Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak leczyć chrypkę u niemowląt? Przyczyny, objawy, leczenie
menu
Polub nas na Facebooku

Jak leczyć chrypkę u niemowląt? Przyczyny, objawy, leczenie

NAN

Fot: DenisProduction.com / stock.adobe.com

Chrypka u niemowlęcia skutkuje zmianą głosu dziecka, które bywa w tym czasie marudne, osowiałe, pozbawione apetytu. Chrypka u niemowlęcia może również przebiegać bez innych objawów. Leczy się ją przyczynowo. Jeśli domowe sposoby zawodzą, niezbędna staje się konsultacja lekarska.

Z medycznego punktu widzenia chrypka (łac. dysphonia, raucitas) jest zaburzeniem drgań fałd głosowych krtani. Chrypka może się pojawić wskutek podrażnienia albo uszkodzenia fałd głosowych, zaburzeń przepływu powietrza przez krtań, uszkodzenia mięśni krtani bądź nerwów unerwiających te mięśnie.

Chrypka u niemowlęcia – przyczyny

Występowanie chrypki u niemowlęcia, czyli zmiana głosu na szorstki, charczący i matowy, może być spowodowana:

  • infekcjami dróg oddechowych (zapaleniem krtani, zapaleniem gardła, zapaleniem nagłośni),
  • przeziębieniem,
  • alergią,
  • forsowaniem głosu (u dzieci, które głośno krzyczą, mówią, płaczą) – może to spowodować pojawienie się tzw. guzków śpiewaczych (głosowych),
  • podrażnieniem strun głosowych dymem tytoniowym (tzw. bierne palenie),
  • krupem (błonicą), chorobą zakaźną najczęściej występującą u dzieci, wywołaną przez bakterię – maczugowca błonicy,
  • refluksem żołądkowo-przełykowym,
  • astmą,
  • niedoczynnością tarczycy,
  • przebytymi zabiegami w obrębie dróg oddechowych,
  • utkwieniem ciała obcego w górnych drogach oddechowych.

Jeśli chrypce towarzyszą inne objawy, np. katar, kaszel czy podniesiona temperatura, to prawdopodobną przyczyną jest przeziębienie i/lub infekcja. Z chrypką u niemowląt mogą współwystępować takie objawy, jak ból, drapanie, suchość w gardle, które często jest wtedy zaczerwienione i podrażnione. Chrypka u niemowląt może też być idiopatyczna, co oznacza, że jej dokładna przyczyna nie jest znana.

Chrypka u niemowlęcia może być spowodowana zapaleniem krtani. Jak pomóc dziecku? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Podgłośniowe zapalenie krtani u dziecka - pierwsza pomoc. Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak leczyć chrypkę u niemowlęcia?

Jeżeli dziecko nie jest osowiałe, raczej nie ma problemu z apetytem czy snem, a chrypka przebiega bez innych objawów i znika w ciągu kilka dni, nie ma powodów do niepokoju. Również chrypka związana z infekcją dróg oddechowych nie powinna trwać dłużej niż przez 14 dni. Jeśli jednak chrypka nie mija i trwa ponad 2 tygodnie, należy koniecznie zgłosić się do lekarza. Konsultacja lekarska może być również wskazana w przypadku noworodków i małych, kilkumiesięcznych niemowląt, u których niepozorna chrypka może się przekształcić np. w groźne zapalenie płuc.

Chrypkę leczy się przyczynowo. Specjalista przepisuje niemowlęciu odpowiednie leki, głównie na receptę, szczególnie w przypadku infekcji. Przy zapaleniach bakteryjnych niezbędne są antybiotyki. Jeśli podejrzewa, że chrypka jest spowodowana poważną chorobą (refluks, niedoczynność tarczycy, wada serca, rak krtani, rak gardła), kieruje dziecko na dalsze badania. W przypadku podejrzenia alergii może zaproponować wykonanie testów skórnych.

