Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak obliczyć dni niepłodne? Dni niepłodne a cykl miesiączkowy
menu
Polub nas na Facebooku

Jak obliczyć dni niepłodne? Dni niepłodne a cykl miesiączkowy

Dni płodne

Fot: photosbyhope / gettyimages.com

Dni niepłodne następują po 24 godzinach od owulacji, kiedy obumiera komórka jajowa. Wtedy aż do kolejnej miesiączki nie ma możliwości zajścia w ciążę. Przed owulacją występuje tzw. okres względnej niepłodności.

Dni niepłodne stanowią większą część każdego cyklu miesiączkowego kobiety. Zajście w ciążę jest możliwe jedynie w czasie owulacji, dlatego wiele kobiet planujących ciążę bądź chcących jej uniknąć musi zwrócić uwagę na kilka sygnałów świadczących o tym, że w danym czasie istnieje prawdopodobieństwo spłodzenia dziecka. Prowadząc kalendarzyk i pomiary temperatury, zdecydowanie łatwiej jest stwierdzić, kiedy następują dni niepłodne po owulacji. Owulacja przypada zawsze na 14 dni przed kolejną miesiączką, natomiast nigdy nie ma pewności, w którym dniu wystąpi od początku cyklu.

Dni niepłodne w trakcie cyklu miesiączkowego

Aby określić, kiedy występują dni niepłodne, należy zwrócić uwagę na dwa podstawowe czynniki: temperaturę ciała i wygląd śluzu szyjkowego. Przez większą część cyklu miesiączkowego kobieta jest niepłodna. Owulacja, czyli proces uwolnienia komórki jajowej, jest konieczna, by mogło dojść do zapłodnienia. Dodatkowo do komórki jajowej musi dotrzeć plemnik. Gameta męska potrafi przeżyć nawet 7 dni. Niestety, komórka jajowa żyje jedynie 24 godziny od momentu owulacji. Szacuje się, że dni płodne występują kilka dni przed owulacją i kilka dni po niej. Należy pamiętać, że owulacja następuje na 14 dni przed pierwszym dniem kolejnej miesiączki. U kobiet miesiączkujących regularnie co 28 dni przypada to na połowę cyklu. Jednak cykl menstruacyjny może ulec rozregulowaniu z wielu przyczyn, stąd możliwe jest zajście w ciążę nawet po stosunku w czasie krwawienia miesiączkowego, jeśli owulacja wystąpi od razu po krwawieniu. Z tego powodu mówi się, że przed owulacją występuje względna niepłodność.

Zobacz film i dowiedz się jak jest zbudowany kobiecy układ rozrodczy:

Zobacz film: Budowa i funkcje żeńskiego układu rozrodczego. Źródło: 36,6.

Dni niepłodne przed okresem i po nim

Przed krwawieniem miesięcznym występują dni niepłodne przez 14 dni. Tuż po owulacji, po 24 godzinach obumiera komórka jajowa, tym samym nie ma możliwości zajścia w ciążę. Jednak błędem jest określenie kolejnego jajeczkowania wyłącznie względem daty poprzedniej miesiączki. Dni niepłodne dla bezpieczeństwa wyznacza się dopiero po 2–3 dniach od owulacji, nawet u kobiet miesiączkujących bardzo regularnie. Liczbę dni niepłodnych po okresie określa się indywidualnie względem długości cyklu każdej kobiety. Jest to zawsze 3–5 dni przed owulacją; różny jest czas dni niepłodnych po ustaniu krwawienia.

Śluz i temperatura a dni niepłodne

Dni niepłodne charakteryzują się suchością pochwy, śluz jest gęsty, mętny, nie ciągnie się, może mieć białawe bądź żółtawe zabarwienie. Jeśli śluz jest przejrzysty, przypomina surowe białko jaja kurzego, ciągnie się po ujęciu w dwa palce, świadczy o tym, że najprawdopodobniej kobieta właśnie ma dni płodne. Śluz w dni płodne ma właściwości umożliwiające plemnikom przetrwanie w drogach rodnych kobiety kilka dni. Dlatego nawet po stosunku na 3 dni przed owulacją może dojść do zapłodnienia.

Dobrym wskaźnikiem dni niepłodnych jest temperatura ciała. Wyższa (o około 0,2°C), jest wskaźnikiem jajeczkowania. Wzrost temperatury wynika ze zmian hormonalnych (wzrost poziomu progesteronu). Temperatura musi być mierzona rano, jeszcze przed wstaniem z łóżka.

Co trzeba wiedzieć o miesiączce? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak mówić o okresie i co trzeba o nim wiedzieć? Źródło: 36,6.

Inne objawy dni niepłodnych

Organizm kobiety może wysyłać wiele sygnałów, dzięki którym kobieta może podejrzewać, że zaczął się okres płodny czy niepłodny. Niektóre panie odczuwają ból podbrzusza związany z owulacją. Kiedy nastąpi obumarcie komórki jajowej i rozpoczynają się dni niepłodne, kobieta może zaobserwować u siebie rozchwianie emocjonalne, wzrost apetytu, nastrój depresyjny.

Ciąża a dni niepłodne

Metoda kalendarzykowa nie zawsze jest skuteczną metodą antykoncepcyjną ze względu na to, że mało która kobieta ma regularny cykl miesiączkowy. Na przesunięcia jajeczkowania w cyklu może mieć wpływ wiele czynników, jak podróże, stres, nadmierny wysiłek fizyczny czy choroby. Dlatego zdarza się, że mimo prowadzenia kalendarzyka miesiączkowego i obliczenia dni niepłodnych kobieta zachodzi w ciążę. Praktycznie niemożliwe jest zapłodnienie tuż przed okresem. Natomiast zajście w ciążę w dni niepłodne po okresie, przed owulacją, jest prawdopodobne, właśnie ze względu na ryzyko przesunięcia się dnia jajeczkowania.



Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
196
38
Komentarze (1)
fanka
obliczanie "ręczne" nie zawsze jest precyzyjne. wolę jednak mieć pewność. ja stosuję cyclotest.
Czytaj całość
Nie przegap
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kozak, koźlak (grzyb jadalny) - rodzaje. Jak rozpoznać? Z czym można pomylić?
Kozak, koźlak (grzyb jadalny) - rodzaje. Jak rozpoznać? Z czym można pomylić?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni