Polub nas na Facebooku
Czytasz: Imupret N (tabletki) – jak działa lek i kiedy warto go stosować?
menu
Polub nas na Facebooku

Imupret N (tabletki) – jak działa lek i kiedy warto go stosować?

Kobieta, która bierze leki

Fot: RunPhoto / gettyimages.com

Imupret N to lek polecany przede wszystkim tym osobom, które zmagają się przeziębieniem. Co znajduje się składzie leku? Jak działa i jak go przyjmować, aby lek zadziałał prawidłowo?

Imupret N to preparat roślinny, który stosowany jest w leczeniu przeziębienia. Lek ma postać tabletek. Jedna tabletka zawiera substancje czynne:

  • ziele skrzypu (Equisetum arvense L., herba)- 10,00 mg;
  • ziele krwawnika pospolitego (Achillea millefolium L., herba) - 4,00 mg;
  • korzeń prawoślazu (Althaea officinalis L., radix) - 8,00 mg;
  • liście orzecha włoskiego (Juglans regia L., folium) - 12,00 mg;
  • ziele mniszka lekarskiego (Taraxacum officinale F. H. Wigg., herba) - 4,00 mg;
  • kwiat rumianku (Matricaria recutita L., flos) - 6,00 mg;
  • kora dębu (Quercus robur L., Q. petraea (Matt.) Liebl., Quercus pubescens Willd., cortex ) - 4,00 mg.

Dodatkowo w skład leku wchodzą wapnia węglan, glukoza jednowodna, glukoza ciekła suszona rozpyłowo, skrobia ziemniaczana, laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, wosk glikolowy Montana, powidon K25, powidon K30, olej rycynowy z pierwszego tłoczenia, szelak, dekstryna, krzemionka koloidalna bezwodna, kwas stearynowy , sacharoza, talk, sztuczne barwniki: indygotyna (E132), tytanu dwutlenek (E 171).

Imupret N (tabletki) – przeciwwskazania

Mimo że lek powstał na bazie całkowicie naturalnych substancji i związków, to nie każdy chory z przeziębieniem może po niego sięgnąć. Przeciwwskazaniem do podania leku są uczulenie na jedną z substancji czynnych lub inny składnik leku. Preparat nie powinien być stosowany przez osoby, które są uczulone na rośliny z rodziny astrowatych Astreacae (dawniej złożonych Compositae).

Lek nie może być podawany dzieciom poniżej drugiego roku życia. Imupret N nie jest wskazany również kobietom w ciąży oraz tym, które planują zajść w ciąże lub karmią dziecko piersią. W ich przypadku decyzję o przepisaniu jakiegokolwiek leku może podjąć tylko lekarz.

Imupret N (tabletki) – dawkowanie

Lek Imupret N należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. Jeśli specjalista nie określił schematu działania, chorzy powinni trzymać się  zasad zawartych w ulotce. Dawkowanie zależy przede wszystkim od wieku pacjenta oraz stopnia nasilenia choroby. Przy nasilonych objawach dzieci między 6 a 11 rokiem życia powinny przyjmować jednorazowo jedną tabletkę. Dobowa dawka nie powinna przekraczać 5-6 tabletek. Dzieci powyżej 12 roku i dorośli powinny przyjmować jednorazowo jedną tabletkę. W ich przypadku dobowa dawka nie powinna przekraczać 10-12 tabletek.

Lek należy stosować możliwie jak najkrócej. Jeśli po upływie 7 dni dolegliwości nie ustąpią lub znacznie się nasilą, konieczna jest konsultacja z lekarzem.

W przypadku pacjentów, u których objawy zaczęły ustępować zaleca się zmianę schematu przyjmowania leku. W przypadku dzieci między 6 a 11 rokiem życia zaleca się przyjmowanie jednorazowo jednej tabletki. Dzienna dawka nie powinna przekroczyć trzech tabletek. 

U starszych dzieci (powyżej 12 roku życia) i dorosłych zaleca się przyjmowanie jednorazowo dwóch tabletek. W ciągu doby nie mogą oni przyjąć więcej niż 6 tabletek. Tabletki przyjmuje się doustnie. Nie można ich dzielić ani rozgryzać. Lek należy popić szklanką wody.

Uwaga! Schemat dawkowania leku może być inny u tych osób, które zmagają się z niewydolnością nerek lub wątroby. W ich przypadku o zasadności stosowania leku może zdecydować tylko lekarz i tylko on może zalecić schemat przyjmowania leku.

Mimo że nie ma żadnych danych o zatruciach po przyjęciu zbyt dużej dawki leku, to nie należy przyjmować dawek podwójnych. Osoby, które przyjęły zbyt dużą dawkę leku powinny skonsultować się z lekarzem. Całkowity czas przyjmowania leku nie powinien być dłuższy niż 14 dni.

Jak bezpiecznie stosować leki? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak bezpiecznie przyjmować leki? Źródło: Stylowy Magazyn

Imupret N (tabletki) – interakcje z innymi lekami

Nie ma badań, które potwierdziłyby, że lek Imupret N może wchodzić w reakcje z innymi lekami. Mimo to osoby, które na stałe przyjmują jakieś leki (także te wydawane bez recepty) powinny w pierwszej kolejności skonsultować się z lekarzem. Należy pamiętać, że lek powstał na bazie roślin i może mieć wpływ na działanie innych preparatów ziołowych czy roślinnych. Podczas równoczesnego stosowania farmaceutyków zawierających korę dębu, wchłanianie alkaloidów oraz innych alkalicznych produktów leczniczych może być zmniejszone lub zablokowane.

Imupret N (tabletki) – działania niepożądane

Imupret N – tak samo, jak każdy inny lek – może wywoływać szereg działań niepożądanych. Na szczęście efekty uboczne przyjmowania leku zdarzają się rzadko i nie muszą wystąpić u każdego pacjenta. Do zgłaszanych działań niepożądanych należą zaburzenia przewodu pokarmowego, reakcje uczuleniowe (alergiczne).

U części pacjentów przetwory z kwiatów rumianku mogą wywoływać nadwrażliwości również u pacjentów uczulonych na inne rośliny z rodziny Asteraceae (np. bylica, krwawnik pospolity, chryzantemy, stokrotki) w wyniku tzw. alergii krzyżowej. W przypadku wystąpienia takich dolegliwości należy przerwać kurację.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
0
0
Polecamy
Esberitox N – ulotka.
Jak działa lek?
Kiedy go stosować i jak robić to bezpiecznie?
Esberitox N – ulotka. Jak działa lek? Kiedy go stosować i jak robić to bezpiecznie? TVN zdrowie
Tantum Verde (tabletki do ssania o smaku cytrnowym) – ulotka.
Jak działa lek i kiedy warto go stosować?
Tantum Verde (tabletki do ssania o smaku cytrnowym) – ulotka. Jak działa lek i kiedy warto go stosować? TVN zdrowie
Leki homeopatyczne - co to takiego?
Leki homeopatyczne - co to takiego? Dzień Dobry TVN
Syrop prawoślazowy dla dzieci i dorosłych.
Kiedy i jak stosować syrop z prawoślazu?
Syrop prawoślazowy dla dzieci i dorosłych. Kiedy i jak stosować syrop z prawoślazu? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból uda z przodu, z tyłu lub z boku – jak wygląda? Jakie są jego przyczyny?
Ból uda z przodu, z tyłu lub z boku – jak wygląda? Jakie są jego przyczyny?