Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak leczyć ból pleców między łopatkami i w karku?
menu
Polub nas na Facebooku

Jak leczyć ból pleców między łopatkami i w karku?

Dziewczyna podczas badania u fizjoterapeuty

Fot: KatarzynaBialasiewicz / gettyimages.com

Ból pleców między łopatkami oznacza korelację zaburzeń pracy struktur układu ruchu w piersiowym odcinku kręgosłupa z układem nerwowym tej okolicy. Atakujący organizm nagły ból pleców między łopatkami jest sygnałem o rozwijających się procesach patologicznych, które nieleczone, mogą ewoluować i znacznie pogorszyć stan zdrowia. Przewlekły ból pleców między łopatkami jest znacznie bardziej dokuczliwy i trudniej go wyleczyć.

Ból pleców między łopatkami i klatki piersiowej może przybrać różny charakter w zależności od przyczyn. Silny ból pleców między łopatkami bądź ból pleców między łopatkami przy oddychaniu mogą stanowić sygnał o niebezpieczeństwie ze strony układu krążeniowo-oddechowego, z kolei ból pleców między łopatkami w ciąży jest częstym zjawiskiem i nie wzbudza powszechnego niepokoju.

Przyczyny bólu pleców między łopatkami

Ból pleców między łopatkami ma zazwyczaj źródło w piersiowym odcinku kręgosłupa w zniszczonych strukturach tkanki kostnej kręgów bądź ich nieprawidłowej anatomii, wywierając bezpośredni ucisk lub podrażnienie najbliższych tkanek miękkich i nerwowych.

W zależności od przyczyn, ból pleców między łopatkami może występować miejscowo lub promieniować do sąsiednich segmentów kręgosłupa, łopatek, karku oraz wzdłuż żeber.

Najczęściej diagnozowaną przyczyną bólu pleców między łopatkami są zmiany zwyrodnieniowe, reumatyczne i zwyrodnieniowo-wytwórcze dolnej części kręgosłupa szyjnego i całego segmentu kręgosłupa piersiowego. Tego typu zmiany prowadzą do stopniowego zwężania się szczeliny międzykręgowej, przesuwania krążków międzykręgowych względem kręgów oraz destrukcji powierzchni chrzęstnej stawów kręgosłupa, powodując ograniczenie pracy kręgosłupa, ucisk i podrażnienie korzeni nerwowych rdzenia kręgowego.

Kłujący ból pleców między łopatkami może też stanowić efekt przeciążenia układu mięśniowo-ścięgnistego piersiowego kręgosłupa poprzez długotrwałe, powtarzające się nieprawidłowe wzorce ruchowe. Dotyczy to w szczególności osób, które pracują w statycznej zgarbionej pozycji bądź nie przestrzegają zasad ergonomicznej pracy, np. praca biurowa, za kierownicą czy praca przy taśmie produkcyjnej.

Nagły ból pleców między łopatkami może być oznaką niespodziewanego urazu kręgu lub mięśni bądź długotrwałych mikrourazów powięzi przykręgosłupowych zaburzających stabilną konstrukcję kręgosłupa.

Ból pleców między łopatkami może być też wynikiem otyłości, zaawansowanej ciąży, przewiania, wad postawy, a nawet zaburzenia pracy organów wewnętrznych.

Ból pleców między łopatkami – leczenie

Ból pleców między łopatkami wymaga leczenia, a szczególnej uwagi wymaga pojawiający się ból między łopatkami w nocy. Leczenie bólu między łopatkami wiąże się z postępowaniem przyczynowym i objawowym.

Leczenie przyczynowe polega na odnalezieniu podstawowego źródła bólu i wdrożenia środków do poprawy jego zdrowia. Leczenie objawowe w pierwszej kolejności zakłada rehabilitację ruchową, czyli ćwiczenia na ból pleców między łopatkami.

Ćwiczenia na ból pleców między łopatkami

Ćwiczenia na ból pleców między łopatkami mają na celu złagodzenie dolegliwości bólowych, ograniczenie epizodów ich występowania oraz ostatecznie przeciwdziałanie nawrotom.

Ból pleców między łopatkami eliminuje się na drodze zwiększania ruchomości całej długości kręgosłupa oraz obręczy barkowej i rozluźnieniu z jednoczesnym wzmocnieniem napiętego układu mięśniowego górnych partii pleców. Ponadto ćwiczenia na ból pleców między łopatkami uczą prawidłowych wzorców ruchowych i utrwalają odpowiednią postawę ciała. Właściwie dobrane zestawy ćwiczeń nie wymagają specjalistycznego sprzętu ani dużej przestrzeni.

Ćwiczenia na ból pleców między łopatkami można wykonywać w przerwie w pracy, dla relaksu w obowiązkach domowych lub jako element porannej gimnastyki. Ćwiczenia na ból pleców między łopatkami uwzględniają m.in. ćwiczenia rozciągające (tzw. stretching), oddechowe, izometryczne, czynne, ogólno usprawniające i korekcyjne.

W podstawowym zestawie ćwiczeń na ból pleców między łopatkami znajdują się:

  • koci grzbiet,
  • ukłon japoński,
  • skłony,
  • ściąganie łopatek,
  • pozycja foki,
  • wymachy rąk,
  • ćwiczenia z zakresu jogi, pilatesu i treningów relaksujących.

Na ból pleców między łopatkami i karku zaleca się również pływanie stylem żabki lub na plecach oraz masaże lecznicze, a w połączeniu z odpowiednimi pozycjami ułożeniowymi w trakcie odpoczynku, ból pleców między łopatkami w ciąży stanie się znacznie łagodniejszy.

Co zrobić, aby kręgosłup przestał boleć? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak zmniejszyć ból kręgosłupa? Źródło:36,6.

Przewlekły ból pleców między łopatkami – domowe sposoby

Środki przeciwbólowe nie powinny stanowić podstawy leczenia domowego, a jedynie (w ostateczności) uzupełnienie terapii. Niestety leki często stanowią pierwszy krok w walce z bólem. Nieinwazyjne domowe sposoby na ból pleców między łopatkami urozmaicają leczenie objawowe.

Ulgę w walce z bólem pleców między łopatkami przynoszą głównie gorące kąpiele z aromatycznymi olejkami lub solami fizjologicznymi, które dodatkowo działają odprężająco i poprawiają stan kondycji skóry. Ponadto, warto zrezygnować z wypoczynku w głębokich i miękkich fotelach czy sofach oraz rozkładać obowiązki domowe na raty, tzn. nie przeciążać fizycznie organizmu sprzątaniem, szczególnie w pozycjach z wyciągniętymi rękami do góry czy pracami w ogrodzie wymagającymi garbienia się i skłonów.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
10
0
Polecamy
Ból pleców na dole – przyczyny, sposoby leczenia dolegliwości
Ból pleców na dole – przyczyny, sposoby leczenia dolegliwości TVN zdrowie
Skąd się bierze ból w dole pleców i dlaczego warto skonsultować się lekarzem?
Skąd się bierze ból w dole pleców i dlaczego warto skonsultować się lekarzem? TVN zdrowie
Drętwienie rąk i nóg – o czym może świadczyć?
Drętwienie rąk i nóg – o czym może świadczyć? Dzień Dobry TVN
Joga hormonalna – recepta na zaburzenia hormonalne?
Joga hormonalna – recepta na zaburzenia hormonalne? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby