Polub nas na Facebooku
Czytasz: Haloperidol – działanie, wskazania i przeciwwskazania do stosowania leku
menu
Polub nas na Facebooku

Haloperidol – działanie, wskazania i przeciwwskazania do stosowania leku

Getty Images

Haloperidol to silny środek, który stosuje się między innymi w trakcie leczenia schizofrenii czy zaburzeniami zachowania. Jak konkretnie działa? Kto może po niego sięgnąć? W jakich dawkach należy go przyjmować? Odpowiedzi między innymi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Haloperidol to silny lek, który wydawany jest wyłącznie na receptę. Jest to preparat neuroleptyczny z grupy chodzenia butyrofenonu, który zapisuje się pacjentom z problemami natury psychicznej. Czynną substancja tego środka jest haloperydol. Lek dostępny jest w postaci kropli doustnych.

Haloperidol – działanie

Jak działa Haloperidol? Lek ten wykazuje działanie ośrodkowe i jest przy tym silnym antagonistą receptora dopaminowego. Rezultatem jego przyjmowania jest zmniejszenie symptomów związanych z zaburzeniami psychicznymi. Preparat ten ma też działanie przeciwwymiotne oraz zmniejsza napęd psychoruchowy.

Przeczytaj też: Czym jest schizofrenia paranoidalna? Przyczyny, objawy i leczenie

Haloperidol – wskazania

Komu powinien być przepisany Haloperidol? Wskazaniami do jego przyjmowania są: schizofrenia, psychozy paranoidalne, mania i hipomania, zaburzenia zachowania u osób upośledzonych umysłowo, a także pacjentów z ograniczonym uszkodzeniem mózgu. Do listy tej można zaliczyć również pobudzenia psychoruchowe, czkawkę odporną na leczenie, niepokój i pobudzenie u seniorów czy występowanie trików zaburzających funkcjonowanie. Dzieciom po 3. roku życia z kolei lek ten zaleca się, gdy mamy do czynienia ze schizofrenią dziecięcą, zaburzeniami zachowania czy zespołem Gillesa de la Tourette’a.

Haloperidol – dawkowanie

Preparat przyjmuje się w różnych dawkach, dlatego też konieczne jest ustalenie ich z lekarzem. Dawki te zależą od wieku, a także od ciężkości choroby. Warto jednak wiedzieć, że krople te należy rozcieńczyć w wodzie lub soku – nie wolno w kawie czy herbacie.

Przeczytaj też: Co to są zaburzenia psychiczne? Jakie są ich objawy i jak je klasyfikować?

Haloperidol – przeciwwskazania

Kto nie powinien zażywać kropli Haloperidol? Z całą pewnością wszyscy ci, u których występuje nadwrażliwość na jakikolwiek składnik tego preparatu. Ponadto zażywania tego środka powinni unikać pacjenci ze stwierdzoną chorobą Parkinsona, w śpiączce, z niewydolnością serca, po niedawno przebytym zawale, a także z hipokaliemią. Zabronione jest również przyjmowanie tego leku przez dzieci poniżej 3. roku życia oraz osoby, u których potwierdzono uszkodzenia zwojów podstawy mózgu, bradykardię i niewyrównaną niewydolność serca.

Haloperidol – działania niepożądane

Przyjmując jakikolwiek środek leczniczy należy liczyć się z ewentualnym wystąpieniem działań niepożądanych. Jakie mogą się pojawić podczas brania Haloperidolu? Do najczęściej zaobserwowanych skutków ubocznych możemy zaliczyć depresję, zaburzenia psychiczne, dystonię, dyskinezę, spowolnienie ruchowe, hipokinezę, senność, zawroty głowy, zaburzenia widzenia, zaparcia, suchość w ustach, nudności, nadmierne wydzielanie śliny, wymioty, wysypka, zatrzymanie moczu, zaburzenia erekcji czy zwiększenie lub zmniejszenie masy ciała. Dodajmy, że jeśli pojawi się jakakolwiek niepożądana reakcja na ten lek, należy natychmiast go odstawić i czym prędzej skonsultować się z lekarzem.

Przeczytaj też: Jak dbać o zdrowie fizyczne i psychiczne – porady

Zobacz też film: Schizofrenia prosta – czym się objawia i jak ją leczyć?

Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
58
6
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?