Polub nas na Facebooku
Czytasz: Hibiskus – herbata o wielu właściwościach. Działanie, stosowanie, przeciwwskazania
menu
Polub nas na Facebooku

Hibiskus – herbata o wielu właściwościach. Działanie, stosowanie, przeciwwskazania

NAN

Fot: oriolegin11 / fotolia.com

Kwiat hibiskusa to egzotyczna roślina o wielu właściwościach prozdrowotnych i pielęgnacyjnych. Herbata z hibiskusa działa przeciwzapalnie, moczopędnie, antyseptycznie. Wyciąg z rośliny odżywia, nawilża i odmładza skórę, a także pielęgnuje i odbudowuje włosy.

Hibiskus (nazywany również malwą sudańską lub ketmią) to roślina wywodząca się z Azji i północnej Afryki. Od wieków stosowany był tam w medycynie naturalnej. Napar z kwiatów hibiskusa pierwotnie wykorzystywano przede wszystkim do oczyszczania organizmu. Współcześnie wyciąg i herbata z hibiskusa stanowią naturalny lek na wiele chorób i dolegliwości. Z właściwości tej rośliny korzysta także kosmetologia – kwiat hibiskusa to składnik, który często dodaje się do szamponów i odżywek do włosów, kosmetyków odmładzających i regenerujących.

Hibiskus – właściwości

Kwiat hibiskusa bogaty jest w następujące substancje aktywne:

  • kwasy organiczne (cytrynowy, jabłkowy, winowy i szczawiowy) – związki pobudzające metabolizm komórkowy i odbudowę naskórka, redukujące przebarwienia i niedoskonałości skóry;
  • flawonoidy – naturalne związki działające przeciwutleniająco, przeciwzapalnie i moczopędnie;
  • fenole – związki o działaniu antyseptycznym i antyoksydacyjnym;
  • olejek eteryczny (składający się głównie z eugenolu) – związek o działaniu antybakteryjnym, przeciwbólowym i uspokajającym;
  • witaminę C;
  • błonnik roślinny;
  • nienasycone kwasy tłuszczowe;
  • wapń.

Herbata – hibiskus do zaparzenia w domu

Hibiskus najczęściej spożywany jest w formie naparu lub herbaty. Aby przygotować napój z kwiatu hibiskusa, 1 łyżeczkę ziela należy zalać szklanką wrzącej wody i zaparzać pod przykryciem przez około 10 minut. Napar można spożywać dwa razy w ciągu dnia. Aby poprawić jego smak, do hibiskusa można dodać następujące dodatki:

  • miód lub cukier,
  • plastry cytryny,
  • plastry pomarańczy,
  • liście mięty,
  • laskę wanilii.

Hibiskus w ciąży – jakie są przeciwwskazania do spożywania naparu z hibiskusa?

Ze względu na brak badań dokumentujących wpływ hibiskusa na rozwój płodu, kobiety w ciąży nie powinny spożywać naparów z tej rośliny. Inne przeciwwskazania to:

Hibiskus – właściwości lecznicze

  1. Hibiskus na oczyszczanie organizmu – napar z kwiatów hibiskusa wykazuje delikatne działanie przeczyszczające i moczopędne. Dzięki temu wspomaga przemianę materii, działa detoksykująco, zapobiega nadmiernemu odkładaniu wody w organizmie. Hibiskus stosuje się także w profilaktyce i leczeniu kamicy nerkowej.
  2. Hibiskus w przeziębieniu i grypie – ze względu na bardzo wysoką zawartość witaminy C, napar z hibiskusa stosowany jest w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych. Ziele pozytywnie wpływa na układ odpornościowy, wzmacniając organizm w walce z bakteriami i wirusami. Co więcej, herbata z hibiskusa może obniżać gorączkę i łagodzić napady kaszlu.
  3. Hibiskus w leczeniu nadwagi i profilaktyce miażdżycy – dzięki wysokiej zawartości polifenoli i flawonoidów napar pozytywnie wpływa na obniżenie cholesterolu całkowitego, cholesterolu LDL i poziomu glukozy we krwi. Działanie detoksykujące hibiskusa wspomaga redukcję wagi.
  4. Hibiskus wspomaga pracę wątroby – antyoksydanty zawarte w kwiatach hibiskusa działają ochronnie na wątrobę.
  5. Hibiskus na nadciśnienie – herbata z kwiatów hibiskusa obniża ciśnienie krwi u osób, które cierpią na nadciśnienie tętnicze.

Hibiskus – pielęgnacja skóry i włosów

Oprócz bogatych właściwości leczniczych, hibiskus wykazuje również korzystny wpływ na urodę. Ekstrakt z kwiatów hibiskusa ujędrnia skórę i spłyca zmarszczki. Antyoksydanty zawarte w roślinie pozwalają na spowolnienie procesów starzenia się skóry. Wszystko to sprawia, że ekstrakt z hibiskusa znajduje zastosowanie w kosmetykach odmładzających – kremach, serum, tonikach i maskach.

Kiedy warto leczyć się ziołami? Odpowiedź znajdziesz w filmie: 

Zobacz film: Zioła - przy jakich dolegliwościach warto o nich pamiętać? Źródło: Stylowy Magazyn.

Hibiskus pozytywnie wpływa na cerę naczyniową. Składniki aktywne znajdujące się w roślinie pozwalają na wzmocnienie ścianek naczyń krwionośnych i usprawnienie krążenia krwi. Dzięki temu charakterystyczne „pajączki” stają się mniej widoczne.

Kosmetyki, które zawierają wyciąg z kwiatów hibiskusa, dzięki zawartości kwasów AHA redukują przebarwienia skóry.

Hibiskus dobrze wpływa także na włosy i skórę głowy. Wysoka zawartość witaminy C oraz kwasów organicznych sprawia, że kosmetyki z zawartością wyciągu z hibiskusa nawilżają i regenerują włosy, a także skutecznie oczyszczają i koją skórę głowy.

Hibiskus – domowy przepis na kosmetyki

  1. Maseczka do twarzy: łyżkę płatków hibiskusa wymieszaj z łyżką miodu i odrobiną mleka. Powstałą papkę nałóż na skórę. Po 15-20 minutach zmyj ją przy pomocy ciepłej wody. Maseczka uelastycznia i odmładza skórę.
  2. Maska na włosy: łyżkę płatków hibiskusa wymieszaj z 4 łyżkami wybranego oleju roślinnego (kokosowego, winogronowego, oliwy z oliwek). Maskę nałóż na suche włosy, przykryj głowę ręcznikiem i odczekaj co najmniej godzinę. Po tym czasie umyj włosy delikatnym szamponem. Maska regeneruje włosy, nadaje im połysk i sprężystość.
  3. Tonik z hibiskusa: 3 łyżki płatków hibiskusa zalej szklanką wrzątku, po 15 minutach przecedź i pozostaw do ostygnięcia. Powstałym naparem przemywaj twarz dwa razy dziennie. Tonik zapobiega pękaniu naczynek i delikatnie rozjaśnia przebarwienia.

Hibiskus to roślina o wielu właściwościach leczniczych i pielęgnacyjnych. By skorzystać z jego działania, trzeba pamiętać o regularnym spożywaniu naparu – przynajmniej 1 raz dziennie. W przypadku problemów skórnych stosowanie wewnętrzne naparu warto uzupełnić o drogeryjne lub domowe kosmetyki z hibiskusem.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
448
14
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?