Polub nas na Facebooku
Czytasz: Inwazyjne i nieinwazyjne zabiegi powiększające usta – różne sposoby modelowania warg
menu
Polub nas na Facebooku

Inwazyjne i nieinwazyjne zabiegi powiększające usta – różne sposoby modelowania warg

NAN

Fot: Serg Zastavkin / fotolia.com

Powiększanie ust kwasem hialuronowym, wypełnianie ust tłuszczem z własnego ciała czy chirurgiczne wszczepianie implantów, to tylko niektóre ze sposobów na modelowanie kształtu warg. Poznaj różne rodzaje zabiegów modelujących usta.

Przyczyn niezadowolenia z wyglądu ust może być wiele. Niektóre osoby skarżą się na zbyt wąskie wargi, inne na asymetryczną budowę i niewyraźne kontury, a jeszcze innym doskwierają efekty wywołane starzeniem się skóry (wiotczenie, zmarszczki i opadające kąciki). Istnieją różne sposoby – inwazyjne i nieinwazyjne – modelowania ust. Metody inwazyjne polegają zwykle na chirurgicznym wszczepieniu w wargi implantów lub tłuszczu z własnego ciała bądź usunięciu fragmentu skóry pod nosem, aby uzyskać efekt uniesienia ust. Nieinwazyjne metody natomiast są dużo mniej skomplikowane i bezpieczniejsze, jednak ich efekty nie są trwałe.

Kwas hialuronowy – usta wypełnione naturalną substancją

Powiększanie ust kwasem hialuronowym to jedna z najpopularniejszych i najbezpieczniejszych metod korekty kształtu warg.

Kwas hialuronowy jest substancją, która występuje naturalnie w organizmie ludzkim i jest jednym z głównych składników skóry. Odpowiada za wiązanie wody, łączenie włókien kolagenowych, nawilżenie i sprężystość skóry. Jest więc substancją dobrze tolerowaną przez organizm, a wykorzystanie preparatów z kwasem hialuronowym do powiększania ust wiąże się z minimalnym ryzykiem powikłań.

Zabieg bezinwazyjnego powiększania ust polega na wypełnieniu warg preparatem z usieciowionym kwasem hialuronowym. Odbywa się pod znieczuleniem stomatologicznym lub z wykorzystaniem maści znieczulającej. Trwa około 30 minut, a efekty widoczne są natychmiast.

Usta po wstrzyknięciu kwasu są pełniejsze, kontur jest wyraźniejszy, a w dodatku są miękkie i nawilżone. Efekt powiększenia ust utrzymuje się około 12 miesięcy.

Zobacz film: Co zrobić, aby usta były zdrowe i piękne? Źródło: Stylowy Magazyn.

Botoks – usta wypełnione toksyną botulinową?

Botoks to neurotoksyna, która w przeciwieństwie do kwasu hialuronowego nie występuje w ludzkim organizmie. Potocznie nazywany jest też jadem kiełbasianym, ponieważ występuje w zepsutych, mięsnych produktach spożywczych, takich jak wędliny. Produkują ją beztlenowe bakterie Bacillus botulinus. Połknięta stanowi silną truciznę, jednak zastosowana domięśniowo w niewielkiej ilości, nie jest niebezpieczna dla organizmu, a organizm dobrze ją toleruje.

Wstrzyknięty w skórę botoks blokuje wytwarzanie acetylocholiny, czyli neuroprzekaźnika. W rezultacie sygnał pomiędzy komórką nerwową a mięśniem nie przechodzi, a małe mięśnie zostają sparaliżowane. Skóra rozluźnia się, zmarszczki spłycają, a mimika twarzy jest lekko ograniczona.

Często można spotkać się z opinią, że jedną z metod powiększania ust jest botoks. W rzeczywistości ta substancja nie stanowi wypełniacza ust – wygładza zmarszczki i może unieść kąciki ust. Botoks stosowany jest również przy tak zwanym uśmiechu dziąsłowym, który odkrywa znaczną część górnego łuku zębowego. Wstrzykiwany w mięsień okrężny ust, który jest odpowiedzialny za nadmierne skurcze, zmniejsza widoczność dziąseł.

Modelowanie ust tłuszczem własnym – 2 metody

Powiększanie ust tłuszczem polega na pobraniu tłuszczu z niewidocznego miejsca ciała (w którym występują większe ilości tkanki tłuszczowej, np. z brzucha), opracowaniu pobranej tkanki oraz iniekcji w czerwień wargową ust. Jest to zabieg nieinwazyjny.

