Polub nas na Facebooku
Czytasz: Herbata z liści malin – właściwości lecznicze i zastosowanie. Jak ją zaparzyć?
menu
Polub nas na Facebooku

Herbata z liści malin – właściwości lecznicze i zastosowanie. Jak ją zaparzyć?

herbata

Fot.: WiroKlyng / Getty Images

Herbata z liści malin to bezpieczny i łatwo dostępny środek, który powinien znaleźć się w każdej domowej apteczce. Wykazuje działanie wspierające podczas przeziębień i infekcji wirusowych. Pomaga także kobietom przygotowującym się do porodu.

Herbata z liści malin to jeden z najstarszych środków stosowanych w naturalnej medycynie europejskiej. Wykazuje wiele właściwości leczniczych, które warto znać.

Herbata z liści malin a herbata malinowa

Herbata z liści malin to napar wykonany z ziela maliny właściwej. Liście można zebrać samemu lub kupić je w sklepie zielarskim czy aptece. Należy jednak pamiętać, że surowcem zielarskim ma być ziele maliny, a nie jej owoce. W większości smakowych herbat malinowych znajduje się hibiskus z dodatkiem suszonych owoców malin lub aromatu malinowego, dlatego nie wykazują one tak silnych właściwości leczniczych.

Polecamy: Olej z pestek malin – jakie ma właściwości, jak stosować go na twarz, włosy i całe ciało

Jakie działanie i właściwości ma herbata z liści malin?

Herbata z liści malin była od wieków wykorzystywana jako lek. Posiada ona bogate właściwości zdrowotne, które sprawiają, że może być stosowana w wielu dolegliwościach, a równocześnie jest to bezpieczny i łagodny środek, który może być stosowany przez kobiety w ciąży i dzieci.

Napar z liści malin wykazuje między innymi działanie:

  • przeciwgorączkowe i napotne – herbata z liści malin delikatnie obniża gorączkę i wykazuje właściwości napotne, dlatego może być stosowana w stanach gorączkowych, podczas przeziębień i stanów zapalnych (należy jednak pamiętać, że efekt nie jest tak silny jak przy użyciu leków przeciwgorączkowych i w przypadku znacznego podwyższenia ciepłoty ciała trzeba sięgnąć po silniejsze środki);
  • przeciwzapalne i antyoksydacyjne – napar z liści malin jest bogaty w polifenole, dzięki czemu łagodzi stany zapalne i zwalcza wolne rodniki, dlatego może być używany w przypadku przeziębień oraz u osób z obniżoną odpornością;
  • wzmacniające – napary z liści malin są bardzo bogate w witaminy, dzięki czemu wpływają na ogólny dobrostan organizmu;
  • moczopędne i łagodzące skurcze dróg moczowych – napar jest pomocny w przewlekłych stanach zapalnych dróg moczowych;
  • przeciwnowotworowe – duża ilość antyoksydantów zmniejsza ryzyko zachorowania na raka;
  • poprawiające przemianę materii – regularne picie herbaty z liści malin pomoże osobom walczącym ze zbędnymi kilogramami;
  • przeciwbakteryjne – tradycyjnie napar z liści malin był stosowany również w leczeniu infekcji bakteryjnych, jednak dotychczas przeprowadzone badania nie potwierdziły tych właściwości.

Herbata z liści malin a ciąża i poród

Herbata z liści malin jest bezpiecznym środkiem na przeziębienie, który może być używany w ciąży. Polecana jest także przez położne na całym świecie jako środek przygotowujący kobiety do porodu. Wbrew obiegowej opinii nie ma ona wpływu na termin porodu i rozpoczęcie picia naparu po terminie nie sprawi, że dojdzie do rozwiązania. Jednak uważa się, że regularne picie herbaty z liści malin przez miesiąc lub dwa przed terminem może spowodować, że poród odbędzie się sprawniej i szybciej oraz zminimalizować ryzyko powikłań okołoporodowych.

Takie działanie naparu z liści malin nie zostało potwierdzone przez badania kliniczne, jednak stosowanie tego środka na tak szeroką skalę może świadczyć o jego potencjalnym działaniu. Ponieważ ta ziołowa herbata jest niegroźna i dostarcza duże ilości witamin i mikroelementów, warto wypróbować jej działanie na sobie.

Herbatę z liści malin warto też pić po porodzie, ponieważ wzmacnia ona organizm, pomagając przyjść do siebie po tym ciężkim wysiłku oraz pobudza laktację.

Herbata z liści malin dla dzieci

Herbata z liści malin może być stosowana u dzieci, gdyż jest to bardzo bezpieczny środek. Napar podawany z miodem lub sokiem z czarnego bzu pomoże szybciej zwalczyć infekcję oraz w naturalny sposób obniży gorączkę. Należy jednak pamiętać, że temperatura u małych dzieci potrafi bardzo szybko rosnąć i grozić odwodnieniem lub wystąpieniem drgawek gorączkowych. Dlatego w przypadku temperatury powyżej 38,5° C trzeba podać dziecku leki przeciwgorączkowe, na przykład paracetamol.

Herbata z liści malin – jak ją zaparzać?

Jedną łyżeczką drobno pokruszonych liści malin należy zalać szklanką wrzątku i odstawić na kilkanaście minut. Tak uzyskany napar zaleca się pić 1–3 razy dziennie.

Zobacz film: Czy herbata z cytryną jest szkodliwa dla zdrowia - test. Źródło: 36,6

Herbata z liści malin – jak przygotować samemu surowiec?

Surowce zielarskie kupowane w sklepie bywają różnej jakości. Zdarza się, że były suszone w zbyt dużej temperaturze lub są zwietrzałe, przez co tracą swoje właściwości. Dlatego, jeżeli to możliwe, warto przygotowywać je samemu.

Liście malin można nazbierać z roślin hodowanych w ogrodzie lub w lesie, należy jednak wystrzegać się miejsc leżących blisko ruchliwej drogi. Warto wybrać surowiec ładny, zielony i niepożółkły. Trzeba go zbierać w pogodny poranek, po tym jak zniknie rosa, gdyż musi być on suchy. Suszenie liści malin powinno się odbywać w temperaturze pokojowej (na ogół trwa to około 1–2 tygodni). Następnie należy umieścić je w papierowej torbie bądź szczelnym pojemniku.

Bibliografia:

1. Klaudyna Hebda: Zbieramy liście malin

2. Simpson M., Parsons M., Greenwood J. i Wade K., Raspberry leaf in pregnancy: Its safety and efficacy in labor, “Journal of Midwifery $ Womens Health”, 46 (2), 2001, s. 51–59.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
126
5
Polecamy
Jakie właściwości ma dziurawiec?
Działanie i zastosowanie dziurawca zwyczajnego
Jakie właściwości ma dziurawiec? Działanie i zastosowanie dziurawca zwyczajnego Dzień Dobry TVN
Morwa biała.
Jakie ma właściwości i jak ją stosować?
Morwa biała. Jakie ma właściwości i jak ją stosować? Dzień Dobry TVN
Melisa w ciąży – czy można ją pić bez obaw?
Czy nie szkodzi dziecku?
Melisa w ciąży – czy można ją pić bez obaw? Czy nie szkodzi dziecku? TVN zdrowie
Herbata z liści malin – właściwości, przeciwwskazania, dawkowanie
Herbata z liści malin – właściwości, przeciwwskazania, dawkowanie TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Przerost gruczołu krokowego – jak go rozpoznać?
Przerost gruczołu krokowego – jak go rozpoznać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?