Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak leczyć ostrogę piętową?
menu
Polub nas na Facebooku

Jak leczyć ostrogę piętową?

Alona Siniehina/getty images

Leczenie ostrogi piętowej jest trudne i zwykle wymaga integracji wielu metod jednocześnie. Dobór rodzaju terapii uzależniony jest od skali dokuczliwych objawów, a rokowania co do ustąpienia dolegliwości wzrastają wraz ze wczesnością interwencji medyczno-fizjoterapeutycznej.

Leczenie ostrogi piętowej, czyli wyrostka kostnego na guzie kości piętowej, przewiduje głównie techniki nieoperacyjne, jak fizyko- czy kinezyterapię. Uzupełnieniem walki z chorobą są naturalne sposoby, uwzględniające ziołolecznictwo, a nawet urynoterapię. Leczenie ostrogi piętowej domowymi sposobami wspiera ustępowanie objawów i przywracanie prawidłowej biomechaniki stopy.

Jak leczyć ostrogi piętowe?

Ostrogi piętowe to wyrostki kostne powstałe w wyniku zmian zwyrodnieniowych okolicy guza piętowego kości piętowej. Powodują stan zapalny początkowego przyczepu rozcięgna podeszwowego oraz entezopatię ścięgna Achillesa w jego dalszym odcinku. Schorzenie charakteryzuje się zespołem dolegliwości bólowych w miejscu narośli o różnym nasileniu, uniemożliwiającym bądź znacznie ograniczającym stanie i chodzenie, a nawet odpoczynek. Ostrogi piętowe zwykle występują jednostronnie. W zależności od umiejscowienia osteofitu, wyróżnia się dwa jego typy:

  • dolny, wyrastający od podeszwowej strony guza przyśrodkowego kości piętowej w kierunku przodostopia;
  • górny, zlokalizowany na tylno-górnej powierzchni guza piętowego, skierowany szczytem do ścięgna Achillesa.

Rozpoznania ostrogi piętowej dokonuje się na podstawie objawów dokuczających pacjentowi. Diagnostykę potwierdza szereg badań fizykalnych i obrazowych, z których najczęściej zaleca się rentgen (RTG), ukazujący wyrostek kostny w charakterystycznym kształcie, przypominającym haczyk. Zaniechanie kuracji zmiany kostnej grozi nawrotami napadów bólu i stanów zapalnych oraz trwałym zaburzeniem biomechaniki stopy. Leczenie ostrogi piętowej jest trudne i zwykle wymaga integracji wielu metod jednocześnie. Dobór rodzaju terapii uzależniony jest od skali dokuczliwych objawów, a rokowania co do ustąpienia dolegliwości wzrastają wraz ze wczesnością interwencji medyczno-fizjoterapeutycznej. Uzupełnieniem walki z chorobą są domowe sposoby na ostrogi piętowe, jak ziołolecznictwo. Bez względu na metody leczenia ostrogi piętowej dąży się do łagodzenia przebiegu schorzenia i przywrócenia prawidłowej biomechaniki stopy.

Ostroga piętowa – jak leczyć skutecznie?

Terapia ostrogi piętowej wykorzystuje przede wszystkim zabiegi fizykalne, kinezyterapię oraz terapię manualną. Charakter kuracji jest zachowawczy i ukierunkowany na poprawę komfortu funkcjonowania. Leczenie ostrogi piętowej falą uderzeniową to jedna z bardziej skutecznych metod, która polega na dostarczeniu w okolicę ostrogi fali akustycznej o wysokim natężeniu, generującej skondensowaną energię w celu rozkruszenia narośli, poprawy metabolizmu i mikrokrążenia oraz usprawnienia produkcji kolagenu, niezbędnego do odbudowy uszkodzonych tkanek. Ponadto polecane metody leczenia ostrogi piętowej to: jonoforeza, zabiegi laserem oraz kinesiotaping. Leczenie ultradźwiękami ostrogi również jest szeroko praktykowane. Kurację tego typu warto wzbogacać o wprowadzanie przezskórne leku przeciwzapalnego, metodą tzw. fonoforezy. Rehabilitacja wyrostka kostnego zawiera również elementy terapii manualnej połączonej z odpowiednim zestawem ćwiczeń i masaży, które z powodzeniem można prowadzić samodzielnie w domu.

Domowe leczenie ostrogi piętowej polega na regularnym wykonywaniu ćwiczeń rozciągających i wzmacniających mięśnie łydki i stopy. Dodatkowo stosuje się:

  • stretching powięzi podeszwowej, np. poprzez rolowanie, a także zimny masaż, np. kostkami lodu;
  • wkładki i zapiętki ortopedyczne odciążające okolicę ostrogi, amortyzujące wstrząsy i podnoszące komfort chodzenia;
  • ograniczenie aktywności sportowej na czas trwania terapii.

Leczenie ostrogi na piętach można uzupełnić o naturalne sposoby. Kuracja ziołowa o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym przewiduje okłady z wyciągu liści laurowych, imbiru, cynamonu, lilaku, skrzypu polnego czy łopianu.

Jak jeszcze leczyć ostrogi w pięcie?

W przypadku nasilonych dolegliwości pacjenci korzystają z farmakoterapii doustnej o charakterze przeciwbólowym lub z maści łagodzących objawy stanów zapalnych. Leczenie ostrogi piętowej przewiduje również miejscowe ostrzykiwania z kortykosteroidami, niesterydowymi lekami przeciwzapalnymi czy toksyną botulinową. Ponadto skuteczną metodą leczenia są iniekcje z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego. Najrzadziej stosowanym elementem terapii są zabiegi chirurgiczne, pozwalające na resekcję powięzi, dekompresję nerwów i usunięcie ostrogi piętowej.

Zobacz film: Refleksologia - co to takiego?

źródło: x-news

Bibliografia:

1. Król T., „Występowanie dolegliwości bólowych w ostrodze piętowej”, Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu, UM Poznań, http://www.przeglad.ump.edu.pl/, dostęp na 19.08.2019 r.;

2. Twardowska N., „Efektywność stosowania ultrasonografii i terapii manualnej w leczeniu zachowawczym ostrogi piętowej – badania pilotażowe”, Postępy Rehabilitacji 2016 (2);

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
97
10
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?