Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak masować plecy? Wskazówki dla początkujących
menu
Polub nas na Facebooku

Jak masować plecy? Wskazówki dla początkujących

Kobieta, która ma masowane plecy

Fot: NKS_Imagery / gettyimages.com

Różnice w tym, jak masować plecy kobiecie, a jak mężczyźnie, są nieznaczne. Anatomia grzbietu obu płci nie odbiega od siebie strukturalnie, jednak masaż pleców należy dostosować do indywidualnych potrzeb i preferencji osoby masowanej. Techniki i efekty masażu dla obu płci są tożsame.

Kiedy i jak masować plecy, najlepiej doradzi fizjoterapeuta lub profesjonalny masażysta, jednak dzięki podstawowej wiedzy z zakresu fizjologii człowieka można samodzielnie sprawić partnerowi odprężenie mięśni pleców i przynieść ulgę od codziennych stresów.

Kiedy i jak masować plecy?

Najbardziej popularne, szczególnie wśród europejczyków, są egzotyczne masaże pleców w orientalnym otoczeniu i specyficznej atmosferze gabinetu, które wzmacniają efekty odprężenia psychofizycznego. Relaks mięśniowo-powięziowy można również uzyskać w domowych warunkach, przestrzegając podstawowych zasad prowadzenia masażu przy pomocy klasycznych chwytów.

Masaż pleców to rodzaj zabiegu fizjoterapeutycznego w bezpośrednim kontakcie z drugim człowiekiem, dlatego musi być całkowicie bezpieczny. Objawy bólu, wybroczyny podskórne, zasinienia, tzw. zakwasy mięśniowe czy podrażnienia naskórka świadczą o uszkodzeniu tkanek, czyli niewłaściwym prowadzeniu masażu pleców.

Masaż grzbietu musi być dostosowany do wieku, budowy ciała i stanu zdrowia pacjenta. Ogólnymi przeciwwskazaniami są m.in.:

 • rozsiane ropne i zapalne zmiany skóry pleców,
 • nowotwory,
 • choroby kardiologiczne z zatorami żylnymi,
 • menstruacja,
 • świeże stany po urazach kręgosłupa,

Jak prawidłowo masować plecy?

Masaż pleców obejmuje cały gorset mięśniowy grzbietu, górne partie pośladków i linię poziomą bioder, obręcz barkową i kark.

Klasyczny masaż pleców trwa ok. 30 minut. Wszystkie chwyty wykonuje się zgodnie z kierunkiem przepływu krwi żylnej, tzn. w stronę serca lub najbliższych węzłów chłonnych, czyli od dolnych lub centralnych partii mięśni do górnych lub bocznych. O tym, jak masować plecy, wskazuje w szczególności siła nacisku stosowanych technik. Intensywność masażu zależy od stanu napięcia mięśni i ich progu wrażliwości na ból i bodźce zewnętrzne.

Dobry masaż powinien balansować na granicy przyjemnego bólu. Zbyt mocny zabieg zwiększa ryzyko uszkodzenia tkanek i wzmocnienia napięcia mięśni.

Zobacz film i dowiedz wszystkiego o masażu:

Zobacz film: Ile powinien trwać masaż, wskazania i przeciwwskazania. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Jak masować plecy kobiecie?

Plecy kobiety wydają się być bardziej delikatne i wrażliwe na dotyk, dlatego należy dostosować siłę nacisku do masy ciała i tkanki tłuszczowej. Poza tym powinno stosować się kolejność technik:

 • głaskanie – to ruch rozpoczynający i kończący masaż pleców, można też nim przeplatać poszczególne techniki. Głaskanie to lekkie i umiarkowane przesuwanie wewnętrznej i grzbietowej strony dłoni wzdłuż i w poprzek pleców; głaskanie powinno być płynne, o dużym zasięgu, w ciągłym kontakcie ze skórą osoby masowanej;
 • rozcieranie – wykonuje się kciukami, nasadami dłoni i pięściami. Ruch o charakterze niewielkiej średnicy kolistych i głębokich przesunięć wzdłuż i w poprzek pleców o tempie bardziej intensywnym wywiera większy nacisk na tkanki pleców;
 • ugniatanie – wykonuje się w miejscach najbardziej umięśnionych z ominięciem okolic kostnych. Ugniatanie jest najprzyjemniejszym etapem masażu, znacznie pobudza krążenie i rozbija napięte włókna mięśniowe. Ruch wykonuje się, łapiąc jak największą masę mięśniową całą dłonią;
 • oklepywanie – jest energicznym uderzeniem w tkanki miękkie grzbietu. Najsilniejsze oklepywanie to karatowe, czyli krawędzią dłoni, a najłagodniejsze łóżeczkowe, czyli dłonią ułożoną na kształt łódki. Podczas oklepywania omija się okolice kostne i obszar nerek;
 • wibracja – to najbardziej wyczerpująca technika dla masażysty, którą wykonuje się płasko ułożoną ręką lub przy pomocy aparatów wibracyjnych odciążających masażystę i wywołujący ten sam efekt.

Jak masować plecy mężczyzny?

Gorset mięśniowy pleców mężczyzny jest z reguły bardziej rozbudowany i silniejszy, jednak panowie również wykazują mniejszą tkankę tłuszczową niż kobiety, co oznacza, że dostęp do brzuśców mięśni pleców jest bardziej bezpośredni. Techniki i przebieg masażu pleców mężczyzn nie wykazują znacznych różnic, z wyjątkiem siły, jaką należy włożyć do uzyskania efektów odprężenia i relaksu mięśniowego.

Jak masować plecy kobiety w ciąży?

Okres ciąży powszechnie uznawany jest za przeciwwskazanie do masażu, jednak nie jest to bezwzględnie zakazane. Kiedy jednak brzuch ciążowy zaczyna rosnąć, niesie za sobą fizjologiczne zmiany w ciele kobiety – zmienia się środek ciężkości ciała przyszłej mamy, zwiększa się przodopochylenie miednicy, pogłębia się lordoza lędźwiowa i kifoza piersiowa, a mięśnie w odcinku lędźwiowym są znacznie napięte.

Masaż pleców kobiety w ciąży można bezpiecznie prowadzić w przypadku, kiedy:

 • kobieta przebywa w pozycji leżącej na boku, pozycji siedzącej lub półsiedzącej;
 • stosuje się delikatne głaskanie, rozcieranie i ugniatanie;
 • unika się intensywnych ruchów szczególnie okolicy lędźwiowo-krzyżowej oraz obszaru szyi i jej dużych naczyń krwionośnych;
 • kierunek ruchów i płynność technik masażu nie ulega zmianom;
 • masaż pleców wykonywany jest przed snem.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
411
43
Polecamy
Jak zrobić masaż pleców?
Techniki, chwyty i akcesoria
Jak zrobić masaż pleców? Techniki, chwyty i akcesoria TVN zdrowie
Masaż segmentarny grzbietu – na co pomaga i jak go wykonać?
Masaż segmentarny grzbietu – na co pomaga i jak go wykonać? Dzień Dobry TVN
Masaż relaksacyjny całościowy i pleców - na czym polega i jak zrobić masaż relaksacyjny?
Masaż relaksacyjny całościowy i pleców - na czym polega i jak zrobić masaż relaksacyjny? TVN zdrowie
Masaż gorącymi kamieniami – poznaj tę wyjątkowo relaksującą technikę
Masaż gorącymi kamieniami – poznaj tę wyjątkowo relaksującą technikę Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie