Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jajka dla dzieci - od kiedy i jak podawać? Uczulenie na jajka u dzieci - kiedy się pojawia, objawy
menu
Polub nas na Facebooku

Jajka dla dzieci - od kiedy i jak podawać? Uczulenie na jajka u dzieci - kiedy się pojawia, objawy

mały szczęśliwy chłopiec je jajko

Fot. JazzIRT / Getty Images

Jajka są dobrym źródłem witamin i minerałów odpowiedzialnych za rozwój i pracę układu nerwowego oraz narządu wzroku. Początkowo dziecku podaje się pół ugotowanego na twardo żółtka jaja jako dodatek do zupki lub przecieru. Białko jaj włącza się do diety około 1.roku życia, gdyż jest silnym alergenem. 

Jajka są cennym źródłem dobrze przyswajalnego białka, witamin i minerałów. Do diety dziecka można je wprowadzić około 7. miesiąca życia w postaci gotowanego żółtka jaj. Roczny maluch może jeść całe jajka nawet kilka razy w ciągu tygodnia.

Jajka dla dzieci - wartość odżywcza i właściwości zdrowotne

Jajka posiadają wysoką wartość odżywczą. Dostarczają pełnowartościowego białka, które stanowi najważniejszy budulec organizmu i jest niezbędne dla prawidłowego wzrostu i rozwoju dziecka. W składzie jajek występują witaminy, takie jak witamina A, D, E, K oraz B12. Są one również źródłem kwasu foliowego potrzebnego do właściwego funkcjonowania układu nerwowego. Jajka zawierają także wiele cennych minerałów, wśród których znajdują się: potas, żelazo, magnez, fosfor, wapń i selen. Ważnymi składnikami obecnymi w jajkach są nienasycone kwasy omega-3, które warunkują optymalny rozwój układu nerwowego dziecka. Jedno średniej wielkości jajko dostarcza jedynie około 75 kcal, a przy tym daje długotrwałe uczucie sytości. Jajka wspomagają nie tylko rozwój i pracę układu nerwowego, ale również usprawniają narząd wzroku, chroniąc przed chorobami oczu.

Kiedy wprowadzić jajko do diety dziecka?

Jajka zaleca się wprowadzić do diety dziecka po ukończeniu 7. miesiąca życia. Początkowo w żywieniu malucha stosuje się wyłącznie pół żółtka jaj ugotowanego na twardo, które można podawać dziecku co drugi dzień. Zaleca się żółtko dodać do mięsno-warzywnego przecieru lub zupki. Roczne dziecko może jeść już całe jajka, najlepiej 3-4 razy w tygodniu w postaci gotowanej na twardo lub na miękko. W wieku 2-3 lat dziecko może jeść jajka znacznie częściej, bo 4-5 razy w tygodniu. Przy wprowadzaniu jajek do diety dziecka należy zawsze postępować stopniowo i obserwować, czy u malucha po spożyciu nowego produktu nie pojawiły się żadne niepokojące objawy. 

Jajko dla 6. miesięcznego dziecka - czy można podać?

Zgodnie ze schematem żywienia niemowląt jajka można podawać dziecku po ukończeniu 7. miesiąca życia. Według niektórych lekarzy i specjalistów do spraw żywienia produkt ten można wprowadzić do diety już w 6. miesiącu. Wówczas dziecku podaje się wyłącznie gotowane żółtko jaja nie częściej niż co 2-3 tygodnie.

O tym, które jaja są najzdrowsze dowiecie się z filmu:

Zobacz film:Które jaja wybrać? Które jaja są najzdrowsze? Źródło: 36,6.

Uczulenie na jajka u dzieci

Uczulenie na jajka u dzieci jest jedną z częstszych alergii pokarmowych. Najsilniejszym alergenem jest białko jaj, dlatego do diety malucha początkowo wprowadza się wyłącznie żółtko, które jest znacznie mniej alergizujące. W większości przypadków symptomy wskazujące na alergię ujawniają się u dziecka przed ukończeniem 2. roku życia. Uczulenia na jajka u dzieci może dawać różnorodne objawy ze strony układu oddechowego, pokarmowego oraz skóry. Najczęstszymi objawami towarzyszącymi alergii na jajka są: katar, trudności w oddychaniu, duszność, nudności, biegunka, bóle brzucha, swędząca wysypka skórna. U dziecka mogą pojawić się również: zapalenie spojówek, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej oraz objawy nietypowe jak zaburzenia koncentracji i bóle głowy. U dzieci z podejrzeniem alergii na jajka lub ze zdiagnozowaną chorobą stosuje się dietę eliminacyjną polegającą na całkowitym wykluczeniu jaj z żywienia malucha. Uczulenie na jajka u dzieci zwykle mija około 4. roku życia. Należy pamiętać, że przy alergii na białka jaja kurzego z diety eliminuje się również produkty i potrawy, które zawierają jajka, np. naleśniki, lody, makarony jajeczne, pierogi itp. W domowej kuchni jajka potrzebne do przygotowania potraw można zastąpić np. siemieniem lnianym, żelatyną, mąką ziemniaczaną lub kukurydzianą, rozdrobnionymi płatkami owsianymi czy drożdżami.

Jajko na miękko - kiedy podać dziecku?

Jajko na miękko można wprowadzić do diety dziecka po ukończeniu 1. roku życia. Do tego czasu maluchowi podaje się wyłącznie jajka gotowane na twardo. Jajko na miękko dla dziecka powinno mieć bardzo dobrze ścięte białko, co chroni przed zakażeniem salmonellą wywołującą poważne i niebezpieczne dla malca zatrucia pokarmowe.

Jak podawać jajko dziecku?

Przed ukończeniem 1. roku życia możliwości podawania dziecku jajek są bardzo ograniczone - zastosowanie ma wyłącznie gotowane żółtko. Najlepiej dodawać go do zupki w formie rozgniecionej za pomocą widelca lub po przyciśnięciu żółtka przez sitko. Ugotowane żółtko jaj można również zmiksować blenderem razem z zupą uzyskując gęsty krem. Dzieciom starszym można podawać jajka w różnej postaci. W jadłospisie mogą pojawić się: jajecznica na parze, omlet z marchewką, jajka gotowane na miękko oraz sadzone.

Jajka przepiórcze dla dzieci

Dzieciom można podawać nie tylko jajka kurze, ale również przepiórcze. Są one szczególnie polecane maluchom z uczuleniem na białko jaja kurzego. Jajka przepiórcze są dużo mniejsze, dlatego wystarczy gotować je 3-4 minuty, aby uzyskać jajka na twardo. Jedno jajko kurze można zastąpić trzema przepiórczymi. 

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
4
1
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?
Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?