Polub nas na Facebooku
Czytasz: Inkubator dla dzieci przedwcześnie urodzonych. Jakie funkcje spełnia?
menu
Polub nas na Facebooku

Inkubator dla dzieci przedwcześnie urodzonych. Jakie funkcje spełnia?

Wcześniak w inkubatorze

Fot. Ondrooo / Getty Images

Jeszcze do niedawna przedwcześnie urodzone noworodki nie miały szans na przeżycie. Całe szczęście odkryto maszyny zwane inkubatorami, dzięki którym można stworzyć wcześniakom dogodniejsze warunki do rozwoju.

Środowisko w inkubatorze powinno być jak najbardziej zbliżone do tego występującego w jamie macicy, co można osiągnąć przez modyfikację temperatury oraz wilgotności, a także separację od otoczenia. Każdy noworodek w innym momencie gotowy jest do jego opuszczenia, co oceniane jest przez specjalistę neonatologa.

Czym jest inkubator?

Przedwcześnie urodzone dzieci – wcześniaki – nie mają wykształconych mechanizmów, które pozwolą przetrwać w nieznanym dla nich świecie. Maluchy wymagają utrzymywania stałej temperatury ciała, której nie są w stanie same sobie zapewnić ze względu na niską zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie oraz słabą aktywność mięśni. Dlatego właśnie w dzisiejszych czasach wcześniaki umieszcza się na kilka godzin lub dłużej, w zależności od potrzeb, na oddziale Intensywnej Opieki Noworodkowej w inkubatorze. Przyrząd ten oprócz generowania odpowiedniej temperatury umożliwia zapewnienie optymalnego poziomu tlenu oraz nawilżenia powietrza. Pierwszy inkubator został skonstruowany i użyty już pod koniec XIX wieku. Od tego czasu produkowane są coraz bardziej nowoczesne aparaty. Ile kosztuje inkubator? Cena wacha się od 50 do nawet 200 tysięcy złotych.

Inkubator to w prostych słowach specjalnie ogrzewane łóżeczko, które zapewnia komfort termiczny maluchowi. Istnieją dwa jego typy: otwarte oraz zamknięte. Inkubator otwarty ma zamontowany grzejnik, który zwany jest promiennikiem ciepła. Jego funkcją jest ogrzewanie powietrza wokół ciała dziecka, co kontrolowane jest przy pomocy specjalnych mierników, które sprawdzają jego temperaturę. Niektóre wcześniaki okrywa się dodatkowo przezroczystym, plastikowym kocem, zapobiegającym odwodnieniu. Inkubator zamknięty to zabudowana w całości przezroczysta skrzynka. Kontakt z noworodkiem możliwy jest jedynie przez małe otwory, co sprawia, że nie jest konieczne wyciąganie go i narażanie na czynniki zewnętrzne, a wszystkie procedury wykonywane przez lekarza oraz pielęgniarki mogą być wykonywane bez naruszenia środowiska, w którym rozwija się dziecko. Ogrzewanie w nim reguluje się zgodnie z mierzoną temperaturą ciała noworodka, a utrzymywanie ciepła na odpowiednim poziomie jest łatwiejsze.

Polecamy: Czym spowodowane jest wcześniactwo? Jak rozwija się wcześniak?

Jakie szanse na przeżycie mają skrajne wcześniaki? Dowiesz się tego z naszego filmu:

Zobacz film: Jakie szanse na przeżycie mają skrajne wcześniaki? Źródło: 36,6.

Inkubator dla noworodka i jego funkcje

Wcześniak zostaje umieszczony w inkubatorze w celu utrzymywania prawidłowej temperatury ciała. Komfort cieplny dziecka uzyskuje się dzięki nastawieniu parametrów na odpowiednim poziomie z uwzględnieniem masy ciała, godziny oraz doby życia, a także stanu ogólnego. Oprócz utrzymywania optymalnej temperatury i wilgotności inkubator chroni wcześniaka przed hałasem, zarazkami oraz zanieczyszczeniami powietrza. Takie warunki umożliwiają dalszy prawidłowy rozwój dziecka i zmniejszają możliwy stres środowiskowy.

Polecamy: Rozwój niemowlęcia – ruchowy, społeczny, mowy

Inkubator dla noworodka – kiedy jest potrzebny?

