Hirudoterapia, czyli leczenie pijawkami znane jest medycynie od wieków. Dawniej taką terapię stosowano u osób, które zmagały się bólami głowy czy zęba. Według niektórych wierzeń pijawki mogą wyleczyć z obłędu. Czy faktycznie tak jest? Kiedy stosuje się taką formę leczenia?
Jak leczą pijawki? Podczas zabiegu lekarz na tej części ciała, która wymaga leczenia umieszcza pijawki. Aby taka terapia była skuteczna pijawki muszą być przegłodzone oraz trzymane w odpowiednich warunkach. Wbrew pozorom podczas zabiegu (trwa on ok. 40 minut) pijawki nie wypijają krwi chorego. Kiedy zostają przyłożone do skóry „wpuszczają” do organizmu substancje, które wykazują działanie przeciwzapalne, poprawiające krążenie oraz uszczelniające naczynia.
Oglądasz program 36,6°C? Sprawdź, co zapamiętałeś z pierwszego odcinka
Hirudoterapia - choć nie leczy przyczyny, tylko objawy - z dużym powodzeniem stosowana jest w łagodzeniu dolegliwości typowych dla:
- chorób żył
- obrzęku stawów
Co może hirudoterapia?
Hirudoterapia bywa wykorzystywana w dermatologii czy neurologii. Doskonale radzi sobie z bólem, dlatego polecana jest osobom aktywnym czy sportowcom po urazach czy kontuzjach. Z takiej terapii skorzystał pan Sebastian, który ze względu na ból kolana nie mógł uprawiać sportu i cieszyć się z aktywności fizycznej. Co sądzi o hirudoterapii? Czy terapia pomogła mu pozbyć się bólu? Dowiesz się tego z filmu!
Leczenie pijawkami – czy to na pewno bezpieczne?
Mimo że terapia jest całkowicie bezpieczna i jej wykonywanie jest zgodne z prawem to, aby leczenie było skuteczne musi być ono przeprowadzone przez lekarza. I tylko on decyduje, kto może z niej skorzystać, a kto nie. Zabiegu z wykorzystaniem pijawek nie wykonuje się u osób z zaburzeniami krzepliwości, stale przyjmujących aspirynę oraz po przeszczepie zastawek serca.
Niestety terapia nie jest refundowana i trzeba za nią zapłacić z własnej kieszeni.
Chcesz wiedzieć więcej o leczeniu pijawkami? Dowiesz się tego z filmu