Polub nas na Facebooku
Czytasz: Hemoroidy po porodzie – objawy i przyczyny. Jak je leczyć?
menu
Polub nas na Facebooku

Hemoroidy po porodzie – objawy i przyczyny. Jak je leczyć?

Kobieta, która ma hemoroidy

Fot: Ocskaymark / gettyimages.com

Hemoroidy po porodzie to przypadłość, której nie wolno zlekceważyć. Żylaki lokalizują się na zewnątrz i wewnątrz odbytu. Czynnikiem je wywołującym jest wzrost ciśnienia w jamie brzusznej wywołany głównie przez zaparcia, na które powszechnie cierpią ciężarne i kobiety w okresie połogu.

Hemoroidy po porodzie często rozwijają się u kobiet w czasie połogu. Wówczas, aby szybko pozbyć się uciążliwej dolegliwości, należy zwrócić się do lekarza, który zaleci odpowiednie leczenie, dostosowane dla świeżo upieczonej mamy. Rolę wspomagającą terapię specjalistyczną odgrywają domowe rozwiązania. Duże znaczenie przypisuje się diecie.

Czym są hemoroidy po porodzie?

Hemoroidy po porodzie to częsta przypadłość doskwierająca świeżo upieczonym mamom. Nierzadko żylaki odbytu, nazywane także guzkami krwawniczymi, rozwijają się już podczas trwania ciąży, zwłaszcza mnogiej. Choroba hemoroidalna jest najczęstszą chorobą proktologiczną w ciąży. Żylaki mogą się lokalizować wewnątrz odbytu, ale znacznie częściej po porodzie pojawiają się hemoroidy zewnętrzne.

Jakie wybrałbyś leczenie hemoroidów?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Przyczyny hemoroidów po porodzie

Czynnikiem powodującym hemoroidy jest wzrost ciśnienia w jamie brzusznej wywołany głównie przez zaparcia, na które powszechnie cierpią ciężarne i kobiety w okresie połogu. Poród naturalny jest czynnikiem zaostrzającym chorobę hemoroidalną po rozwiązaniu –bywa, że hemoroidy są konsekwencją silnego parcia. Ponadto nacisk, jaki wywiera powiększająca się podczas ciąży macica, i zwiększony przepływ krwi przez nią powodują, że naczynia krwionośne wokół odbytu nabrzmiewają i pieką. Stan ten może utrzymywać się przez jakiś czas po rozwiązaniu ciąży. Przyczyną hemoroidów po porodzie może być również zwiększona waga – dotykają one częściej osoby otyłe i o siedzącym trybie życia.

Jak poradzić sobie z hemoroidami? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Jak poradzić sobie z hemoroidami? Źródło: Bez recepty.

Hemoroidy po porodzie – objawy

Wśród charakterystycznych objawów hemoroidów po porodzie wymienia się głównie ból, swędzenie i pieczenie odbytu, krwawienie z odbytu (bardzo silne może doprowadzić do anemii, lecz są to sporadyczne przypadki), obrzęk i obrzmienie okolicy odbytu (może trwać przez kilka tygodni), stan zapalny, sączenie wydzieliny śluzowej, podwyższoną temperaturę ciała, kłopotliwe wypróżnianie i nietrzymanie stolca oraz powstawanie szczelin okołoodbytniczych (bolesnych pęknięć śluzówki odbytu). Hemoroidy odbytu po porodzie powodują duże trudności z utrzymaniem właściwej higieny, przez co podrażniają otaczającą je skórę. Jeśli osiągną duże rozmiary, utrudniają siedzenie i chodzenie. Zatwardzenie znacznie wzmaga uciążliwe symptomy.

Jak leczyć hemoroidy po porodzie? Podejście zachowawcze

Leczenie hemoroidów po porodzie jest nierzadko problematyczne. Jeśli objawy nie zakłócają codziennego funkcjonowania, pomocna okazuje się zmiana odżywiania. Zalecenia dietetyczne uwzględniają zwłaszcza zwiększenie spożycia naturalnego błonnika pokarmowego. Kobieta potrzebuje go około 25–35 g dziennie. Dieta bogatoresztkowa (dieta zbilansowana, złożona z produktów spożywczych, bogatych w duże ilości błonnika) jest skuteczną formą leczenia zaparć, a zatem i hemoroidów. Organizmowi najlepiej dostarczać błonnik nierozpuszczalny w wodzie, gdyż przyspiesza on perystaltykę jelit i wpływa na zwiększenie masy stolca. Jego doskonałym źródłem są: otręby pszenne, mąka z pełnego przemiału, fasola i groch, kukurydza, nasiona roślin, całe ziarna, warzywa kapustne, warzywa korzeniowe i orzechy oraz owoce. Posiłki należy spożywać regularnie. Zaleca się, aby ich liczba nie była większa niż 5 dziennie. Warto na pewien czas wprowadzić dietę lekkostrawną, delikatną, a ograniczyć spożycie produktów tłustych, mocno przyprawionych i smażonych. Ogromne znacznie ma nawodnienie organizmu. Dobowe spożycie płynów powinno wynosić co najmniej 2 l. Wskazany jest odpoczynek. Nie wolno wstrzymywać stolca, a podczas wypróżniania trzeba unikać napinania się.

