Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak odpowiednio dobrać ortezę łokcia?
menu
Polub nas na Facebooku

Jak odpowiednio dobrać ortezę łokcia?

Mężczyzna, który ma problemy z łokciem

Fot: ljubaphoto / gettyimages.com

Prawidłowo dobrana orteza łokcia wspiera leczenie i rehabilitację uszkodzonych struktur stawu łokciowego oraz zapobiega nawrotom kontuzji sportowych. Orteza łokcia wykorzystywana jest również w przebiegu chorób neurologicznych i reumatologicznych. W celu maksymalizacji efektywności działania ortezy łokcia należy dokonać odpowiedniego wyboru urządzenia.

Ortezy łokcia są dostępne w wielu rodzajach, modelach i rozmiarach, jednak zawsze powinny być stosowane na wskazanie lekarza. Nadużywana orteza łokcia lub nieodpowiednio dobrana może wywołać powikłania zdrowotne i przynieść odwrotny skutek do zamierzonego.

Orteza łokcia

Orteza łokcia jest rodzajem aparatu ortopedycznego mocowanego na łokieć lub przedramię z ujęciem stawu łokciowego i części ramienia bądź stanowi rozbudowana konstrukcję obejmującą również bark i część klatki piersiowej.

Orteza łokcia pełni funkcję stabilizatora, który utrzymuje łokieć i jego struktury okołostawowe w fizjologicznym ułożeniu. W zależności od potrzeby pacjenta, orteza łokcia może ograniczać częściowo ruch w stawie lub całkowicie go zablokować. Ponadto usztywnia, odciąża tkanki i wspiera pracę stawu.

Rodzaje ortezy łokcia

Najbardziej powszechna orteza łokcia to opaska lub mankiet elastyczny oraz orteza łokcia z regulatorem kąta zgięcia.

Orteza łokciowa typu opaski, makiety i rękawy elastyczne wspiera pracę stawu, ograniczając częściowo jego ruch. Dzięki efektowi kompresji, jaki zapewnia orteza łokcia, struktury okolicy są stabilne, miejscowe krążenie krwi i limfy przyspieszone, a temperatura ciała odpowiednio regulowana.

Elastyczna i półelastyczna orteza łokcia wykorzystywane są najczęściej w przebiegu:

  • lekkich i umiarkowanych odczuć dyskomfortu w stawie, zespołów bólowych łokcia oraz spoczynkowych dolegliwości łokcia;
  • ostatnich faz rehabilitacji ruchowej, jako przygotowanie stawu łokciowego i kończyny górnej do samodzielnej pracy bez wsparcia stabilizatora i powrotu do codziennej aktywności;
  • leczenia uszkodzeń struktur łokcia, wymagających ograniczenia ruchu pronacji i supinacji przedramienia;
  • w profilaktyce urazów sportowych powstałych w wyniku niekontrolowanego ruchu przekraczającego fizjologiczny zakres stawu i ochronnie przed postępem kontuzji,

Orteza łokcia z regulatorem kąta zgięcia jest jedną z bardziej złożonych konstrukcji ortezy używanych w przebiegu rekonwalescencji pooperacyjnej w obrębie tkanek stawu łokciowego i zaawansowanych zespołach bólowych oraz leczeniu złamań łokcia i przedramienia. Orteza łokcia z regulatorem kąta zgięcia umożliwia dostosowanie odpowiedniej pozycji złożeniowej kończyny w stawie łokciowym i całkowicie uniemożliwia bądź znacznie ogranicza ruch w stawie do momentu regulacji stopnia zgięcia przegubu ortezy.

Jak wybrać odpowiednią ortezę łokcia?

Staw łokciowy to złożona konstrukcja anatomiczna, która – ze względu na liczne naczynia krwionośne i nerwy obwodowe przebiegające tuż pod skórą w dole łokciowym – jest wrażliwa na wszelkie działania redresyjne, czyli siłowe. Orteza łokcia jest nieinwazyjnym rozwiązaniem w leczeniu zachowawczym w toku rehabilitacji, poprawiającą kondycję zdrowia łokcia i zmniejszającą dolegliwości bólowe. Aby dokonać dobrego wyboru ortezy łokciowej, należy poznać przyczynę i rodzaj schorzenia obciążające łokieć.

Do najczęściej diagnozowanych schorzeń wymagających ortezy łokciowej jest zaliczany łokieć golfisty i łokieć tenisisty oraz inne schorzenia o podobnym przebiegu.

Jak działa układ kostny? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film Budowa i funkcje układu kostnego. Źródło: 36,6.

Orteza łokcia golfisty i orteza łokcia tenisisty

Orteza łokcia jest przydatnym urządzeniem ortopedycznym w zespole tzw. łokcia golfisty, czyli entezopatii nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej oraz łokcia tenisisty, tzn. entezopatii nadkłykcia bocznego kości ramiennej.

Oba zespoły bólowe powstają w wyniku przeciążenia fizycznego spowodowanego długotrwałymi i powtarzającymi ruchami zgięcia lub wyprostu, bądź też na skutek niewłaściwego leczenia kontuzji stawu łokciowego prowadzącego do zapalenia ścięgien łokciowych.

Schorzenia, w leczeniu których wymagana jest orteza łokciowa, mogą być tożsame z łokciem tenisisty lub łokciem golfisty, a także w wyniku:

  • osłabienia struktur stawu łokciowego w wyniku chorób neurologicznych;
  • hipermobilności.

Dobrana orteza łokciowa

Orteza, zarówno w zespole łokcia golfisty, jak i w przebiegu innych chorób czy zaburzeń pracy stawu łokciowego, powinna być dobierana indywidualnie do potrzeb pacjenta po wcześniejszej konsultacji z lekarzem lub specjalistą rehabilitacji. Nie ma uniwersalnej porady wyboru i modelu ortezy.

Nieodpowiednia orteza łokciowa nie przyniesie korzyści dla zdrowia, a wręcz może je dodatkowo zaburzyć. Dlatego:

  • proste w budowie, lekkie i elastyczne opaski wykorzystywane są najczęściej w profilaktyce, tego typu orteza łokcia zapewnia wsparcie i dynamiczne wzmocnienie tkanek łokcia;
  • rozbudowane, z dodatkowymi regulacjami i usztywnieniami ortezy łokcia stanowią odpowiednie zabezpieczenie oraz pomoc w rehabilitacji.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
484
49
Polecamy
Czym jest orteza stawu barkowego i kiedy z niej korzystać?
Czym jest orteza stawu barkowego i kiedy z niej korzystać? TVN zdrowie
Czym jest orteza kciuka i kiedy jej używać?
Kiedy jest konieczna?
Czym jest orteza kciuka i kiedy jej używać? Kiedy jest konieczna? TVN zdrowie
Powięź i jej rola w ciele człowieka.
Jak jest zbudowana i na czym polega jej ćwiczenie?
Powięź i jej rola w ciele człowieka. Jak jest zbudowana i na czym polega jej ćwiczenie? Dzień Dobry TVN
Leczenie raka.
Jakie są sposoby leczenia nowotworu?
Leczenie raka. Jakie są sposoby leczenia nowotworu? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Powiększone węzły chłonne pod pachami – przyczyny i rozpoznanie
Powiększone węzły chłonne pod pachami – przyczyny i rozpoznanie
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?