Polub nas na Facebooku
Czytasz: Inhalator czy nebulizator – które urządzenie lepiej sprawdzi się u dziecka?
menu
Polub nas na Facebooku

Inhalator czy nebulizator – które urządzenie lepiej sprawdzi się u dziecka?

Inhalacja dziecka

Fot: Steve Debenport / gettyimages.com

Zarówno inhalator, jak i nebulizator mają za zadanie nie tylko ułatwić aplikację leku, ale przede wszystkim umożliwić dotarcie leku do najdalszych części układu oddechowego. Jednak mechanizm ich działania jest zgoła inny. Które z urządzeń najlepiej sprawdzi się u dziecka, a które u osoby dorosłej?

Inhalator i nebulizator to urządzenia wyposażone w specjalny zbiornik, w którym umieszcza się lek lub roztwór soli fizjologicznej, w zależności od potrzeb i schorzenia. Ich największą zaletą jest to, że podany w ten sposób farmaceutyk dociera bezpośrednio do układu oddechowego. Aparaty te polecane są osobom, także dzieciom, chorującym na:

  • POChP;
  • zapalenie zatok;
  • zapalenie oskrzeli;

Doskonale sprawdzają się także w leczeniu kaszlu czy zwykłego przeziębienia.

Inhalator i nebulizator, czyli co?

Inhalator to nazwa urządzenia służącego do rozproszenia leku w postaci mgiełki lub gazu. Nebulizator to część inhalatora, w której umieszcza się lek. Następnie jest on „rozdrabniany” na cząsteczki o odpowiedniej średnicy. Dodatkowo urządzenia te dzieli się w zależności od tego, jak zmieniają lek w aerozol. Inhalatory dzieli się na ciśnieniowe i proszkowe, inhalatory pneumatyczne czy ultradźwiękowe nazywane są nebulizatorami.

Jak działa i jak jest zbudowany układ oddechowy? Odpowiedź znajdziesz w naszym filmie

Zobacz film: Budowa i funkcje układu oddechowego. Źródło: 36,6.

Inhalatory ciśnieniowe i proszkowe, nazywane też kieszonkowymi są bardzo małe i, jak wskazuje nazwa, z powodzeniem mieszczą się w kieszeni. Chory może go mieć zawsze pod ręka i skorzystać wtedy, kiedy czuje taką potrzebę. Dlatego też doskonale sprawdzają się w leczeniu astmy czy silnych alergii. Wystarczy umieścić ustnik inhalatora w ustach i nacisnąć tłok, aby zaaplikować lek.

Inhalator proszkowy jest jednym z najprostszych i łatwiejszych w użyciu inhalatorów. Nie wymaga specjalnej siły, aby uwolnić lek. Trzeba jedynie wziąć głęboki oddech i podczas aplikacji leku zatrzymać powietrze płucach na ok. 10 sekund. Jest na tyle łatwy w użyciu, że świetnie radzą sobie z nim dzieci, osoby starsze oraz chorzy na przewlekłą obturacyjna chorobę płuc (POChP).

Znacznie trudniejsze w obsłudze są inhalatory ciśnieniowe. Aby farmaceutyk trafił we właściwe miejsce konieczne jest uwolnienie leku i wzięcie wdechu w tym samym momencie, dlatego tego rodzaju aparat polecany jest przede wszystkim osobom dorosłym.

W zależności od zaleceń i wskazań cały proces trzeba powtórzyć od dwóch do czterech razy. Między kolejnymi wziewami trzeba zrobić minutową przerwę. Po każdym użyciu inhalatora trzeba dokładnie opłukać usta, to najlepszy sposób, aby uniknąć grzybicy śluzówki jamy ustnej, owrzodzeń i aft.

Nebulizator – jak i kiedy warto z niego skorzystać?

Podobnie jak inhalator, nebulizator zmienia lek w mgiełkę lub gaz, dzięki czemu ten łatwiej i szybciej dociera do układu oddechowego. Największą zaletą tego rodzaju urządzeń jest to, że farmaceutyk trafia do organizmu przez specjalną maseczkę lub ustnik. Takie rozwiązanie świetnie sprawdza się u małych dzieci, które nie umieją samodzielnie korzystać ze zwykłych inhalatorów. Wskazane są także osobom starszym. Ponieważ taka aplikacja leku nie wymaga żadnego wysiłku od pacjenta, doskonale sprawdzają się w sytuacjach, gdy schorzenie ma wyjątkowo ciężki przebieg. Z jego pomocą nie można jednak podawać m.in. glikokortykosteroidów, antybiotyków oraz olejków eterycznych, ponieważ sposób działania urządzenia zmienia ich strukturę chemiczną.

Korzystając z nebulizatora trzeba pamiętać o przyjęciu odpowiedniej pozycji podczas korzystania z urządzenia – należy wygodnie usiąść lub położyć się. Aby odpowiednia dawka leku trafiła do organizmu trzeba dobrze przyłożyć maseczkę do twarzy lub jeśli korzystamy z urządzenia, które ma ustnik trzeba go szczelnie przytrzymać zębami i ustami. Po takiej inhalacji także trzeba przepłukać usta wodą.

Bardzo ważne jest, aby w miarę możliwości cały czas oddychać w ten sam sposób. Urządzenie można włączyć dopiero wtedy, kiedy chory przyjął prawidłową pozycję i dobrze przyłożył maseczkę lub ustnik.

Co zrobić, kiedy dziecko często łapie infekcje? Zobacz nasz film i skorzystaj z porad eksperta

Zobacz film: Infekcje u dzieci - jak postępować i jak leczyć? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
4
0
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Kozak, koźlak (grzyb jadalny) - rodzaje. Jak rozpoznać? Z czym można pomylić?
Kozak, koźlak (grzyb jadalny) - rodzaje. Jak rozpoznać? Z czym można pomylić?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?