Głównym wskazaniem do umieszczenia noworodka w inkubatorze jest wcześniactwo, czyli urodzenie dziecka przed ukończonym 37. tygodniem ciąży. Im wcześniej urodzony noworodek, tym dłużej musi pozostawać w urządzeniu. Niska masa urodzeniowa również jest wskazaniem do umieszczenia dziecka w inkubatorze. Wszystkie stany wymagające monitorowania czynności życiowych noworodka, podłączenia do specjalnych urządzeń, zaburzenia wydolności krążeniowo-oddechowej również wymagają czasowego umieszczenia maleństwa w urządzeniu.

Polecamy: Fototerapia noworodka – na czym polega, ile trwa i kiedy się ją stosuje?

Jak wygląda opieka okołoporodowa w Polsce? Dowiesz się tego z naszego filmu:

Zobacz film: Jak wygląda opieka okołoporodowa w Polsce? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Pielęgnacja w inkubatorze

Warunki panujące w inkubatorze dla dziecka powinny być jak najbardziej zbliżone do tych panujących wewnątrzmacicznie. Są one określane indywidualnie dla każdego noworodka z osobna przez lekarza neonatologa.

Należy wziąć pod uwagę to, iż skóra wcześniaka jest o wiele delikatniejsza niż ta u noworodka urodzonego o czasie, co sprzyja powstawaniu urazów. Z tego względu personel ogranicza do minimum ilość przylepców stosowanych do przymocowania sprzętu, które powinny być zakładane z ogromną ostrożnością. Noworodek jest przewijany każdorazowo po oddaniu moczu oraz stolca, by zapobiec odparzeniom. Żywienie odbywa się zazwyczaj przez zgłębnik lub pozajelitowo u noworodków bez odruchu połykania, natomiast te, które mają odruch połykania, a nie mają odruchu ssania, karmi się łyżeczką lub pipetką. W późniejszym czasie, gdy maluch osiągnie wagę powyżej 2 kg i będzie stabilny krążeniowo-oddechowo, możliwa jest kąpiel wykonywana pod lampą w przegotowanej wodzie, po której noworodka ponownie umieszcza się w inkubatorze.

Polecamy: Pierwsze wspólne tygodnie z noworodkiem. Sprawdź, co może mu przeszkadzać

Kiedy wcześniak jest już bezpieczny?

W pewnym momencie nadchodzi czas na opuszczenie inkubatora. Adaptacja małego pacjenta do nowych warunków powinna przebiegać stopniowo. Początkowo obniża się nieznacznie parametry inkubatora, ubiera dziecko oraz otwiera okienka. Każdorazowo personel obserwuje reakcje noworodka. Jeśli nie występują żadne nieprawidłowości, inkubator otwiera się, a dziecko przekłada się do łóżeczka. Urządzenie pozostaje jednak ciągle włączone w razie, gdyby trzeba było umieścić maleństwo w nim z powrotem. Jeśli stan dziecka ulega pogorszeniu, musi ono pozostać jeszcze dłużej w urządzeniu.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
4
1
Polecamy
Jak rozpoznać przeziębienie u niemowlaka i jak je leczyć?
Jak rozpoznać przeziębienie u niemowlaka i jak je leczyć? Dzień Dobry TVN
Masaż niemowlaka przed snem – jeden rytuał, wiele korzyści
Masaż niemowlaka przed snem – jeden rytuał, wiele korzyści Dzień Dobry TVN
Kangurowanie noworodka donoszonego i wcześniaka po porodzie
Kangurowanie noworodka donoszonego i wcześniaka po porodzie TVN zdrowie
Pierwsze wspólne tygodnie z noworodkiem.
Sprawdź, co może mu przeszkadzać
Pierwsze wspólne tygodnie z noworodkiem. Sprawdź, co może mu przeszkadzać TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Co upiec na Wielkanoc? Oto 4 dietetyczne i smaczne propozycje!
Co upiec na Wielkanoc? Oto 4 dietetyczne i smaczne propozycje!
Jak oczyścić organizm z toksyn – dieta, zioła, domowe sposoby
Jak oczyścić organizm z toksyn – dieta, zioła, domowe sposoby
Kawa rozpuszczalna – skład, szkodliwość, kalorie. Ile kofeiny ma kawa rozpuszczalna?
Kawa rozpuszczalna – skład, szkodliwość, kalorie. Ile kofeiny ma kawa rozpuszczalna?
Czy chrzan jest zdrowy? Właściwości lecznicze korzenia i liści chrzanu
Czy chrzan jest zdrowy? Właściwości lecznicze korzenia i liści chrzanu
Czy można głaskać brzuch w ciąży? Jaki sposób na dotykanie brzucha jest bezpieczny?
Czy można głaskać brzuch w ciąży? Jaki sposób na dotykanie brzucha jest bezpieczny?