Jak więc brzmią reguły zdrowego i taniego odżywiania? Poniżej przedstawiamy ci kilka metod, które ułatwią ci realizację takiego planu żywienia. Od czego więc warto zacząć?
1. Gotuj w domu
Jadłaś do tej pory na mieście lub też kupowałaś gotowe dania? Błąd. Przygotowując posiłki samodzielnie, wiesz, co dokładnie się wchodzi w ich skład, a poza tym rachunek za składniki potrzebne na obiad z pewnością wyniesie mniej, niż te w korporacyjnej stołówce lub u pana z cateringu.
2. Planuj zakupy
Wiesz, jak najczęściej tracimy pieniądze? Idąc na zakupy i kupując rzeczy „a może się przyda”. Tylko często bywa później tak, że termin ważności mija i produkt nadaje się wyłącznie do kosza. Poza tym w taki sposób kupujemy również rzeczy, na które w danym momencie najdzie nas ochota… i tak właśnie zaczyna się podjadanie. Na swojej shopping-liście warto też uwzględniać produkty sezonowe – są superzdrowe i niedrogie.
3. Nie wyrzucaj resztek
Zostało ci trochę warzyw? A może straciły one swoja jędrność? Zamiast wyrzucać je do kosza na śmieci, wrzuć je do… garnka i ugotuj na przykład zupę. To nie tylko zdrowe i pożywne danie, pozwoli Ci zaoszczędzić i dostarczyć organizmowi odpowiednich witamin i minerałów.
4. Stawiaj na dania z kapusty, roślin strączkowych i jajek.
Dlaczego? A chociażby, że te produkty są dostępne przez cały rok, a poza tym ich cena jest naprawdę niewielka. Dzięki nim możesz stworzyć naprawdę zdrowe i sycące dania.
5. Ogranicz spożywanie mięsa
I choć naukowcy do dziś debatują nad jego szkodliwością dla naszego organizmu, prawdą jest, że jeśli zredukujesz jego przyjmowanie, Twoje ciało (i portfel) z pewnością na tym zyska. Po mięso sięgaj okazjonalnie i wybieraj jego delikatne wersje.