Opracowywanie tłuszczu może odbywać się na 2 sposoby, a każdy z nich przynosi inne rezultaty:

  • Tkanka tłuszczowa jest odwirowywana, a otrzymany materiał zawiera komórki tłuszczowe, krew, wolne lipidy i fragmenty tkanek. Efekty zabiegu mogą nie być zadowalające, ponieważ organizm wchłania przeszczepiony materiał tuż po zabiegu i występuje konieczność kilkukrotnego powtarzania zabiegu. Ostateczny efekt utrzymuje się kilka miesięcy.
  • Tkanka tłuszczowa jest filtrowana w taki sposób, że powstaje izolat komórek tłuszczowych, wzbogacony o komórki macierzyste. Komórki macierzyste działają nie tylko na same usta, ale również na skórę wokół nich. Zostają pobudzone procesy regeneracyjne, skóra jest odżywiana i dotleniana. Efekt utrzymuje się znacznie dłużej niż w przypadku metody nr 1 – nawet kilkanaście miesięcy.

Przeszczep własnej skóry

Ten rodzaj zabiegu można nazwać „naturalnym powiększaniem ust”, ponieważ jak w przypadku poprzedniej metody, wykorzystuje tkankę własną pacjenta.

Z niewidocznego miejsca ciała zostaje pobrany wąski pasek skóry, który zostaje wszczepiony w wargi. Wykonuje się to przy pomocy nacięcia z boku ust.

Przeszczep nie może zostać odrzucony, ponieważ tkanka pochodzi z własnego organizmu. Efekt zabiegu jest naturalny i estetyczny.

Powiększanie ust implantem

Jest to inwazyjna metoda korekty ust, która polega na wypełnieniu warg implantem np. z silikonowego granulatu. Implant wprowadzany jest do ust przez nacięcia wykonywany po stronie jamy ustnej, a po zabiegu zakładane są niewielkie szwy, które nie powinny być widoczne, jeśli są poprawnie założone.

Powiększanie ust implantem jest zabiegiem chirurgicznym, który wymaga rekonwalescencji. Zaletą tego zabiegu jest trwały efekt. Wszczepione implanty można wyciągać i wymieniać na inne rozmiary.

Nacinanie skóry i podnoszenie ust

Kolejna z inwazyjnych metod modelowania ust. Wykonuje się go w następujący sposób: lekarz wycina fragment skóry nad ustami, następnie unosi wargę i zszywa w miejscu powstałego ubytku. Dzięki temu skóra się napręża i wygładza, a waga powiększa. Istnieje możliwość powiększenia tą metodą zarówno górnej, jak i dolnej wargi.

Drugi sposób, który polega na wykonaniu nacięcia tuż pod nosem i podniesieniu całego obszaru, umożliwia powiększenie jedynie górnej wargi.

Efekt jest oczywiście trwały, a po zabiegu pozostaje niewielka blizna. Ponieważ istnieje coraz więcej łagodniejszych i bezpieczniejszych sposobów modelowania ust, ten zabieg wykonywany jest sporadycznie.

Powiększanie ust makijażem permanentnym lub tatuażem

Ten rodzaj modelowania warg jest bezinwazyjny i nie wymaga aplikowania żadnych wypełniaczy. Dzięki modelowaniu ust permanentnym makijażem lub tatuażem można poprawić obrys ust i optycznie je powiększyć.

Podczas zabiegu do naskórka wprowadza się pigmenty w wybranym kolorze i rysuje cieniutką kreseczkę, która wychodzi delikatnie poza obręcz warg. Aby efekt był naturalny, całe wargi pokrywane są takim samym kolorem. Daje to więc dodatkowo efekt koloryzacji.

Istnieje możliwość wykonania makijażu permanentnego naskórka lub tatuażu, który sięga do głębszej warstwy skóry. Efekt makijażu utrzymuje się do kilkunastu miesięcy, a tatuażu – do 3 lat.

Przed wykonaniem każdego z opisanych zabiegów należy dobrze przemyśleć, jaki efekt chcemy osiągnąć i czy ma być on trwały, czy czasowy. Powiększanie ust warto wykonać w zaufanych gabinetach kosmetycznych lub klinikach medycyny estetycznej.

Zobacz film: Co to jest botoks party? Źródło: Bez skazy

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
88
9
Polecamy
Jak wygładzić zmarszczki?
Metody profesjonalne i domowe
Jak wygładzić zmarszczki? Metody profesjonalne i domowe Dzień Dobry TVN
Usuwanie tatuażu.
Jakie efekty daje laserowe i chirurgiczne usuwanie tatuażu?
Usuwanie tatuażu. Jakie efekty daje laserowe i chirurgiczne usuwanie tatuażu? Dzień Dobry TVN
Powiększanie ust kwasem hialuronowym i domowymi sposobami.
Jakie są efekty zabiegów?
Powiększanie ust kwasem hialuronowym i domowymi sposobami. Jakie są efekty zabiegów? TVN zdrowie
Czym są zmarszczki palacza?
Jak zlikwidować zmarszczki palacza?
Czym są zmarszczki palacza? Jak zlikwidować zmarszczki palacza? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?