Komora hiperbaryczna to miejsce, w którym pacjent może oddychać stuprocentowym tlenem. Z leczniczych właściwości tlenu korzysta się w przypadku zatrucia czadem, a także w leczeniu stopy cukrzycowej. Jak działa komora hiperbaryczna i do leczenia jakich schorzeń jest wykorzystywana?
Za ojca współczesnej hiperbarii uważa się holenderskiego chirurg I. Boerema. Badacz dowiódł, że człowiek umieszczony w warunkach z odpowiednio podwyższonym ciśnieniem i oddychający stuprocentowym tlenem może funkcjonować bez czerwonych krwinek. Badacz wykorzystał tlen w leczeniu gangreny i dowiódł, że wykazuje on działanie bakteriobójcze.
Jak wygląda zabieg z wykorzystaniem komory hiperbarycznej?
Przed wejściem do komory hiperbarycznej należy bardzo dokładnie zmyć makijaż czy resztki perfum. Wszystkie te substancje w kontakcie ze stuprocentowym tlenem stają się łatwopalne. Ubranie, w którym pacjent chodzi do komory powinno być wykonane z naturalnej tkaniny. Kiedy ciśnienie w komorze osiągnie wartość 1 bara chory zakłada specjalną maskę i zaczyna oddychać czystym tlenem.
Wysokie ciśnienie i stuprocentowy tlen sprawiają, że tlen zaczyna się rozpuszczać. Nie robi tego jednak w czerwonych krwinkach, tylko w osoczu. Dzięki temu zniszczone czy chore komórki są lepiej dotlenione, a tym samym dużo szybciej się regenerują.
Kiedy korzysta się z komory hiperbarycznej?
Leczenie w komorze barycznej stosuje się u osób, które zatruły się czadem. Stosuje się ją także u pacjentów z chorobą Kesonowa (dotyczy przede wszystkim nurków i spowodowana jest nieprawidłowym wynurzeniem się). Pobyt w komorze hiperbarycznej przyspiesza leczenie oparzeń, a także trudno gojących się ran, np. u pacjentów ze stopą cukrzycową.
Fakty i mity o komorze hiperbarycznej
Komora hiperbaryczna znajduje szerokie zastosowanie w leceniu różnych schorzeń. Czy pomaga w walce z otyłością? Czy działa odmładzająco, a może leczy z ADHD? Z mitami na temat komory hiperbarycznej w powyższym filmie rozprawia się prof. Krzysztof Łabuzek.