Polub nas na Facebooku
Czytasz: Grzybica głowy – przyczyny, rodzaje i objawy. Domowe sposoby na grzybicę głowy
menu
Polub nas na Facebooku

Grzybica głowy – przyczyny, rodzaje i objawy. Domowe sposoby na grzybicę głowy

grzybica głowy

Fot.: Milan Lipowski / stock.adobe.com

Grzybica głowy to schorzenie owłosionej skóry głowy wywołane przez florę grzybiczą, charakteryzującą się dużą różnorodnością i zmiennością. Znaczna część przypadków wywołana jest przez dermatofity, które wykazują zdolność kolonizacji struktur zawierających keratynę.

Grzybica głowy zaliczana jest do grupy grzybic powierzchownych, które stanowią ważny, ciągle aktualny problem epidemiologiczny, terapeutyczny i społeczny. Do zakażenia dochodzi w warunkach specjalnych, związanych z osłabieniem organizmu. W ciągu ostatnich dziesięcioleci odnotowuje się stały wzrost zachorowań na grzybicę skóry owłosionej głowy, która występuje przede wszystkim u dzieci w wieku przedpokwitaniowym.

Co to jest grzybica głowy?

Za pojawienie się grzybicy głowy odpowiadają grzyby chorobotwórcze. W większości przypadków rozwija się ona na skutek działania dermatofitów, które atakują zrogowaciałe struktury naskórka, włosów i paznokci bądź grzybów drożdżopodobnych, które lokalizują się na błonach śluzowych i w fałdach skórnych, a niekiedy zajmują też narządy wewnętrzne. Infekcję dermatofitową, czyli tzw. dermatofitozę, owłosionej skóry głowy określa się mianem Tinea capitis. Schorzenie dotyka ludzi we wszystkich grupach wiekowych i znacząco wpływa na ich jakość życia, jednakże najczęściej rozwija się u dzieci.

Rodzaje grzybicy głowy

Wśród grzybic na głowie wymienia się:

 • grzybicę woszczynową (Tinea favosa) – występuje zazwyczaj u osób dorosłych; typowe są ogniska woszczyny (powstałej ze struktury grzyba, zrogowaciałych komórek naskórka, czyli tzw. tarczek woszczynowych i nadmiaru łoju), konsekwencją jest trwałe wyłysienie i blizny po leczeniu, zarodniki ułożone są nierównomiernie zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz włosa czy powierzchni skóry;
 • grzybicę drobnozarodnikową powierzchowną (Tinea capitis microsporica) – włosy w obrębie ogniska ucięte są na jednakowej wysokości (zazwyczaj przy powierzchni skóry, na wysokości 1–3 mm); zarodniki położone są na zewnątrz włosa (tzw. zakażenie typu ecthothrix) i widoczne gołym okiem (mają postać drobnych, białych ziarenek); ogniska chorobowe zlokalizowane są przeważnie w okolicy skroniowej i potylicznej;
 • grzybicę strzygącą (Tinea capitis trichophitica) – może być powierzchowna lub z odczynem zapalnym; najczęściej występuje u dzieci; ma przebieg wieloletni i przewlekły; włosy w obrębie ogniska sprawiają wrażenie uciętych na różnej wysokości; jest to przeważnie zakażenie typu endothrix (zarodniki zlokalizowane są wewnątrz włosa).

Objawy grzybicy skóry głowy

Grzybica skóry głowy daje takie objawy, jak:

 • powstawanie guzów wokół mieszków włosowych, które mają skłonność do rozmiękania, wówczas wydobywa się z nich treść ropna;
 • zlewanie się pojedynczych guzów w jeden, ostro odgraniczony, żywoczerwony wykwit z luźno osadzonymi włosami;
 • wypadanie włosów, łysienie, łuszczenie skóry, bliznowacenie;
 • ból, świąd, stan zapalny;
 • zmiany chorobowe na brwiach, rzęsach i brodzie;
 • gorączka;
 • odczyny alergiczne – grudki przymieszkowe na tułowiu, rumień guzowaty, bóle stawów, rumień wielopostaciowy;
 • powiększone i bolesne węzły chłonne karku i szyi.

Czynniki predysponujące do grzybicy owłosionej skóry głowy

Do grzybicy skóry owłosionej głowy mogą predysponować czynniki:

 • o charakterze miejscowym, m.in. nadmierna potliwość, suchość skóry, zaburzenia ukrwienia, urazy, zabiegi chirurgiczne, oparzenia, maceracja tkanek;
 • o charakterze ogólnoustrojowym, m.in. nabyte i wrodzone niedobory immunologiczne, chemioterapia, radioterapia, antybiotykoterapia, stosowanie glikokortykosteroidów, ostra białaczka, choroba Hodgkina, AIDS, czynniki jatrogenne (immunosupresja), choroby endokrynologiczne (cukrzyca, zespół Cushinga, niedoczynność tarczycy, niewydolność nerek), niedożywienie, wyniszczenie;
 • o charakterze środowiskowym, m.in. wysoka temperatura i wilgotność powietrza, korzystanie z basenów, wspólne szczotki, grzebienie, niewłaściwa pielęgnacja.

