Jazda samochodem - zwłaszcza ta długa - może być męcząca. Zbyt długie siedzenie za kierownicą czasem wywołuje problemy z kręgosłupem, sztywność czy ból w karku lub barkach. Jak uniknąć tego rodzaju problemów?
Komfort jazdy samochodem zależy od tego w jakiej pozycji siedzimy za kółkiem. Wielu mężczyzn prowadzi auto w pozycji półleżącej. Czy to dobrze? Nie. Po pierwsze w takiej pozycji trudno jest dostrzec to, co akurat dzieje się na drodze. Aby to zrobić trzeba bardzo mocno wychylić szyję do przodu, a to może mieć negatywny wpływ na kręgosłup. Czy jazda w całkowicie wyprostowanej pozycji to lepsze rozwiązanie? Niestety nie. Zdaniem prof. Krzysztofa Łabuzka taki sposób siedzenia szkodzi zarówno odcinkowi lędźwiowemu kręgosłupa, jak i szyjnemu. Dłuższa jazda w takim ustawieniu może doprowadzić do rozwoju rwy kulszowej lub barkowej. W jakiej pozycji najlepiej i najbezpieczniej prowadzi się samochód? W powyższym filmie dokładnie tłumaczy to prof. Krzysztof Łabuzek.
Podczas jazdy samochodem dobrze jest mieć ze sobą okulary przeciwsłoneczne. Dlaczego? Okulary mają bowiem filtr polaryzacyjny, dzięki niemu - w czasie jazdy pod słońce - na szybie nie pojawiają się żadne odblaski, np. z deski rozdzielczej. Szyba dzięki temu jest całkowicie przezierna.
Prawidłowa pozycja w czasie jazdy samochodem to jednak za mało. Podczas długiej jazdy samochodem nie można zapominać o robieniu przerw. Postój to doskonała okazja do rozruszania się i wykonania kilku prostych ćwiczeń, np. przysiadów. A co ze słuchaniem muzyki podczas jazdy? Pomaga czy raczej przeszkadza prowadzić samochód? Dowiecie się tego z filmu: