Kilka dni temu włoscy naukowcy odizolowali koronawirusa we łzach pacjentki. Dlaczego to zrobiono? Wiadomo, że SARS-CoV-2 daje nie tylko objawy duszności czy kaszlu, ale także może łączyć się z zapaleniem spojówek. Naukowcy przebadali więc łzy kobiety zainfekowanej groźnym patogenem i na podstawie wyników badań potwierdzili, że szalejący obecnie po świecie wirus może replikować i w układzie oddechowym i w spojówkach. To ważna informacja szczególnie dla tych, którzy w najbliższym czasie planują wizytę u okulisty. Biorąc bowiem pod uwagę fakt, że przez oczy również można zarazić się COVID-19, badanie okulistyczne powinno odbywać się przy użyciu specjalnych środków ochrony – dokładnie takich samych, jak w przypadku badań osób zarażonych SARS-CoV-2. I choć badanie okulistycznej jeszcze do niedawna można było uznać za bezpieczne, dziś bez wyraźnej potrzeby lepiej przełożyć je na późniejszy termin. Aby jednak było to możliwe, należy w czasie pandemii zadbać odpowiednio o oczy. W jakiś sposób? Zapytaliśmy o porady dr n.med. Adriana Smędowskiego.
Przeczytaj też: Koronawirus we Włoszech: wyizolowano SARS-CoV-2 we łzach pacjentki
Jak dbać o oczy w czasie pandemii?
Na początku bardzo kontrowersyjne były informacje dotyczące związku koronawirusa i drogi zakażenia poprzez spojówki. Obecnie wiemy, że taka droga zakażenia jest możliwa – potwierdza dr Smędowski
Co więc zrobić, by chronić oczy w tych trudnych czasach i jak nie dopuścić do zakażenia SARS-CoV-2? Nasz ekspert w pierwszej kolejności wymienia zamianę soczewek na okulary korekcyjne. Okazuje się bowiem, że szkła kontaktowe mogą powodować mikro-urazy, które z kolei stają się drogą, przez którą koronawirus może wniknąć do naszego organizmu. Poza tym w momencie, gdy jesteśmy narażeni na bezpośredni kontakt z osobami zainfekowanymi, warto dodatkowo zabezpieczyć narząd wzroku, zakładając na przykład przyłbicę. Lekarz zaznacza również, że w czasie pandemii należy zwrócić szczególną uwagę na ewentualne objawy zespołu suchego oka. Tego typu problem może być również czynnikiem ryzyka, które zwiększa podatność na infekcje drogą spojówkową. Jeśli więc wiele godzin spędzasz przed komputerem, koniecznie aplikuj do oczu odpowiednie krople. Niezbędne będzie jednak również zapewnienie oczom odpoczynku – na przykład przez ćwiczenia akomodacji. O czym jeszcze warto pamiętać? O okularach przeciwsłonecznych, które ochronią oczy przez promieniowaniem UVA i UVB. Naturalnie istotna jest też higiena rąk i nie pocieranie oczu dłońmi.
Przeczytaj też: Raport specjalny o koronawirusie
Chcesz wiedzieć więcej, koniecznie zobacz cały materiał!
Jak uniknąć objawów zespół suchego oka?
Pieczenie, swędzenie, zaczerwienienie, a także uczucie piasku pod powiekami może być objawem zespołu suchego oka. Co je powoduje? Jak się okazuje, wiele codziennych czynności. Przykłady? Długie godziny spędzone przed komputerem i telewizorem, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, palenie papierosów czy przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej to tylko niektóre z przyczyn tego schorzenia. Jak można z nim walczyć? Jak już wspomniał nasz ekspert najlepszym rozwiązaniem są krople do oczu. Poza tym warto także często mrugać (szczególnie pracując przed komputerem), wykonywać ćwiczenia akomodacji i unikać klimatyzacji. Nasze oczy będą jednak również wdzięczne za właściwą dietę, bogatą między innymi w kwasy omega-3, aktywność fizyczną oraz porządną dawkę snu.