Skąd się bierze grzybica i jak skutecznie z nią walczyć? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Grzybica - co trzeba o niej wiedzieć? Źródło: 36,6.

  Domowe sposoby na grzybicę głowy

  W terapii grzybicy głowy zaleca się prowadzenie leczenia ogólnego, zaś leczenie miejscowe pełni funkcję wspomagającą. Leczenie specjalistyczne trwa około 6–8 tygodni. Najczęściej stosowanymi farmaceutykami są: flukonazol, terbinafina, gryzeofulwina i itrakonazol. Środki te podawane są przeważnie w postaci tabletek. Nierzadko mogą mieć formę kremów, szamponów, płynów lub płukanek. Taką terapię powinien prowadzić specjalista dermatolog.

  W leczeniu grzybicy skóry głowy mogą się sprawdzić także domowe rozwiązania. Źródłem wielu cennych substancji o działaniu terapeutycznym, stosowanych w leczeniu grzybicy skóry, są rośliny lecznicze. Doskonale sprawdzają się ziołowe płukanki. Właściwości przeciwgrzybicze wykazują m.in. koszyczki rumianku, kwiat nagietka, liście podbiału, kora dębu, liście szałwii, ziele tymianku, alantoina, koci pazur, rozmaryn, czarci pazur, olejek rumiankowy, olejek oregano i olejek miętowy. Podobne działanie wykazują czosnek, aloes i olejek z drzewa herbacianego

  Należy dbać o higienę osobistą. Ważne jest golenie i strzyżenie zmienionych chorobowo włosów tuż przy skórze głowy, średnio co 10 dni. Należy systematycznie odkażać ogniska choroby i ich otoczenie oraz często myć głowę. Na grzybicę skóry głowy stosowany jest specjalny szampon. Należy pamiętać o myciu grzebieni i szczotek do włosów w ciepłej wodzie z mydłem oraz o dezynfekcji zakażonej pościeli i czapek.

  Bibliografia:

  1. Pindycka-Piaszczyńska M., Gębska E., Filipowska B. i wsp., Grzybica owłosionej skóry głowy ze stanem zapalnym - opis przypadku, „Pediatria Polska”, 2006, 81(11), s. 854–857.

  2. Andres M., Jaworek A., Stec-Polak M., Radzimowska J., Wojas-Pelc A., Infekcje grzybicze skóry i jej przydatków – analiza wyników badań mykologicznych Pracowni Mykologicznej w latach 2010-2014, „Przegląd Lekarski”, 2015, 72(5), s. 253–256.

  3. Szklarczyk M., Goździalska A., Jaśkiewicz J., Choroby oraz pielęgnacja skóry głowy i włosów, W: Goździalska A., Jaśkiewicz J. (red.), Stan skóry wykładnikiem stanu zdrowia, Kraków, Oficyna Wydawnicza AFM, 2012, s. 65–73.

  4. Galęba A., Bajurna B., Grzybica skóry owłosionej, „Pielęgniarstwo Polskie”, 2014, 1(51), s. 49–53.

  5. Trzmiel D., Lis-Święty A., Bergler-Czop B., Klinika zakażeń grzybiczych skóry i jej przydatków w praktyce lekarza rodzinnego – problem ciągle aktualny, „Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu”, 2011,17(4), s. 212–217.

  Czy artykuł okazał się pomocny?
  Tak Nie
  80
  10
  Polecamy
  Częste choroby skóry głowy u dorosłych i dzieci.
Jakie dają objawy?
  Częste choroby skóry głowy u dorosłych i dzieci. Jakie dają objawy? TVN zdrowie
  Grzybica skóry głowy – objawy, leczenie farmakologiczne i naturalne, grzybica
  Grzybica skóry głowy – objawy, leczenie farmakologiczne i naturalne, grzybica TVN zdrowie
  Sposoby na swędzącą skórę głowy i całego ciała
  Sposoby na swędzącą skórę głowy i całego ciała Dzień Dobry TVN
  Łojotokowe zapalenie skóry - przypadłość dorosłych i dzieci.
Jak je leczyć - farmakoterapia i domowe sposoby.
  Łojotokowe zapalenie skóry - przypadłość dorosłych i dzieci. Jak je leczyć - farmakoterapia i domowe sposoby. Dzień Dobry TVN
  Komentarze (0)
  Nie przegap
  Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
  Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
  Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
  Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
  Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
  Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
  Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
  Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
  Przerost gruczołu krokowego – jak go rozpoznać?
  Przerost gruczołu krokowego – jak go rozpoznać?
  Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
  Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?