Zdiagnozowanie u dziecka guzków śpiewaczych nie jest powodem do niepokoju – większość z nich z czasem mija samoistnie. Ważne jest oszczędzanie głosu. Wskazana konsultacja u foniatry.

Domowe sposoby na chrypkę u niemowlęcia

W wielu przypadkach, gdy choroba nie przebiega ciężko lub gdy nie występują inne objawy, a także gdy związana jest z infekcją dróg oddechowych, chrypkę u niemowląt można leczyć domowymi sposobami.

Kilka wskazówek:

  1. Należy zadbać o to, żeby niemowlę jak najwięcej piło. Podawać mu ciepłe mleko, przegotowaną wodę, niesłodzone herbatki, ciepły sok z buraka.
  2. Wietrzyć i nawilżać pomieszczenia, w których przebywa niemowlę.
  3. Podawać dziecku łagodne leki (np. w syropie) dostępne w aptece bez recepty, koniecznie dostosowane do jego wieku.
  4. Stosować inhalacje specjalnym nebulizatorem (np. z soli fizjologicznej z dodatkiem kwasu hialuronowego).
  5. Wykorzystać któryś z tradycyjnych przepisów na domowe napary i syropy.

Zobaczcie, w jaki sposób leczyć przeziębienie w zaciszu domowym:

Zobacz film: Domowe sposoby na przeziębienie. Źródło: 36,6

Syrop z cebuli

Parę większych cebul pokroić w piórka. Układać w słoju, kilka warstw przesypując cukrem albo miodem (Uwaga! Miód podaje się dzieciom, które skończyły przynajmniej rok). Przykryć ściereczką, odstawić w suche, ciepłe miejsce. Po kilku godzinach zacznie się wytwarzać leczniczy syrop, który należy podawać dziecku łyżeczką.

Mleko, masło, miód

Ta od pokoleń stosowana metoda na chrypkę sprawdza się zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Ciepłe mleko (np. modyfikowane) należy wymieszać z łyżeczką miodu i łyżeczką masła, a następnie dać dziecku do picia. U młodszych dzieci miód można zastąpić przeciśniętym przez praskę ząbkiem czosnku (czosnek wprowadza się do diety niemowlęcia ok. 10 miesiąca).

Napar z siemienia lnianego

Siemię lniane można podać niemowlęciu, które ukończyło pół roku. Łyżkę siemienia lnianego należy zalać szklanką ciepłej wody. Odstawić do napęcznienia, po czym nakarmić dziecko łyżeczką albo podać mu w kubeczku do wypicia. Smak naparu można wzbogacić np. kawałkami owoców.

Chrypka u niemowlęcia a pleśniawki

Czasem chrypka u niemowląt związana jest z występowaniem pleśniawek, które atakując gardło, powodują zmianę głosu. Pleśniawki to nieduże plamki o białawym zabarwieniu (wyglądają jak resztka mleka w buzi dziecka). Niemowlę jest wtedy niespokojne, źle śpi, nie ma apetytu. Jeśli się je podejrzewa, należy skontaktować się z pediatrą. W leczeniu pleśniawek stosuje się leki przeciwgrzybicze i antyseptyczne. W rzadkich przypadkach pleśniawki i chrypka mogą pojawić się po szczepieniu (szczepienie powoduje bowiem przejściowy spadek odporności u dziecka).

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
31
16
Komentarze (2)
Redakcja
Dzień dobry, w tekście jest taka informacja: "Parę większych cebul pokroić w piórka. Układać w słoju, kilka warstw przesypując cukrem albo miodem (Uwaga! Miód podaje się dzieciom, które skończyły przynajmniej rok). "
Czytaj całość
Oburzona
Co to za porada! Miód dla niemowlaka? Do 1go roku życia jest to jeden z niewielu produktów, który jest zakazany! A Wy się czosnkiem przejmujecie...
Czytaj całość
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?