Co stosować na hemoroidy po porodzie?

Jeśli działania zachowawcze nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, konieczne jest wprowadzenie specjalistycznych rozwiązań. W leczeniu hemoroidów po porodzie stosuje się zwłaszcza środki przeznaczone do działania miejscowego. Największą popularnością cieszą się kremy, maści i żele, a zwłaszcza żel doodbytniczy z aloesem, miodem i nagietkiem oraz krem barierowy zawierający wazelinę lub tlenek cynku. Maść na hemoroidy po porodzie powinna zawierać lidokainę. Środek ten wykazuje działanie miejscowo znieczulające, łagodzi swędzenie, ból i pieczenie odbytu oraz stan zapalny. Leki mogą mieć też postać czopków doodbytniczych czy tabletek. Zażywanie farmaceutyków w każdej formie przez karmiącą kobietę powinno być skonsultowane z lekarzem. Ostatecznością są zabiegi operacyjne lub przeprowadzenie koagulacji, skleroterapii, krioterapii czy bindingu.

Domowe sposoby na hemoroidy po porodzie

Uzupełnieniem leczenia specjalistycznego są domowe sposoby na hemoroidy po porodzie. Pomocne okażą się okłady z oczaru lub kory dębu, które łagodzą uczucie pieczenia okolicy odbytu. Z kolei obrzęk zmniejszy nasiadówka z kory dębu. Ból złagodzi gorąca kąpiel.

Utrudnione siedzenie poprawi specjalna poduszka w kształcie oponki. Należy dbać o higienę intymną, a pomocne mogą być specjalne żele do mycia okolic odbytu, które mają działanie ściągające i regenerujące, przez co łagodzą podrażnienia skóry. Można się zaopatrzyć w specjalne żelowe nakładki, które po schłodzeniu przykłada się w okolicę odbytu, co daje ulgę w pieczeniu i łagodzi obrzęk.

Jak działa układ pokarmowy? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy? Źródło: 36,6.

Bibliografia:

1. Welford H., Przewodnik po ciąży, porodzie i początkach rodzicielstwa, Edynburg, NHS Health Scotland, 2004.

2. Platta A., Rola diety bogatoresztkowej w profilaktyce i leczeniu zaparć, otyłości, cukrzycy i chorób układu sercowo-naczyniowego, „Zeszyty Naukowe Akademii Morskiej w Gdyni”, 2014, 86, s. 154–166.

3. Davies R.J., Haemorrhoids, „Clinical evidence”, 2006, 15, s. 711–724.

4. Jawień A., Jankowski M., Banaszkiewicz Z., Choroba guzków krwawniczych odbytu, „Przewodnik Lekarski”, 2003, 6(10), s. 84–88.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
4
1
Polecamy
Hemoroidy – jak się ich pozbyć domowymi sposobami, a kiedy nie obejdzie się bez chirurga
Hemoroidy – jak się ich pozbyć domowymi sposobami, a kiedy nie obejdzie się bez chirurga TVN zdrowie
Krwawiące hemoroidy – jak je leczyć?
Metody domowe, farmakologiczne i chirurgiczne
Krwawiące hemoroidy – jak je leczyć? Metody domowe, farmakologiczne i chirurgiczne TVN zdrowie
Czym jest rzucawka ciążowa?
Jakie są jej przyczyny i jak wyglądają objawy?
Czym jest rzucawka ciążowa? Jakie są jej przyczyny i jak wyglądają objawy? Dzień Dobry TVN
Zaparcia w ciąży - czy to normalne?
Czy interwencja lekarza jest niezbędna?
Domowe sposoby na zaparcia w ciąży
Zaparcia w ciąży - czy to normalne? Czy interwencja lekarza jest niezbędna? Domowe sposoby na zaparcia w ciąży Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Gluten - gdzie występuje? Co nie zawiera glutenu?
Gluten - gdzie występuje? Co nie zawiera glutenu?
Ból ramienia - ból kości i mięśni, przyczyny
Ból ramienia - ból kości i mięśni, przyczyny
Urobilinogen w moczu - przyczyny odchyleń
Urobilinogen w moczu - przyczyny odchyleń
Oleje do cery dojrzałej: opuncja figowa, dzika róża, rokitnik i orzechy brazylijskie
Oleje do cery dojrzałej: opuncja figowa, dzika róża, rokitnik i orzechy brazylijskie
Jak szybko zapuścić włosy: zapuszczanie włosów męskich i damskich, fryzury
Jak szybko zapuścić włosy: zapuszczanie włosów męskich i damskich, fryzury
Wirus RSV jest dla wcześniaków groźniejszy niż koronawirus. Jak chronić przed nim dziecko?
Wirus RSV jest dla wcześniaków groźniejszy niż koronawirus. Jak chronić przed nim dziecko?