Herbata z liści malin to jeden z najstarszych środków stosowanych w naturalnej medycynie europejskiej. Wykazuje wiele właściwości leczniczych, które warto znać.
Herbata z liści malin a herbata malinowa
Herbata z liści malin to napar wykonany z ziela maliny właściwej. Liście można zebrać samemu lub kupić je w sklepie zielarskim czy aptece. Należy jednak pamiętać, że surowcem zielarskim ma być ziele maliny, a nie jej owoce. W większości smakowych herbat malinowych znajduje się hibiskus z dodatkiem suszonych owoców malin lub aromatu malinowego, dlatego nie wykazują one tak silnych właściwości leczniczych.
Polecamy: Olej z pestek malin – jakie ma właściwości, jak stosować go na twarz, włosy i całe ciało
Jakie działanie i właściwości ma herbata z liści malin?
Herbata z liści malin była od wieków wykorzystywana jako lek. Posiada ona bogate właściwości zdrowotne, które sprawiają, że może być stosowana w wielu dolegliwościach, a równocześnie jest to bezpieczny i łagodny środek, który może być stosowany przez kobiety w ciąży i dzieci.
Napar z liści malin wykazuje między innymi działanie:
-
przeciwgorączkowe i napotne – herbata z liści malin delikatnie obniża gorączkę i wykazuje właściwości napotne, dlatego może być stosowana w stanach gorączkowych, podczas przeziębień i stanów zapalnych (należy jednak pamiętać, że efekt nie jest tak silny jak przy użyciu leków przeciwgorączkowych i w przypadku znacznego podwyższenia ciepłoty ciała trzeba sięgnąć po silniejsze środki);
-
przeciwzapalne i antyoksydacyjne – napar z liści malin jest bogaty w polifenole, dzięki czemu łagodzi stany zapalne i zwalcza wolne rodniki, dlatego może być używany w przypadku przeziębień oraz u osób z obniżoną odpornością;
-
wzmacniające – napary z liści malin są bardzo bogate w witaminy, dzięki czemu wpływają na ogólny dobrostan organizmu;
-
moczopędne i łagodzące skurcze dróg moczowych – napar jest pomocny w przewlekłych stanach zapalnych dróg moczowych;
-
przeciwnowotworowe – duża ilość antyoksydantów zmniejsza ryzyko zachorowania na raka;
-
poprawiające przemianę materii – regularne picie herbaty z liści malin pomoże osobom walczącym ze zbędnymi kilogramami;
-
przeciwbakteryjne – tradycyjnie napar z liści malin był stosowany również w leczeniu infekcji bakteryjnych, jednak dotychczas przeprowadzone badania nie potwierdziły tych właściwości.
Herbata z liści malin a ciąża i poród
Herbata z liści malin jest bezpiecznym środkiem na przeziębienie, który może być używany w ciąży. Polecana jest także przez położne na całym świecie jako środek przygotowujący kobiety do porodu. Wbrew obiegowej opinii nie ma ona wpływu na termin porodu i rozpoczęcie picia naparu po terminie nie sprawi, że dojdzie do rozwiązania. Jednak uważa się, że regularne picie herbaty z liści malin przez miesiąc lub dwa przed terminem może spowodować, że poród odbędzie się sprawniej i szybciej oraz zminimalizować ryzyko powikłań okołoporodowych.
Takie działanie naparu z liści malin nie zostało potwierdzone przez badania kliniczne, jednak stosowanie tego środka na tak szeroką skalę może świadczyć o jego potencjalnym działaniu. Ponieważ ta ziołowa herbata jest niegroźna i dostarcza duże ilości witamin i mikroelementów, warto wypróbować jej działanie na sobie.
Herbatę z liści malin warto też pić po porodzie, ponieważ wzmacnia ona organizm, pomagając przyjść do siebie po tym ciężkim wysiłku oraz pobudza laktację.
Herbata z liści malin dla dzieci
Herbata z liści malin może być stosowana u dzieci, gdyż jest to bardzo bezpieczny środek. Napar podawany z miodem lub sokiem z czarnego bzu pomoże szybciej zwalczyć infekcję oraz w naturalny sposób obniży gorączkę. Należy jednak pamiętać, że temperatura u małych dzieci potrafi bardzo szybko rosnąć i grozić odwodnieniem lub wystąpieniem drgawek gorączkowych. Dlatego w przypadku temperatury powyżej 38,5° C trzeba podać dziecku leki przeciwgorączkowe, na przykład paracetamol.
Herbata z liści malin – jak ją zaparzać?
Jedną łyżeczką drobno pokruszonych liści malin należy zalać szklanką wrzątku i odstawić na kilkanaście minut. Tak uzyskany napar zaleca się pić 1–3 razy dziennie.
Herbata z liści malin – jak przygotować samemu surowiec?
Surowce zielarskie kupowane w sklepie bywają różnej jakości. Zdarza się, że były suszone w zbyt dużej temperaturze lub są zwietrzałe, przez co tracą swoje właściwości. Dlatego, jeżeli to możliwe, warto przygotowywać je samemu.
Liście malin można nazbierać z roślin hodowanych w ogrodzie lub w lesie, należy jednak wystrzegać się miejsc leżących blisko ruchliwej drogi. Warto wybrać surowiec ładny, zielony i niepożółkły. Trzeba go zbierać w pogodny poranek, po tym jak zniknie rosa, gdyż musi być on suchy. Suszenie liści malin powinno się odbywać w temperaturze pokojowej (na ogół trwa to około 1–2 tygodni). Następnie należy umieścić je w papierowej torbie bądź szczelnym pojemniku.
Bibliografia:
1. Klaudyna Hebda: Zbieramy liście malin
2. Simpson M., Parsons M., Greenwood J. i Wade K., Raspberry leaf in pregnancy: Its safety and efficacy in labor, “Journal of Midwifery $ Womens Health”, 46 (2), 2001, s. 51–59.