawidłowo? Dowiecie się tego z filmu:
Sole trzeźwiące – dlaczego nie należy ich stosować?
Jeszcze w XVIII i XIX wieku osobom, które zemdlały podawano sole trzeźwiące. Mimo że są one naprawdę skuteczne, to dzisiaj już się ich nie stosuje. Dlaczego? Roztwór amoniaku, który znajduje się w solach trzeźwiących bardzo nieprzyjemnie pachnie, dzięki czemu poszkodowany szybko trzeźwieje i odzyskuje świadomość. Niestety amoniak w wysokich stężeniach może być toksyczny i podrażniać błonę śluzową nosa oraz gardła. Co jeszcze warto wiedzieć o solach trzeźwiących? Dowiecie się tego z filmu: