Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak leczyć ostrogę piętową?
menu
Polub nas na Facebooku

Jak leczyć ostrogę piętową?

Alona Siniehina/getty images

Leczenie ostrogi piętowej jest trudne i zwykle wymaga integracji wielu metod jednocześnie. Dobór rodzaju terapii uzależniony jest od skali dokuczliwych objawów, a rokowania co do ustąpienia dolegliwości wzrastają wraz ze wczesnością interwencji medyczno-fizjoterapeutycznej.

Leczenie ostrogi piętowej, czyli wyrostka kostnego na guzie kości piętowej, przewiduje głównie techniki nieoperacyjne, jak fizyko- czy kinezyterapię. Uzupełnieniem walki z chorobą są naturalne sposoby, uwzględniające ziołolecznictwo, a nawet urynoterapię. Leczenie ostrogi piętowej domowymi sposobami wspiera ustępowanie objawów i przywracanie prawidłowej biomechaniki stopy.

Jak leczyć ostrogi piętowe?

Ostrogi piętowe to wyrostki kostne powstałe w wyniku zmian zwyrodnieniowych okolicy guza piętowego kości piętowej. Powodują stan zapalny początkowego przyczepu rozcięgna podeszwowego oraz entezopatię ścięgna Achillesa w jego dalszym odcinku. Schorzenie charakteryzuje się zespołem dolegliwości bólowych w miejscu narośli o różnym nasileniu, uniemożliwiającym bądź znacznie ograniczającym stanie i chodzenie, a nawet odpoczynek. Ostrogi piętowe zwykle występują jednostronnie. W zależności od umiejscowienia osteofitu, wyróżnia się dwa jego typy:

  • dolny, wyrastający od podeszwowej strony guza przyśrodkowego kości piętowej w kierunku przodostopia;
  • górny, zlokalizowany na tylno-górnej powierzchni guza piętowego, skierowany szczytem do ścięgna Achillesa.

Rozpoznania ostrogi piętowej dokonuje się na podstawie objawów dokuczających pacjentowi. Diagnostykę potwierdza szereg badań fizykalnych i obrazowych, z których najczęściej zaleca się rentgen (RTG), ukazujący wyrostek kostny w charakterystycznym kształcie, przypominającym haczyk. Zaniechanie kuracji zmiany kostnej grozi nawrotami napadów bólu i stanów zapalnych oraz trwałym zaburzeniem biomechaniki stopy. Leczenie ostrogi piętowej jest trudne i zwykle wymaga integracji wielu metod jednocześnie. Dobór rodzaju terapii uzależniony jest od skali dokuczliwych objawów, a rokowania co do ustąpienia dolegliwości wzrastają wraz ze wczesnością interwencji medyczno-fizjoterapeutycznej. Uzupełnieniem walki z chorobą są domowe sposoby na ostrogi piętowe, jak ziołolecznictwo. Bez względu na metody leczenia ostrogi piętowej dąży się do łagodzenia przebiegu schorzenia i przywrócenia prawidłowej biomechaniki stopy.

Ostroga piętowa – jak leczyć skutecznie?

Terapia ostrogi piętowej wykorzystuje przede wszystkim zabiegi fizykalne, kinezyterapię oraz terapię manualną. Charakter kuracji jest zachowawczy i ukierunkowany na poprawę komfortu funkcjonowania. Leczenie ostrogi piętowej falą uderzeniową to jedna z bardziej skutecznych metod, która polega na dostarczeniu w okolicę ostrogi fali akustycznej o wysokim natężeniu, generującej skondensowaną energię w celu rozkruszenia narośli, poprawy metabolizmu i mikrokrążenia oraz usprawnienia produkcji kolagenu, niezbędnego do odbudowy uszkodzonych tkanek. Ponadto polecane metody leczenia ostrogi piętowej to: jonoforeza, zabiegi laserem oraz kinesiotaping. Leczenie ultradźwiękami ostrogi również jest szeroko praktykowane. Kurację tego typu warto wzbogacać o wprowadzanie przezskórne leku przeciwzapalnego, metodą tzw. fonoforezy. Rehabilitacja wyrostka kostnego zawiera również elementy terapii manualnej połączonej z odpowiednim zestawem ćwiczeń i masaży, które z powodzeniem można prowadzić samodzielnie w domu.

Domowe leczenie ostrogi piętowej polega na regularnym wykonywaniu ćwiczeń rozciągających i wzmacniających mięśnie łydki i stopy. Dodatkowo stosuje się:

  • stretching powięzi podeszwowej, np. poprzez rolowanie, a także zimny masaż, np. kostkami lodu;
  • wkładki i zapiętki ortopedyczne odciążające okolicę ostrogi, amortyzujące wstrząsy i podnoszące komfort chodzenia;
  • ograniczenie aktywności sportowej na czas trwania terapii.

Leczenie ostrogi na piętach można uzupełnić o naturalne sposoby. Kuracja ziołowa o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym przewiduje okłady z wyciągu liści laurowych, imbiru, cynamonu, lilaku, skrzypu polnego czy łopianu.

Jak jeszcze leczyć ostrogi w pięcie?

W przypadku nasilonych dolegliwości pacjenci korzystają z farmakoterapii doustnej o charakterze przeciwbólowym lub z maści łagodzących objawy stanów zapalnych. Leczenie ostrogi piętowej przewiduje również miejscowe ostrzykiwania z kortykosteroidami, niesterydowymi lekami przeciwzapalnymi czy toksyną botulinową. Ponadto skuteczną metodą leczenia są iniekcje z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego. Najrzadziej stosowanym elementem terapii są zabiegi chirurgiczne, pozwalające na resekcję powięzi, dekompresję nerwów i usunięcie ostrogi piętowej.

Zobacz film: Refleksologia - co to takiego?

źródło: x-news

Bibliografia:

1. Król T., „Występowanie dolegliwości bólowych w ostrodze piętowej”, Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu, UM Poznań, http://www.przeglad.ump.edu.pl/, dostęp na 19.08.2019 r.;

2. Twardowska N., „Efektywność stosowania ultrasonografii i terapii manualnej w leczeniu zachowawczym ostrogi piętowej – badania pilotażowe”, Postępy Rehabilitacji 2016 (2);

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
95
9
Polecamy
Jak leczyć nerwicę?
Jak długo leczy się nerwicę?
Jak leczyć nerwicę? Jak długo leczy się nerwicę? Dzień Dobry TVN
Leczenie raka.
Jakie są sposoby leczenia nowotworu?
Leczenie raka. Jakie są sposoby leczenia nowotworu? Dzień Dobry TVN
Jak leczyć zapalenie ścięgna mięśnia podkolanowego?
Objawy, sposoby leczenia
Jak leczyć zapalenie ścięgna mięśnia podkolanowego? Objawy, sposoby leczenia TVN zdrowie
Jak domowymi sposobami zlikwidować haluksy? 
Jak domowymi sposobami zlikwidować haluksy?  TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia